Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli povodním Praha šetří, kde se dá

  16:41aktualizováno  16:41
Praha - Srpnové povodně ovlivnily na dlouhé měsíce nejen bydlení v záplavových zónách, ale i hospodaření pražského magistrátu. Město se soustředí na nutné opravy zničených oblastí a snaží se ušetřit, kde se dá. Z rozpočtu na tento rok proto radní nevyčlenili žádné peníze na dokončení plaveckého areálu Šutka v Praze 8 ani na rekonstrukci bývalého statku Ladronka v šesté městské části.

Je proto pravděpodobné, že se dostavba krytého bazénu a oprava statku proti původním předpokladům opozdí.

"V letošním rozpočtu není na dokončení Šutky ani koruna. Povodně přinutily radu vyškrtnout akci z rozpočtu," řekl Jiří Toman pověřený řízením odboru městského investora.

Soutěž na budoucího provozovatele plaveckého areálu, který by se podílel i na úpravě nynějšího projektu, přesto pokračuje. "Zrušena nebyla. Nabídky jsme převzali, čekáme na ustavení nové výběrové komise," uvedl Aleš Cejnar z magistrátního odboru obchodních aktivit.

Podle Tomana je stále možné, že by dostavba mohla být příští rok hotova. V rozpočtu pro rok 2004 by však na ni muselo město vyčlenit asi 150 milionů korun.

Magistrát původně chtěl, aby stavbu, zahájenou na sklonku 80. let, dokončil soukromý investor. Do výběrového řízení se však nikdo nepřihlásil, přestože magistrát před tím vyřešil restituční spory na některé tamní pozemky.

Opravu bývalého statku Ladronka za zhruba 80 milionů korun, ve kterém dříve bydleli squatteři, radní pozastavili už loni. Zrušili soutěž na firmu, která měla práce provést. "Nyní se hledá cesta, jak rekonstrukci financovat," popsal situaci Slavoj Vrbický z firmy TCP, která pracuje pro magistrát.

V Ladronce mělo vzniknout kulturní, společenské a sportovní centrum zhruba v polovině roku. Bude tvořit zázemí pro okolní rekreační areál, který nákladem asi 15 milionů korun buduje radnice šesté městské části.

Jak se vyvíjela kauza Ladronka:

V září 1993 statek Ladronka neoprávněně obsazuje skupinka mladých lidí. Provádí drobné opravy a zřizuje tam koncertní sál; magistrátu squatteři předkládají projekt Autonomního sociálně kulturního centra.

Prvního června 1994 squatteři podepisují s městem smlouvu o užívání objektu. Podle ní mohou Ladronku využívat k práci na svém projektu budoucí přestavby statku.

Na jaře 1997 o statek projevuje zájem firma Santé, jež tam chce vybudovat luxusní sanatorium. S městem uzavírá smlouvu.

19. září 2000 na magistrát přichází petice se 102 podpisy lidí z okolí squatu, kteří si stěžují na hluk a nepořádek. Tento dokument byl podle radního Filipa Dvořáka impulsem k vyklizení budovy.

9. listopadu nechávají radní Dvořák a Rudolf Blažek v doprovodu několika desítek strážníků břevnovský statek vyklidit.

Právník squatterů Jan Křeček den poté podává trestní oznámení kvůli neoprávněnému vyklizení.

Koncem prosince firma Santé odstupuje od smlouvy s městem. "Po vystěhování jsme byli vystaveni neadekvátnímu tlaku," tvrdí zástupci firmy, proč statek už nechtějí.

V lednu 2002 o budoucnosti barokního statku jedná radnice šestého obvodu s magistrátem. Obě strany se shodují, že se objekt přemění na restauraci pro všechny věkové skupiny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz