Květiny v centru nakonec jsou

  8:44aktualizováno  8:44
Praha - Po velkých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů se nakonec přece jen centrum města zaplňuje květinami. Zástupci místních nákupních center totiž získali pro tento záměr radnici v Praze 1, což se ukázalo jako rozhodující. Vedení radnice totiž našlo "fintu", jak květiny dostat do ulice Na příkopě a přitom nezískat souhlas naštvaných památkářů.

"Umístění květináčů na chodník je dopravní rozhodnutí a jako takové nepotřebuje vyjádření památkářů," prohlásil včera místostarosta Vladimír Vihan.

Další místostarosta Pavel Vlach, který má na starosti dopravní záležitosti obvodu, dokonce vnímá květináče jako technické zábrany. "Chápeme to jako dopravní zařízení, které nám pomůže zabránit automobilům, aby jezdily po pěší zóně," tvrdí.
Faktem ale je, že květináče jsou na místech, kterými by auta ani projet nemohla, zatímco při vjezdu do Havířské ulice není umístěn ani jeden.

Jak bude tedy vypadat centrum? Poté, co nedávno šest nákupních center sdružených v Alianci Příkopy zavěsilo květináče s převislými muškáty na sloupy veřejného osvětlení, rozmístilo nyní květináče i na chodníky. Jde o nepříliš vzhledné šedivé obdélníkové nádoby s květenou. V příštím roce by k nim mělo přibýt dalších čtyřicet.

Mediální zástupce Aliance Lukáš Nádvorník včera přiznal, že bez porozumění první městské části by nic z toho neprovedli. Památkáři by totiž k takovému způsobu oživení nejznámějšího pražského bulváru s exkluzivními obchody a nákupními pasážemi souhlas nejspíš nedali.

"V našich krajích to není obvyklé. V Praze se to dá vnímat jako zaplevelování interiéru města," argumentovala před časem památkářka Olga Ambrožová, která vede oddělení Pražské památkové rezervace.

Nádvorník se proti těmti argumentům včera postavil. "Systém květinové výzdoby funguje od Londýna do Říma, nikoli jen v německých městech, jak se nám snaží někdo namluvit. Květiny jsou přínosem, nelze je brát jako něco negativního," komentoval rozhodnutí Aliance a Prahy.

Zároveň ale připustil, že se od počátku potýkají s problémy. Tři květináče zmizely krátce po jejich zavěšení, v pondělí zase někdo ukradl třicet květin ze země.

Truhlíky místo strážníků

Bezva fintu zvolila první městská část, aby obešla památkáře a šla na ruku majetným firmám, které se usídlily na jedné z nejfrekventovanějších tříd, Na Příkopě. Na ulici tak mohly rozkvést vedle sloupů osvětlení i chodníky, a ochránci památek se mohou stavět třeba na hlavu.

Jenom to zdůvodnění, proč jsou na chodnících šedivé květináče, trochu pokulhává. Pakliže je prioritou prvního obvodu zachovat pěší zónu skutečně jen pro pěší, musely by se takzvané technické zábrany opravdu objevit hlavně na místech, kde by autům překážely, což se nestalo. Je až příliš patrné, že je to pouze zástěrka, aby obchodníci dosáhli svého. Auta se po Příkopech zřejmě budou prohánět ostošest dál.

Kdyby Praze 1 šlo skutečně o ochranu pěších, za tři sta tisíc korun, které utratila za květináče, by si totiž mohla platit strážníka speciálně vycvičeného na to, aby zónou neprojela ani myš. Nic proti květinám v ulicích, ale věci by se měly nazývat pravými jmény.

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

VIDEA ROKU 2018: Modelka pašuje, pirát v blázinci a plivanec před soudem

Tereza, kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Justice řešila v roce 2018 řadu zajímavých kauz. Mezi ty nejsledovanější patřil příběh české pašeračky zadržené v...

Gazdíka může v čele STAN nahradit Rakušan. Eurokandidátku povede Polčák

Petr Gazdík a Vít Rakušan slaví v pražském volebním štábu STAN. (6. října 2018)

V čele hnutí STAN může končícího předsedu Petra Gazdíka nahradit současný první místopředseda Vít Rakušan. "Je to pro...

Bezpečnostní výbor Senátu ocenil práci BIS, Zemanovy „čučkaře“ neřešil

Prezidentský kandidát Pavel Fischer podepisuje senátorský slib. (14. 11. 2018)

Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby. Shodl se na tom v úterý...

Najdete na iDNES.cz