Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli Pradědu bude protest před úřadem vlády

  14:34aktualizováno  14:34
Praděd - Protest před Úřadem vlády chystají na úterní ráno starostové z vesnic pod vrcholem nejvyšší moravskoslezské hory Pradědu. V jejím okolí hodlá ministerstvo životního prostředí omezit sjezdové lyžování. Starosta Malé Morávky na Bruntálsku Petr Pecha řekl, že protestem před Strakovou akademií chtějí lidé z Jeseníků zdůraznit, jak závažné by bylo zavření vleků pro region.

"Plánované omezení by výrazně postihlo zdejší chudý kraj, který se orientuje na turistický ruch. Milovníci sjezdového lyžování jsou po většinu roku hlavním zdrojem příjmu zdejších občanů," uvedl starosta. Na demonstraci, která začne v 8 hodin, vystoupí také zástupci podnikatelů a lyžařských svazů.

Odpůrci lyžování tvrdí, že o služby v okolí Pradědu bude dál zájem, jen je budou využívat jiní turisté. "Jesenický region sází na turistický ruch jako zdroj zaměstnanosti a příjmů. Je však třeba mít na paměti, že sjezdové lyžování je jen částí zmíněných aktivit. Pokud zimní aktivity mimořádné přírodní hodnoty regionu výrazně poškodí a sníží, bude to mít velmi nepříznivý dopad na turistický ruch v ostatních obdobích roku," uvedl předminulý týden ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Jeho ministerstvo povolilo zatím provoz dvěma nejkratším vlekům v Národní přírodní rezervaci Praděd. Tento týden má ministr vynést verdikt nad dalšími čtyřmi vleky. Několikrát však naznačil, že nedá výjimku dvěma nejdelším, protože v jejich okolí sněžné rolby zvláště v jarních měsících ničily přírodu.

Starostové věří, že se jim ještě podaří ovlivnit Kužvarta tak, aby se rozjely všechny vleky. "Posíláme mu otevřený dopis," řekl starosta Dolní Moravice Ladislav Velebný. Demonstrace bude podle něj klidná, zastánci lyžování si však chystají transparenty a projevy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz