Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Květiny v centru nakonec jsou

  8:44aktualizováno  8:44
Praha - Po velkých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů se nakonec přece jen centrum města zaplňuje květinami. Zástupci místních nákupních center totiž získali pro tento záměr radnici v Praze 1, což se ukázalo jako rozhodující. Vedení radnice totiž našlo "fintu", jak květiny dostat do ulice Na příkopě a přitom nezískat souhlas naštvaných památkářů.

"Umístění květináčů na chodník je dopravní rozhodnutí a jako takové nepotřebuje vyjádření památkářů," prohlásil včera místostarosta Vladimír Vihan.

Další místostarosta Pavel Vlach, který má na starosti dopravní záležitosti obvodu, dokonce vnímá květináče jako technické zábrany. "Chápeme to jako dopravní zařízení, které nám pomůže zabránit automobilům, aby jezdily po pěší zóně," tvrdí.
Faktem ale je, že květináče jsou na místech, kterými by auta ani projet nemohla, zatímco při vjezdu do Havířské ulice není umístěn ani jeden.

Jak bude tedy vypadat centrum? Poté, co nedávno šest nákupních center sdružených v Alianci Příkopy zavěsilo květináče s převislými muškáty na sloupy veřejného osvětlení, rozmístilo nyní květináče i na chodníky. Jde o nepříliš vzhledné šedivé obdélníkové nádoby s květenou. V příštím roce by k nim mělo přibýt dalších čtyřicet.

Mediální zástupce Aliance Lukáš Nádvorník včera přiznal, že bez porozumění první městské části by nic z toho neprovedli. Památkáři by totiž k takovému způsobu oživení nejznámějšího pražského bulváru s exkluzivními obchody a nákupními pasážemi souhlas nejspíš nedali.

"V našich krajích to není obvyklé. V Praze se to dá vnímat jako zaplevelování interiéru města," argumentovala před časem památkářka Olga Ambrožová, která vede oddělení Pražské památkové rezervace.

Nádvorník se proti těmti argumentům včera postavil. "Systém květinové výzdoby funguje od Londýna do Říma, nikoli jen v německých městech, jak se nám snaží někdo namluvit. Květiny jsou přínosem, nelze je brát jako něco negativního," komentoval rozhodnutí Aliance a Prahy.

Zároveň ale připustil, že se od počátku potýkají s problémy. Tři květináče zmizely krátce po jejich zavěšení, v pondělí zase někdo ukradl třicet květin ze země.

Truhlíky místo strážníků

Bezva fintu zvolila první městská část, aby obešla památkáře a šla na ruku majetným firmám, které se usídlily na jedné z nejfrekventovanějších tříd, Na Příkopě. Na ulici tak mohly rozkvést vedle sloupů osvětlení i chodníky, a ochránci památek se mohou stavět třeba na hlavu.

Jenom to zdůvodnění, proč jsou na chodnících šedivé květináče, trochu pokulhává. Pakliže je prioritou prvního obvodu zachovat pěší zónu skutečně jen pro pěší, musely by se takzvané technické zábrany opravdu objevit hlavně na místech, kde by autům překážely, což se nestalo. Je až příliš patrné, že je to pouze zástěrka, aby obchodníci dosáhli svého. Auta se po Příkopech zřejmě budou prohánět ostošest dál.

Kdyby Praze 1 šlo skutečně o ochranu pěších, za tři sta tisíc korun, které utratila za květináče, by si totiž mohla platit strážníka speciálně vycvičeného na to, aby zónou neprojela ani myš. Nic proti květinám v ulicích, ale věci by se měly nazývat pravými jmény.

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz