Václav Klaus přijal na Pražském hradě petici proti Lisabonské smlouvě. (3. října 2009)

Václav Klaus přijal na Pražském hradě petici proti Lisabonské smlouvě. (3. října 2009) | foto: ČTK

Kvůli „Asterixovi“ Klausovi hrozí Evropě nová zeď, píšou západní listy

  • 1329
Osamocené odmítání Lisabonu českým prezidentem může Evropu uvrhnout do hluboké krize a rozdělit ji novou pomyslnou zdí, píše německý deník Rheinische Post. Britské The Times zase vidí českou vládu na pokraji ústavní krize a střet s Klausem jako zkoušku její síly. Klausovy požadavky rozebírají i další evropské listy.

Rheinische Post píše, že polský prezident Lech Kaczyński svým sobotním podpisem Lisabonu prokázal Unii velkou službu. Signalizuje totiž Václavu Klausovi, aby jednal i on. Oddalováním podpisu však český prezident blokuje další rozvoj a rozšiřování Evropské unie.

"Samozřejmě má Klaus pravdu, když na Lisabonské smlouvě vidí chyby. To vidí i ostatní šéfové států a vlád. Ale ti se díky své schopnosti kompromisu ujednotili na společné politice," poznamenal západoněmecký deník.

Vláda řeší Klausovu podmínku

Inspirací je Fischerovu kabinetu irská výjimka

Pokud Klaus řekne ne, hrozí prý EU vážná krize. "Nemůže to dospět tak daleko, že jedna země zabrání unijní přestavbě, kterou ostatní chtějí. Na konci hrozí EU rozpad. Jednotlivé státy půjdou s prohlubováním EU dál. Jiné zůstanou pozadu. Evropa by měla novou zeď," uzavírá Rheinische Post.

Braniborský regionální list Märkische Allgemeine se domnívá, že Klausovo hraní "vyhnaneckou kartou" není opodstatněné. "Ačkoli každý expert na mezinárodní právo ví, že Lisabonská smlouva nemůže být ex post základem pro takové nároky, pokračuje Klaus s argumentem péče o své spoluobčany," vytýká list české hlavě státu.

"Nebude ale schopen to přestát. Protože většina Čechů se v Evropské unii nechce izolovat, bude se ještě silněji než dosud od svého prezidenta odvracet. Postoj vlády v Praze je každopádně jednoznačný," dodal Märkische Allgemeine.

The Times: Francie a Německo jsou vzteky bez sebe

Česká vláda na pokraji ústavní krize prochází zkouškou síly ve střetu s prezidentem Václavem Klausem, píše britský list The Times v souvislosti s dnešním "mimořádným zasedáním kabinetu, který má posoudit, jak přimět paličatého prezidenta k podpisu Lisabonské smlouvy".

Pokud vláda podpoří jeho požadavky, smlouva může být znovu otevřena, což dá britským konzervativcům prostor, aby vyhráli příští britské volby a vyhlásili o smlouvě slíbené referendum, napsal list.

Co požaduje Václav Klaus

Chci záruky proti prolomení Benešových dekretů, říká

"Francie a Německo jsou vzteky bez sebe, ale dávají si pozor, aby otevřeně netlačily na prezidenta Klause, který má ve zvyku oživovat vášně z doby druhé světové války, aby získal lidovou podporu," uvedl konzervativní deník.

Unijní představitelé si podle The Times myslí, že jde o zdržovací taktiku, která dává šéfovi britských konzervativců Davidu Cameronovi čas, aby uspořádal po vítězných volbách referendum.

Cameron letos v létě v dopise Klausovi jeho zdržovací taktiku podpořil, napsaly The Times. Podle nich konzervativci odmítají zveřejnit text dopisu, ale ujišťují, že Cameron jen seznámil Klause se záměrem strany uspořádat referendum, pokud smlouva ještě někde nebude ratifikovaná.

Britské volby musejí být do začátku června 2010. Všechny průzkumy ukazují na vítězství konzervativců, stejně jako na to, že Lisabon by v referendu neprošel.

Pokud se česká vláda Klausovi postaví, pak se možná bude muset uchýlit k nějaké formě ústavní žaloby nebo ho bude muset zbavit pravomoci podepisovat smlouvy, myslí si The Times.

Klaus je poslední samuraj. Jeho ideál zemře

Ilustrační fotoPodepíše? Nepodepíše? Podepíše? Nepodepíše? Celá Evropa (lépe řečeno část evropských politiků a bruselských byrokratů, protože obyčejné lidi to nezajímá) upírá zrak na Pražský hrad. Čeká, zda a kdy přidá Václav Klaus svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu.

Deník Polska píše, že "hlavní přednost smlouvy spočívá v tom, že je a že snad konečně vstoupí v platnost. Pokud by Irové, Poláci nebo Češi dokument odmítli, nedali by Francouzi a Němci pokoj, dokud by nepřipravili novou verzi přerozdělení kompetencí v EU. To by znamenalo, že se EU bude další roky zabývat jen sama sebou."

Podle listu nicméně paradoxem smlouvy je, že Němci, kteří prý byli největšími prosazovateli Lisabonu, rozhodnutím spolkového ústavního soudu stanovili meze platnosti smlouvy na svém území.

Švýcarský list Tribune de Geneve v poněkud lehčím duchu dodává, že Evropa v Klausovi konečně našla svého Asterixe (hrdina francouzského komiksu, příslušník kmene, který jako jediný vzdoroval Římu, pozn. red.). List zároveň cituje pařížského politologa Fabia Libertiho, podle kterého je nicméně Klausova současná pozice neudržitelná. Vedoucí unijní činitelé na něj totiž vyvíjejí velký tlak.

Podle Libertiho jde totiž také v tomto souboji o Camerona. Ten sice prosazuje referendum o Lisabonu, a chce aby Klaus oddálil podpis smlouvy, nakonec podle listu ale zřejmě nepůjde do vážného střetu se zbytkem Evropy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue