Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvapil chce pomoci zatopeným lidem

  13:28aktualizováno  13:28
Olomouc - Poslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil se chce zasadit o to, aby stát odložil stavebníkům z oblastí zaplavených před čtyřmi roky velkou vodou termín kolaudací jejich novostaveb. Do posledního prosince musejí lidé zkolaudovat opravené či nově postavené domy, na něž dostali od půjčky od státu.
Mnozí se ohradili, že termín nestihnou a nyní jim hrozí exekuce staveb, které po povodni s obtížemi znovu vybudovali.  Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit se ve prospěch stavebníků nehodlá angažovat.

"Podávám návrh zákona, který by měl složitou situaci lidí řešit. Požádal jsem dopisem předsedu sněmovny, aby zákon zařadil už na lednovou schůzi," řekl Kvapil. Podle něj by měli zákonodárci schválit roční odklad kolaudace staveb a ministerstvo pro místní rozvoj by mohlo v individuálních případech lhůtu ještě o rok prodloužit.

Kvapil přiznává, že nepostupuje standardní cestou. "Požádal jsem ministra Lachnita, aby vláda jen novelizovala nařízení z roku 1997. Ministerstvo však místo toho, aby lidem vyšlo vstříc, hledá důvody, proč nelze situaci řešit. Nezbylo mi nic jiného, než nahradit výkonnou moc zákonodárnou," podotkl poslanec.

Lachnit v odpovědi na Kvapilovu interpelaci prohlásil, že nařízení vlády nelze novelizovat, protože se změnily zákony a norma už vlastně neplatí. Zdůraznil, že stavebníci se po povodních zavázali k plnění podmínek a v případě jejich nedodržení by měli vrátit peníze. Případné úlevy by se podle ministra měly projednávat individuálně.

Kvapil řekl, že z 556 stavebníků jich musí zkolaudovat domy do konce roku 203 a u více než stovky je jasné, že se jim to nepodaří. Většina lidí tvrdí, že za zdržení stavebních prací nemohou. "Dům jsme měli zatopený a syn u nás žije s manželkou a čtyřmi dětmi. Snacha byla osm let na mateřské, takže z jednoho platu se to velmi těžko hradí. Vzali jsme si všechny možné půjčky i stavební spoření, jen aby děti měly kde bydlet," uvedla před časem v listu Olomoucký den matka jednoho ze žadatelů.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz