Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kužvart zrušil sjezdovku, druhou zkrátil

  16:06aktualizováno  16:06
Praha, Ovčárna - Ministr životního prostředí Miloš Kužvart rozhodl spor o sjezdovky v Jeseníkách. Na Pradědu zrušil druhou nejdelších sjezdovku v celých Jeseníkách zvanou C. Další dvě sjezdovky v areálu Ovčárny mohou fungovat, pokud provozovatel splní podmínky ministerstva. Nejdelší sjezdovka označovaná jako A bude zkrácena. Provozovatel vleků Josef Figura i ekologové s rozhodnutím nesouhlasí a zvažují žalobu na ministerstvo.
Rozhodnutí omezit lyžování v národní přírodní rezervaci Praděd se nelíbí místním podnikatelům, obcím v okolí, lyžařům ani radikálním ekologům. Provozovatel kontroverzních vleků Josef Figura i ekologové ze sdružení Sojka jsou připraveni Kužvartovo rozhodnutí napadnout i u soudu.

VÝVOJ SPORU:

Ministr povolil
provoz dvou vleků

Neničme rezervaci, vzkazuje Sojka

Kužvart potají
navštíví Praděd

Sojka souhlasí
se dvěma vleky

Lyžaři protestují proti rušení vleků

Osud Pradědu má
v rukou ministr

Stát ruší vleky
na Pradědu

Ministr rozhodl kvůli poškození přírody o zastavení vleku C a zkrácení nejdelšího výtahu A o zhruba 80 metrů. Kromě toho se o necelých sto metrů posune dolů i výstupní stanice dalšího vleku B. Většina lidí, kterých se verdikt Kužvarta dotýká, jej označila za nelogický a polovičatý.

Příznivci sjezdového lyžování v něm vidí první krok k zrušení tohoto sportu ve středisku, které poznamená rozvoj oblasti a podepíše se na zvýšení nezaměstnanosti. To však Kužvart odmítá. Ekologové zase ministrovi vyčítají, že ustoupil tlakům veřejnosti.

Zvažují žalobu na ministerstvo
"Je v pořádku, že ministr zrušil provoz vleku C, ovšem nám vadil především vlek A, který nejvíce ze všech narušuje přírodu. Pokusíme se o obnovu řízení a zvažujeme i žalobu na ministerstvo," řekl šéf ekologického sdružení Sojka Martin Míček. O soudní žalobě uvažuje i Figura, kterému vadí, že jej stát omezuje v podnikání, které mu dříve s perspektivou povolil.

Petr Pecha, starosta Malé Morávky na Bruntálsku, která leží pod vrcholem Pradědu, tvrdí, že Kužvartovo rozhodnutí bude mít pro celou oblast neblahé dopady. "Určitě se omezí návštěvnost, což přinese řetězovou reakci, na jejímž konci budou místní podnikatelé a jejich zaměstnanci," řekl Pecha.

Svaz lyžařů přišel o závodní tratě
Svazu lyžařů ČR se zase nelíbí, že přišel o jediné dvě závodní tratě na Pradědu a

Nejdůležitější události
ve sporu:

31. května 2001 - Skončila pětiletá výjimka státu na provozování šesti vleků ve středisku Ovčárna pod Pradědem.
Září 2001 - Ze šesti vleků povolilo ministerstvo provoz
čtyřem. Proti tomu se majitelé vleků i ekologové, každý z jiných důvodů, odvolali. 
3. října 2001 - Místopředseda sněmovny a ODS Ivan Langer se obrátil na ministra Kužvarta s žádostí, aby rozhodnutí svého resortu ještě jednou zvážil. Kužvart Langrovi slíbil, že o Ovčárně rozhodne objektivně.
27. října 2001 - Ministr Kužvart navštívil středisko Ovčárna, aby se na vlastní oči přesvědčil, zda sjezdové lyžování ničí národní přírodní rezervaci.
30. října 2001 - Kužvart povolil provoz dvou ze šesti lyžařských vleků na Ovčárně. Pětiletou výjimku udělil na provozování vleků označovaných jako S+S a Malý Václavák.
6. listopadu 2001 - Zhruba 30 demonstrantů, kteří se sešli před Úřadem vlády v Praze, protestovalo proti plánovanému zrušení některých vleků v okolí Pradědu. Demonstranti tvrdili, že ministr Kužvart chce vleky zrušit na základě nepravdivých údajů o ničení přírody, a připravit tak o práci několik tisíc lidí. Kužvart řekl, že se osobně přesvědčil o pravdivosti podkladů, které jsou pro budoucnost vleků rozhodující.
7. listopadu 2001 - Zastánci lyžování na Pradědu druhý den protestovali před Úřadem vlády v Praze. Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit a ministr zemědělství Jan Fencl slíbili provozovatelům vleků, že je ve sporu s ministerstvem životního prostředí podpoří. Petici požadující zachování současného stavu střediska Ovčárna podepsalo už přes dvacet tisíc lidí.
19. listopadu 2001 - Kužvart zkrátil nejdelší sjezdovku v okolí Pradědu a druhou nejdelší zrušil. O udělení výjimky požádal provozovatel vleku Josef Figura. Další dvě sjezdovky, které Figura v areálu Ovčárna provozuje, mohou fungovat, když splní podmínky ministerstva.

desítky oddílů budou muset hledat zázemí jinde. "Tím, že se sníží kapacita vleků, nastanou také problémy s tréninkem, protože pro oddíly i zdatnější amatéry zbude jen jedna, a ještě zkrácená sjezdovka," uvedl Petr Houser z lyžařského svazu.

