Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli Philipsu má policejní náměstek nižší plat

  7:34aktualizováno  7:34
Přerov, Hranice - Policejní prezident Jiří Kolář snížil plat svému náměstkovi Václavu Jakubíkovi za spáchání kázeňského přestupku. Jakubík překročil své pravomoci ve sporu kolem pozemku pro stavbu továrny Philips v Hranicích. Loni v létě navštívil Markétu Regecovou a přesvědčoval ji, aby prodala svůj pozemek městu. Rozhodnutí policejního prezidenta dosud nenabylo právní moci.

"Kolář uznal svého náměstka vinným ze spáchání kázeňského přestupku a uložil mu trest ve formě snížení funkčního platu," vysvětlila mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Spisový materiál týkající se případu dal k prostudování Jakubíkovi, který Kolářovi zřejmě obratem poskytl vlastní vyjádření.

Jakubík trestný čin nespáchal
Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík, který loni v létě navštívil majitelku sporného pozemku pro továrnu Philips a snažil se ji přesvědčit, aby pozemek rychle prodala městu, nespáchal trestný čin. Přerovský státní zástupce David Pivoda rozhodl, že policista pouze překročil pravomoce veřejného činitele a doporučil jeho nadřízeným, aby jej kázeňsky potrestali. Majitelka pozemku Markéta Regecová rozhodnutí nechtěla komentovat. Protiprávní návštěva není ovšem jediný Jakubíkův problém.

"Náměstek Jakubík podle mého názoru skutečně překročil pravomoc veřejného činitele. Neměl tam co dělat, neměl k tomu žádný důvod, kompetenci či zmocnění. Vzhledem ke způsobu jeho chování to ale není trestný čin. Není totiž prokázáno, že chtěl úmyslně způsobit nějakou škodu nebo někoho zvýhodnit. Podle mě by jeho jednání mělo být posouzeno jako kázeňský přestupek," oznámil Pivoda.

Jakubíkovu misi v Hranicích prověřovala inspekce ministra vnitra právě na pokyn přerovského státního zastupitelství a před časem dala tomuto úřadu celý spis k posouzení. "Budeme se řídit názorem státního zástupce. O výsledku jsem již informoval ministra vnitra a policejního prezidenta," řekl šéf inspekce Mikuláš Tomin.

Jakubík navštívil Regecovou u ní doma
Policista majitelku sporné parcely Markétu Regecovou navštívil u ní doma v Drahotuších a přemlouval ji, aby svůj pozemek prodala. S Regecovou se totiž hranická radnice nedohodla na ceně. "Náměstek se mě snažil tři hodiny přesvědčit, ať podepíšu plnou moc městu," uvedla Regecová. K rozhodnutí státního zástupce se ale odmítla vyjádřit. "Rozhodla jsem se, že nebudu komentovat věci, které se týkají pana Jakubíka."

Jakubík byl kromě toho ještě s dalším vysoce postaveným policistou z Přerova také na oficiálním jednání o prodeji parcely na radnici v Hranicích. Zápis z tohoto jednání jednoznačně prokazuje, že v celém sporu vystupoval na straně města. Proč vlastně náměstek Jakubík do Hranic přijel, není dodnes zřejmé. "Ze spisu vyplývá, že ho nikdo nepozval," konstatoval státní zástupce David Pivoda.

Další policista potrestán nebyl
Přerovský policista Zdeněk Navrátil, který byl loni na radnici v Hranicích spolu s Jakubíkem, se již žádného postihu bát nemusí. "V jeho případě inspekce věc odložila, protože nejde o trestný čin ani přestupek. Jednání na radnici byl pouze přítomen a bylo to na požádání jeho nadřízeného pana Jakubíka," vysvětlil státní zástupce Pivoda.

Gross: Náměstek zřejmě potrestán bude
Náměstek policejního prezidenta Jakubík bude zřejmě potrestán za překročení svých pravomocí, řekl ministr vnitra Stanislav Gross. "Jsem rád, že se nepotvrdilo podezření ze spáchání trestného činu," uvedl a dodal: "Ať už se jedná o služební ohodnocení nebo finanční postih, je to v kompetenci policejního prezidenta."

Kauza Philips není jediný Jakubíkův prohřešek
Protiprávní návštěva Markéty Regecové v Drahotuších není ovšem jediný Jakubíkův problém. Tento policista, který má na starosti i speciální policejní útvary, neměl totiž ještě nedávno prověrku na příslušný stupeň utajení, aby mohl pracovat s citlivými informacemi. Od Národního bezpečnostního úřadu proto dostal další, v pořadí již pátou dvouměsíční výjimku.

Řada poslanců a senátorů varovala, že pokud by Jakubíkovi jeho chování prošlo, připomínělo by to metody typické pro policejní stát. Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) ovšem tohoto vysoce postaveného policejního důstojníka podržel. Jakubík podle něj neporušil zákon, chtěl jen na místě zjistit, jak se věci mají.

Blíží se dohoda mezi městem a Regecovou
Továrna, v níž se mají vyrábět televizní obrazovky, se staví, ačkoli Regecová se dosud na prodejní ceně pozemku s radnicí definitivně nedohodla. Konkrétní podobu však již dostává základní text dohod o prodeji pozemků. Rýsuje se i částka, za niž je město ochotné pozemek odkoupit. Vůli dohodnout se deklarují podle médií právní zástupci Regecové i Hranic.

Ve sporu je však klíčová právě otázka ceny. Regecová chtěla za metr čtvereční svého pozemku 1508 korun, což opírala o znalecký posudek. Město však takovou sumu odmítlo vyplatit a stanovilo oponentní cenu 110 korun za metr čtvereční.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz