Kužvart - Zaorálek - Svoboda

Kužvart - Zaorálek - Svoboda - Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (druhý zprava) a ministr zahraničí Cyril Svoboda (vpravo) hovoří s poslancem Milošem Kužvartem na schůzi sněmovny v Praze. (20. února 2004) | foto: ČTK

Kužvart se vzdal postu eurokomisaře

  • 464
Miloš Kužvart naplnil výhrůžky a vzdal se nominace do Evropské komise. Má kandidatura byla zpochybněna, hlavně ministrem zahraničí Svobodou, tvrdí poslanec ČSSD. Od jeho představení v Bruselu přitom neuplynul ani týden. ODS vyzvala vládu k novým jednáním o eurokomisaři.

"V posledních týdnech bylo mé jmenování zpochybňováno, zejména Cyrilem Svobodou," uvedl Miloš Kužvart, který přestal cítit podporu vlády, v prohlášení pro média.

Poslanci v prvních reakcích hodnotí Kužvartovo rozhodnutí jako velmi nepříjemnou záležitost, která v zahraničí poškozuje jméno České republiky. Nového kandidáta na eurokomisaře musí vláda najít do konce měsíce.

"Jde o velmi nepříjemnou záležitost, selhání nominačního procesu ve vládě i selhání kandidáta samého," prohlásil prezident Václav Klaus, který se obává, že Kužvartovo rozhodnutí poškodí zájmy země a oslabí její pozici v unii.

Podle Kužvarta však jméno země poškozovala naopak některá prohlášení lidoveckého šéfa diplomacie, což nechtěl připustit, a proto se nominace vzdal.

To je chování dětí, zní z Bruselu
Na bruselský post Kužvarta schválil Špidlův kabinet. Počítala s ním i Evropská komise. Coby nováček měl spolupracovat s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitelů Davidem Byrnem. - více zde

Brusel zpráva o Kužvartově kroku překvapila. "Nic to ale nemění na pozici České republiky v Evropské unii. Češi by si nyní měli rychle vybrat nového kandidáta," uvedl mluvčí EU pro rozšíření Jean-Cristophe Filori.

"Češi by si měli uvědomit, že být členy unie není jako sedět v Praze v hospodě. To není chování dospělých politiků, ale malých dětí," prohlásil pro MF DNES představitel Evropské unie, který nechtěl být jmenován.

ODS chce nové konzultace
ODS několik hodin před Kužvartovým rozhodnutím vzdát se nominace vyzvala na mimořádné tiskové konferenci vládu, aby zahájila nové konzultace o eurokomisaři.

Novináři byli na konferenci pozváni už ve čtvrtek, tedy den před tím, než se aféra provalila. Při výměně názorů s Kužvartem pak v pátek ráno zkolaboval ve sněmovně premiér Špidla. - více zde

Tiskovky se zúčastnili místopředseda ODS Jan Zahradil, místopředseda ODS Petr Nečas a předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý, tedy tři nejmocnější muži ODS ve sněmovně.

Kužvart dlouho mlčel
Kužvart předtím strávil několik desítek minut u předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka, schůzky se zúčastnil i ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Na přímé otázky novinářů, zda se nominace vzdá, Kužvart neodpovídal, nebo je odbýval mlhavou frází. "V tuto chvíli nedáme žádné vyjádření," reagoval na žádosti Kužvartův asistent Robin Povšík.

Pro Český rozhlas Kužvart komentoval možnost, že se vzdá nominace, jen lakonicky ve smyslu "není to pravda a o žádné nedohodě nevím".

Šlo o peníze?
Podle poslanců si Kužvart stěžoval zejména na ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Vázne prý proplácení jeho služebních výloh. Svoboda jeho kritiku nechápe a odmítl ji.

"Tady jsou různé zvěsti, ale já si myslím, že věci se zklidní," ujišťoval novináře ministr zahraničí. Zdůraznil, že "jeho úřad hodlá dát budoucímu komisaři plný servis".

Svoboda: výlohy zaplatíme
"Slyšel jsem nějaké zvěsti o nezaplacených letenkách, ale nic z toho se nezakládá na pravdě. Vláda odsouhlasila půl milionu korun. Budou placeny letenky budoucímu komisaři a jeho asistentovi, vše bude refundováno," pokračoval Svoboda.

Podle poslanců ČSSD rozzlobily Kužvarta právě zprávy, že by mu cestovní náklady nemusely být propláceny. Výlohy totiž podléhají schválení ministra zahraničí. 

Svoboda kritizoval způsob výběru Kužvarta na post eurokomisaře. Výběr se podle něj řídil stranickými hledisky. O odbornosti Kužvarta pochyboval. Špidla prosadil Kužvarta navzdory nesouhlasu koaličních KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video