Policisty zaměstnává oproti loňskému roku větší počet krádeží a projevů rasismu. Ilustrační foto

Policisty zaměstnává oproti loňskému roku větší počet krádeží a projevů rasismu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kvůli krizi přibylo zlodějů a rasistů, ukázaly policejní statistiky

  • 341
Policisté mají letos zatím více práce než ve stejném období loni. Kriminalita sice klesla přibližně o čtyři procenta, ale přibylo případů, v nichž naše strážce zákona požádali o pomoc jejich zahraniční kolegové. Muži v policejních uniformách také čím dál tím víc čelí agresivitě pachatelů.

Na nárůstu agresivity mají největší podíl extremisté, a to především ti pravicoví. Od pokusu o romský pogrom na litvínovském sídlišti Janov loni v listopadu výrazně přibylo jejich akcí.

Zatímco za první pololetí minulého roku policie eviduje pouze čtyři trestné činy podněcování k národnostní a rasové nenávisti, letos už si statistici u této problematiky připsali sedm čárek. S tím přímo souvisí i více než třicetiprocentní nárůst podpory a propagace rasismu.

Šéf kriminálky Jan Noga to přisuzuje především nárůstu počtu aktivistů neonacistických hnutí Národní odpor a Autonomní nacionalisté. "Může za to prohlubující se hospodářská krize a úspěch Dělnické strany ve volbách," uvedl Noga.

Policisté v prvních šesti měsících letošního roku museli řešit více loupeží a vloupání. Na nárůst kriminality kvůli ekonomické recesi nedávno upozornila také výroční zpráva Nejvyššího státního zastupitelství. Podle něj především krádeží může ještě přibýt, a to zejména ze strany cizinců, kteří v Česku žijí nelegálně.

"Zoufalí lidé dělají zoufalé věci," upozornil začátkem roku na konferenci mezinárodní organizace ASIS šéf vyšetřovatelů poradenské firmy Ernst & Young Tomáš Kafka.

Naopak poklesla hospodářská kriminalita. To je podle Nogy dlouhodobý trend. Subjekty, které se dříve stávaly terčem útoků úvěrových podvodů a podobných trestných činů, se prý totiž nyní chovají opatrněji. Například elektrárenský gigant ČEZ v této souvislosti ale očekává více zlodějů elektřiny.

Pro luxusní vozy si zloději jezdí za hranice

Co může potěšit české řidiče, naopak zřejmě dělá vrásky na čele Němcům a Rakušanům žijícím nedaleko našich hranic. V Česku sice ubylo krádeží aut, ale ne snad proto, že by se Češi začali napravovat. "Častěji, především pro luxusní auta, jezdí do příhraničí," vysvětlil Noga.

Nahrává jim také nedostatečná legislativa. Naše úřady se totiž moc nezajímají o původ auta, a zlodějům tak nedělá problém lup zlegalizovat. "To se musí změnit. Stále častěji se na nás obracejí kolegové o pomoc v rámci Národní centrály Sirene," uvedla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.


Video