Kvůli chybě ve Sněmovně přišli vysokoškoláci o příspěvek na bydlení

Kvůli chybě ve Sněmovně přišli vysokoškoláci o příspěvek na bydlení | foto: Profimedia.cz

Kvůli chybě ve Sněmovně přišli vysokoškoláci o příspěvek na bydlení

  • 99
Asi 250 vysokoškoláků studujících na soukromé Vysoké škole podnikání (VŠP) v Ostravě nedostane v letošním studijním roce příspěvek na bydlení. A nejsou sami. O ubytovací stipendium kvůli technické chybě při novelizaci zákona přišly letos všechny soukromé vysoké školy v České republice, týkat se to může tisíců studentů.

Chyba vznikla při novelizaci zákona o vysokých školách v Poslanecké sněmovně. Ta musí o změně znovu rozhodnout.

"Nechápu, jak může lusknutím prstů jen tak zmizet příspěvek na ubytování, který jsme dostávali. Nejdříve jsme si mysleli, že se naše škola rozhodla zrušit ubytovací stipendium, aniž by nás dopředu upozornila. Na internetu školy jsme ale zjistili, že je chyba někde jinde, a to v Praze," popisoval jeden ze studentů ostravské VŠP Tomáš Kavulek.

Podle mluvčího VŠP Pavla Šmída je v tom jejich škola opravdu nevinně. "Příspěvek na ubytování hradilo vždy ministerstvo školství, my jsme byli jen prostředníkem mezi ním a studenty," vysvětloval mluvčí s tím, že pro jejich posluchače je nečekaná situace dost nepříjemná.

Ministerstvo školství upozornilo, že s chybou také nemá nic společného. "Nejedná se o pochybení ministerstva školství. My jsme naopak okamžitě navrhli opravu příslušných ustanovení zákona tak, aby bylo možné studentům příspěvek vyplácet co nejdříve," reagoval mluvčí ministerstva školství Ondřej Gabriel.

Posunula se písmena v paragrafu, napsalo ministerstvo

O zrušení příspěvku se ostravská škola dozvěděla z dopisu ministerstva školství teprve loni v prosinci. "Zčistajasna přišel dopis, který informoval o zrušení příspěvku na ubytování pro naše studenty," vzpomínal Šmíd.

V dopise vysvětluje náměstek ministryně školství Vlastimil Růžička rektorovi školy celou situaci. Podle náměstka při přípravě a projednávání nového zákona o vysokých školách došlo k technické chybě při posunutí písmen v určitém paragrafu měněného zákona.

"Stalo se to, že odstavec druhý písmeno d) nebyl souběžně se změnou písmen upraven a odkazuje nyní na jiný, k poskytnutí dotace na ubytování studentů nepoužitelný text," vysvětluje Růžička.

Ministerstvo podle něj ihned po zjištění chyby zahájilo kroky k jejímu odstranění v zákoně. "Ministerstvo vyvíjí maximální snahu, aby byl tento legislativní nedostatek odstraněn, a aby příspěvek mohl být soukromým vysokým školám znovu poskytnut," uvádí v dopise Růžička.

O 650 korun měsíčně chudší

"Studenti prezenčního denního studia, kteří nebydlí v Ostravě, přicházejí kvůli technické chybě při změně nového školského zákona o šest set padesát korun měsíčně," uvedl mluvčí školy Šmíd. V celé České republice se to podle něj může týkat asi deseti tisíc studentů soukromých vysokých škol.

Vysoké školy tedy nyní vůbec netuší, kdy a jestli vůbec dojde k nápravě. "Vůbec nevíme, jestli se to změní v příštím studijním roce či později. Musí totiž vzniknout nová legislativní úprava v zákoně o vysokých školách, a tu musí schválit parlament. Ale kdy to projde a jak to projde - to je ve hvězdách. Pravděpodobně se to v tomto volebním období již stihnout nedá," prohlásil mluvčí VŠP.

Kdo tedy chybu udělal? "Určovat viníka si netroufáme, my to ale nejsme. Technická chyba s prohozením písmen se stala při novelizaci zákona v Poslanecké sněmovně České republiky. Stručně řečeno: neohlídala se odpovídající změna značení. Nejsme proto ani schopni určit viníka," prohlásil mluvčí ministerstva. "My jsme návrh opravy do poslanecké sněmovny dodali už loni na podzim," uzavřel Gabriel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video