Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvóty na počty političek? Pomohou celé politice

  1:02aktualizováno  1:02
Žen je v tuzemské politice zoufale málo. Podle často opakovaných tvrzení je to prý proto, že chlapi je dusí a nechtějí pustit ty šikovné nahoru, k moci. Následně nato se míní, že ženy to mají v politice těžší.

Osobnost ženského pohlaví. | foto: Petr Pilař

Ač jsem osobně nepolíben jakýmkoli vnitrostranickým mechanismem, myslím si, že je to jinak.

Žen je v politice málo, protože málo se jich na politiku dalo. Proč? S politikou se začíná vždy jako s koníčkem, až pak je z ní někdy profese. A ženy pěstují koníčky méně než muži, to je vidět na první pohled, ať jde o jakékoli hobby.

"Kdy to máme dělat?" řekly by. Znáte to: děti, rodina, úklid, vaření, podpora manžela...

Naopak ženy, které se již na politickou dráhu vydaly, to na ní mají lehčí než muži. Právě proto, že nemají takovou konkurenci.

Ženy to mají lehčí
Mít kandidátku či vedení strany sestavené jen z mužů je dnes už hloupé i těm nejzatvrzelejším macho-politikům.

A tak se tam doplní nějaká ta žena. Většinou na své mužské okolí nemá a je v jeho vleku. Ruku na srdce, až na pár výjimek (Petra Buzková, Hana Marvanová, Jaroslava Moserová) silných a vlivných osobností ženského pohlaví naše politika od listopadu 1989 moc nevyprodukovala.

Která žena-politička přišla za posledních 15 let s nějakou koncepcí, jež ovlivnila naše životy? Ani jedna.

Ženy to mají ve špičkové politice lehčí než muži, stejně jako to má lehčí studentka strojní průmyslovky ve třídě plné chlapců.

Více žen prospěje
Myslím, že současné političky jsou si toho vědomy a za pomoci svých ženských zbraní své "rodové vzácnosti" využívají. Proč by stály o další konkurentky?

Je potřeba dostat více žen do politiky. Už i ČSSD přišla na to, že dělat politiku jenom s namyšleným bossem v čele nestačí. O přísun mladé krve se politické strany starají nebo chtějí starat.

Stejně tak muži v předsednictvech brzy pochopí, že více žen na kandidátkách jim při oslovování voliček i voličů jen prospěje.

Neodbytné feministky
Právě pro ně bude nejvýhodnější, když se objeví kvóty na počty žen v politice. Ať už to bude pravidlo vnitrostranické, nebo dokonce zákon.

Povinnost mít na kandidátce určitý počet žen bude inspirovat k jejich hledání a přilákání. Strany se budou samy snažit být pro adeptky politiky přitažlivé jak svým programem a prioritami, tak vnitrostranickými pravidly a kulturou.

Volání po pevných kvótách na počty političek v Česku není folklorem radikálních feministek, které si chtějí ulehčit cestu k moci. Ty jsou tak aktivní a neodbytné, že si tu cestu dokážou proklestit samy bez legislativních pomůcek.

Je to hlavně šance, jak se dostat ze začarovaného kruhu a pustit do naší zatuchlé politiky trochu svěžího vánku. Co na tom, že bude v sukních.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz