Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli obchvatu Znojmo doplatí za pozemky

  21:51aktualizováno  21:51
Znojmo - Výstavba obchvatu Znojma, o které se mluví už od počátku osmdesátých let, nabývá pravděpodobnější podoby. Místní zastupitelé se totiž rozhodli vyjít vstříc vlastníkům pozemků, kteří doposud nesouhlasili s podmínkami, za jakých chtěl jejich půdu odkoupit stát.

Stát podle zákona nabízí za metr čtvereční mimo území Znojma řádově šedesát korun, přičemž za pozemek přímo ve městě sto padesát korun. A vykoupit může pouze tu část půdy, po níž přímo povede obchvat. Mnoha lidem by proto po prodeji části svých parcel, na nichž většinou mají zahrádky, zůstaly malé a nepoužitelné zbytky hlíny. Souhlasit s nabídkou proto odmítlo pětapadesát zahrádkářů. Další zhruba čtvrtina ze čtyř set padesáti kývla, ovšem s připomínkami.

"Zastupitelé odsouhlasili, že město zaplatí vlastníkům pozemků v Kuchařovicích a Dobšicích stejné peníze jako majitelům ve Znojmě. Schválili také přednostní nabídku volných městských pozemků těm lidem, kteří chtěli výměnou jinou půdu. A do třetice odsouhlasili i odkoupení zbytkových pozemků od těch vlastníků, kteří o to požádají. Samozřejmě za odhadní cenu," přiblížila tisková mluvčí znojemské radnice Anna Maixnerová.

Mluvčí tvrdí, že město má na stavbě obchvatu veliký zájem. Podle Jiřího Ruppa z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic toto rozhodnutí znojemského zastupitelstva přípravu výstavby podstatně urychlí.

"Navíc se minimalizuje možnost vyvlastnění některých pozemků, což je v případě veřejně prospěšné stavby možné," upozornil.

Rupp odhaduje, že stavba obchvatu by mohla začít koncem příštího roku, pokud půjde všechno bez zádrhelů. "Když v blízké době začneme vykupovat, neskončíme dřív než koncem letošního roku. Začátkem příštího by mohlo proběhnout stavební řízení a po vydání stavebního povolení můžeme vybrat dodavatele."

Přestože jsou již připraveny vzory kupních smluv, o nových nabídkách zatím s vlastníky pozemků nikdo nehovořil. Ti se už ovšem o nich mohli dozvědět z místních sdělovacích prostředků.

"S majiteli pozemků to bude ještě projednávat přímo Ředitelství silnic a dálnic," sdělil vedoucí odboru rozvoje znojemské radnice Karel Mudrych.

Zahrádkáři pravděpodobně nové podmínky přijmou. "Navýšení ceny na sto padesát korun za metr uvítáme a přibližně dvacetimetrový cíp prodáme," řekla například majitelka zahrady u Dobšic Marie Lengálová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Radní chtějí metro D až do Vysočan, objednali si změnu územního plánu

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní dnes uložili Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby zahájil práce na změně územního plánu, která umožní...

Hamáček by jako šéf vnitra bránil rušení matrik, což teď plánuje vláda

Předseda ČSSD Jan Hamáček slíbil, že by jako ministr vnitra přehodnotil plán...

V případě, že sociální demokracie v referendu schválí vstup do vlády s hnutím ANO, chce předseda ČSSD Jan Hamáček jako...

Najdete na iDNES.cz