Houser se, stejně jako provozovatel většiny vleků na Pradědu Figura, pozastavuje nad tím, jakým způsobem ministr vybral vleky, které uzavře. Ještě před pár dny totiž Kužvart tvrdil, že poškození přírody v okolí vleku A jsou tak závažná, že provoz povolit nemůže.

"Všechny podmínky jsem vždy dodržoval. Podle mne hrají v rozhodnutí roli osobní zájmy a snaha sjezdové lyžování v oblasti zlikvidovat," řekl Figura. Postupné vytlačení lyžování z Pradědu zmiňuje i oficiální dokument resortu.

Mohlo to dopadnout hůř, říká hoteliér
Další vlastník hotelu rozhodnutí ministra přivítal. "Je jisté, že středisko ztratilo na své atraktivitě, ale buďme rádi, že to nedopadlo hůře," míní Jiří Jurčík.Provozovatelé vleků se ke Kužvartovi odvolali poté, co se ministerští úředníci rozhodlo, že nepovolí provoz dvou nejdelších vleků na Ovčárně. Kužvart v minulých týdnech ale názor svých podřízených hájil.

Proti zrušení vleků protestovali obyvatelé Jeseníků, kteří jsou závislí na zimní turistice. Počátkem listopadu přijížděli demonstrovat před budovu Úřadu vlády v Praze. Proti zrušení vleků se postavili také někteří severomoravští politici.

Zrušení vleku nezaměstnanost neovlivní
Podnikatel Josef Figura v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že s rozhodnutím ministra Kužvarta rozhodně nesouhlasí a jeho verdikt nebere jako definitivní.

"Podniknu další kroky," vzkázal Figura s tím, že odmítá tvrzení, okolí Pradědu devastují rolby. "Nikdy jsem neměl problémy s ochranáři. Z čeho tady teď na Bruntálsku budou lidé žít," ptá se Figura.

Zrušení jednoho vleku podle Kužvarta zaměstnanost na Bruntálsku neovlivní. Zvýšení nezaměstnanosti přitom bylo argumentem odpůrců rušení vleků na Ovčárně.

Sjezdovka jako tankodrom
"Představa, že jeden podnikatel bude mít zisk na úkor přírody, je nesmysl," uvedl Kužvart. Řekl, že se maximálně pokoušel vyjít vstříc kompromisu.

"Sjezdovka u nejdelšího vleku se však začala podobat tankodromu," vysvětlil své rozhodnutí. Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky, která se rozhodla proti sjezdovkám zakročit, pracovala podle něj kvalitně a objektivně.

Rozhodnutí podle Kužvarta umožní na Pradědu nejen dál lyžovat, ale i letní turistiku v Jeseníkách. Zničení svahu Pradědu by podle něj vedlo ke snížení letní turistiky, což by se odrazilo v příjmech okresu. Na Pradědu tak v zimě bude v provozu pět vleků.

Rostlinný kryt svahů podle ministra poškodil provozovatel vleků špatným užíváním těžké techniky. Provozovatelé se spoléhali na to, že verdikt svých úředníků mohl Kužvart změnit.  Měl také právo výrok odboru ochrany přírody vrátit k novému projednání. Další rozhodnutí by v tom případě padlo pravděpodobně až za tři měsíce.

Sociálnědemokratický starosta jedné z obcí Jeseníků loboval za zachování sjezdovek také u premiéra Miloše Zemana.

V Jesníkách vyrostou čtyři nové sjezdovky
Zrušením vleku na Pradědu a krácením dalších nechce ministerstvo životního prostředí zlikvidovat lyžování v Jeseníkách, ani podnikání s ním spjaté. "Na Pradědu zůstane pět vleků," ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Jeho úřad hájí uzavření sjezdovky pod vrcholem Pradědu také tím, že Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky souhlasí s výstavbou dalších čtyř lyžařských lanovek nebo vleků v Jeseníkách. Přibudou v Karlově Studánce, Ludvíkově pod Pradědem, Ostružné a Filipovicích. Tato střediska ale podle vlekařů leží příliš nízko a fungují pouhé dva měsíce v roce.

Kvůli ochraně přírody správa nesouhlasí se záměrem vybudovat tři nové lyžařské areály v Bělé pod Pradědem. Nechce také povolit vybudování lanovky a dalších sjezdovek na území Národní přírodní rezervace Praděd.
Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Najdete na iDNES.cz