Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kužvart zablokoval splavnění Labe

  19:07aktualizováno  19:07
Přelouč - Když se předseda vlády Miloš Zeman na pondělní besedě s veřejností v Pardubicích chlubil, že jednou z věcí, kterou současná vláda udělala pro Pardubický kraj, je splavnění Labe do Pardubic, zřejmě netušil, že k dokončení tohoto projektu neschází jen krůčky, ale mílové kroky.

Ministerstvo životního prostředí totiž nepovolilo výstavbu plavebního kanálu v Přelouči, který je jedinou chybějící součástí splavnění Labe do Pardubic. Lodě z Hamburku proto do Pardubic možná nikdy plout nebudou.

Hlavní investor stavby Ředitelství vodních cest České republiky se sice proti rozhodnutí odvolá, ale pokud neuspěje, bude muset hledat pro kanál jinou trasu, což by znamenalo roky práce navíc. Přitom není jisté, zda jiná trasa vůbec existuje.
„Ředitelství nezbývá nic jiného, než rozhodnutí ministerstva zpochybnit, protože po několika letech výzkumů by mohli zjistit, že kanál jinudy vést nelze,“ řekl vedoucí přeloučského stavebního úřadu Lubomír Novotný.

Ministerstvo se stavbou kanálu nesouhlasí, neboť zhruba tři kilometry dlouhý plavební kanál má vést zčásti přes biologicky vzácné území Slavíkových ostrovů. „V případě, že záměr ředitelství vodních cest povolíme, byla by stavbou vyhubena podstatná část vzácných živočichů na území Slavíkových ostrovů,“ vysvětluje postoj ministerstva ředitel odboru ochrany přírody Petr Pařízek.

Ředitelství vodních cest se nechce k případu vyjadřovat. „Řeknu jenom to, že se proti rozhodnutí ministerstva odvoláme,“ sdělil ředitel Ředitelství vodních cest ČR Vladimír Kadlec.

Proti výstavbě přeloučského plavebního stupně již delší dobu protestuje občanské sdružení Svoboda zvířat z Hradce Králové, kterému se podařilo najít v projektech investora chyby a výstavbu zdržet přibližně o dva roky. Další oddálení výstavby přeloučského kanálu, tentokrát z popudu ministerstva, se však nelíbí starostce Přelouč Ireně Burešové. „Většina obyvatel v Přelouči kanál chce, protože to bude znamenat nejen rozvoj pro město, ale pro celý Pardubický kraj,“ tvrdí Burešová.
Sdružení Svoboda zvířat ale s výroky starostky nesouhlasí. „Pardubický kraj může prosperovat i bez nové sítě plavebních cest,“ namítá předseda sdružení Michael Kousal.

Ohrožení výstavby kanálu v Přelouči ovlivňuje i plánovanou výstavbu říčního přístavu v Pardubicích. Pardubice až dosud předpokládaly, že splavnění Labe a vybudování přístavu se podaří stihnout do roku 2008. Protesty sdružení a nyní i zamítavé stanovisko ministerstva však otevření přístavu odsunou, ne-li znemožní. „Dokud nebude schváleno územní rozhodnutí na výstavbu kanálu v Přelouči, nezačneme ani my s přípravami na stavbu přístavu v Pardubicích. Stavět přístav dřív, než budeme vědět, že se k němu lodě dostanou, by byl nesmysl,“ uvedl ředitel společnosti Přístav Pardubice Michael Skalický.

O prodloužení Labské vodní cesty do Pardubic rozhodl v roce 1996 stát, který chce do úpravy labského koryta mezi Chvaleticemi a Pardubicemi investovat přibližně dvě miliardy korun. Veškeré práce se ale prozatím zastavily v Přelouči, kde by měl vzniknout tři kilometry dlouhý kanál s vodní komorou, díky které lodě překonají jez.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz