Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli pohádkám spaly děti v knihovně

  12:42aktualizováno  12:42
U h e r s k é H r a d i š t ě - Když v sobotu, poslední březnový den, v osm hodin ráno bralo jednadvacet malých slečen spolu se čtyřmi hochy za kliku uherskohradišťské knihovny, nikdo z nich netoužil jít dovnitř. Všichni chtěli ven. V knihovně strávili celou noc. Přesněji čtrnáct hodin. Oficiálně to zavinil dánský pohádkář. Noc s Hansem Christianem Andersenem vymyslely před rokem knihovnice z Uherského Hradiště. Kolegyně z jiných krajů se k nim tehdy přijely učit. Nápad se líbil, za svůj ho před víkendem přijalo třicet knihoven v republice.

"Nejde jenom o Andersena, důležité je, aby děti četly. Rodiče už je příliš ke čtení nevedou. Raději je odloží k počítači nebo k televizi," vysvětluje knihovnice Miroslava Čápová.

Než ale začala s dětmi číst, chvíli to trvalo. Nakladatelství Albatros na svých webových stránkách propojilo třicítku zúčastněných knihoven a nechalo je společně soutěžit i komunikovat. Malí nadšenci (málokomu z účastníků je víc než jedenáct let) se na chatu chlubí: "Byli tady novináři, heč," píšou z Litomyšle. "Byla tady televize, heč," pýří se v Děčíně. "Tady se akorát fotilo," litují v Pardubicích. Ale jenom do doby, než v Děčíně přiznají, že žertovali.

Tou dobou jsou ještě všechny knihovny propojeny. V deset hodin večer vědomí pospolitosti mizí. Jurodivé slečny i důstojné knihovnice jsou v nočních košilích, dál už jede každá knihovna podle vlastního itineráře. V Hradišti se začíná číst. V prvním bloku moderní pohádky, pak Božena Němcová, Karel Šiktanc. Není to výběr šitý horkou jehlou, knihovnice se svědomitě připravovaly.

Rusalku, o které čte, má Hana Hanáčková navlečenu na prstech pravé ruky. "Včera jsem ji šila do jedenácti večer," říká dětem. "Bravo," křičí spontánně posluchači. Knihovnice se jaksi mimoděk ukloní a pokračuje v četbě. V noční košili a se staromilským čepcem na hlavě vypadá báječně - trochu jako pohádková babička.

Malí čtenáři na ní můžou oči nechat. Na pár postelí poskládali bundy, boty a batohy. Sami rozbalili spacáky a pětadvacet se jich poskládalo vedle sebe. Víc kapacita maličké půdičky v knihovně nedovolila. Mít víc místa na spaní, v knihovně by možná nocovalo třikrát tolik dětí. "Byla jsem mezi prvními náhradnicemi a nakonec jsem měla štěstí. Je to paráda, že tady můžu být," lebedí si Klára Sukupová.

"Právě chatujeme s kamarádem, který tady loni byl, ale letos už se sem nedostal," říká Petr Hesník. "Knihovnu máme rádi, proto jsme tady," doplňuje ho jeho kolega Michal Rumíšek.

V deset večer ještě seděli u počítače, stranou od ostatních. Přidali se až později. To už s předčítáním pomohli herci Slováckého divadla, do knihovny přišel i duch Boženy Němcové, kterého omladina vyvolala.

Možná právě kvůli němu nemohl dlouho nikdo usnout. Hodiny ukazovaly za deset minut tři, když zamhouřil oči i poslední nespavec. "Byl to skvělý zážitek. Něco, co jsem ještě nikdy neprožila. Na to asi nikdy nezapomenu," říkala ráno Romana Gardoňová.

Před rokem dětem pohádky vyprávěla Knihvýpůjčka regálová v uherskohradišťské knihovně dlouho přes půlnoc

Děti pozorně poslouchaly a vydžely si o pohádkách dlouho povídat

A po přečtení spousty pohádek děti spaly ve spacích v dětském oddělení knihovny

Děti uspal Skřítek Uspávač a Knihvýpůjčka regálová

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz