Květiny v centru nakonec jsou

  8:44aktualizováno  8:44
Praha - Po velkých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů se nakonec přece jen centrum města zaplňuje květinami. Zástupci místních nákupních center totiž získali pro tento záměr radnici v Praze 1, což se ukázalo jako rozhodující. Vedení radnice totiž našlo "fintu", jak květiny dostat do ulice Na příkopě a přitom nezískat souhlas naštvaných památkářů.

"Umístění květináčů na chodník je dopravní rozhodnutí a jako takové nepotřebuje vyjádření památkářů," prohlásil včera místostarosta Vladimír Vihan.

Další místostarosta Pavel Vlach, který má na starosti dopravní záležitosti obvodu, dokonce vnímá květináče jako technické zábrany. "Chápeme to jako dopravní zařízení, které nám pomůže zabránit automobilům, aby jezdily po pěší zóně," tvrdí.
Faktem ale je, že květináče jsou na místech, kterými by auta ani projet nemohla, zatímco při vjezdu do Havířské ulice není umístěn ani jeden.

Jak bude tedy vypadat centrum? Poté, co nedávno šest nákupních center sdružených v Alianci Příkopy zavěsilo květináče s převislými muškáty na sloupy veřejného osvětlení, rozmístilo nyní květináče i na chodníky. Jde o nepříliš vzhledné šedivé obdélníkové nádoby s květenou. V příštím roce by k nim mělo přibýt dalších čtyřicet.

Mediální zástupce Aliance Lukáš Nádvorník včera přiznal, že bez porozumění první městské části by nic z toho neprovedli. Památkáři by totiž k takovému způsobu oživení nejznámějšího pražského bulváru s exkluzivními obchody a nákupními pasážemi souhlas nejspíš nedali.

"V našich krajích to není obvyklé. V Praze se to dá vnímat jako zaplevelování interiéru města," argumentovala před časem památkářka Olga Ambrožová, která vede oddělení Pražské památkové rezervace.

Nádvorník se proti těmti argumentům včera postavil. "Systém květinové výzdoby funguje od Londýna do Říma, nikoli jen v německých městech, jak se nám snaží někdo namluvit. Květiny jsou přínosem, nelze je brát jako něco negativního," komentoval rozhodnutí Aliance a Prahy.

Zároveň ale připustil, že se od počátku potýkají s problémy. Tři květináče zmizely krátce po jejich zavěšení, v pondělí zase někdo ukradl třicet květin ze země.

Truhlíky místo strážníků

Bezva fintu zvolila první městská část, aby obešla památkáře a šla na ruku majetným firmám, které se usídlily na jedné z nejfrekventovanějších tříd, Na Příkopě. Na ulici tak mohly rozkvést vedle sloupů osvětlení i chodníky, a ochránci památek se mohou stavět třeba na hlavu.

Jenom to zdůvodnění, proč jsou na chodnících šedivé květináče, trochu pokulhává. Pakliže je prioritou prvního obvodu zachovat pěší zónu skutečně jen pro pěší, musely by se takzvané technické zábrany opravdu objevit hlavně na místech, kde by autům překážely, což se nestalo. Je až příliš patrné, že je to pouze zástěrka, aby obchodníci dosáhli svého. Auta se po Příkopech zřejmě budou prohánět ostošest dál.

Kdyby Praze 1 šlo skutečně o ochranu pěších, za tři sta tisíc korun, které utratila za květináče, by si totiž mohla platit strážníka speciálně vycvičeného na to, aby zónou neprojela ani myš. Nic proti květinám v ulicích, ale věci by se měly nazývat pravými jmény.

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Dienstbierův návrh na úpravu voleb půjde do koše. Strany ho nepodpoří

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Nápad exministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který by radikálně upravil pravidla voleb do Senátu, ostatní politiky vůbec...

Některé recyklované plasty jsou nebezpečné, dětem snižují inteligenci

Karolína Brabcová měří přítomnost jedovatých látek v plastové hračce.

Výrobky z některých typů recyklovaného plastu mohou snižovat inteligenci lidí. Ohroženou skupinou jsou především děti,...

Chce brousit hrany a stát se předsedou Senátu. Hostem Rozstřelu bude Kubera

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera v diskusním pořadu Rozstřel (1....

Proč odchází po čtyřiadvaceti letech z postu primátora Teplic? Jak si vysvětluje úspěch ODS ve komunálních i senátních...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz