Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kužvart se bojí vytunelování Šumavy

  20:59aktualizováno  20:59
Praha, Plzeň - Ministr životního prostředí Miloš Kužvart se bojí, že Národní park Šumava by mohl být vytunelován. Za přímou hrozbu považuje úspěch lidoveckého poslance Libora Ambrozka. Tomu se podařilo prosadit do návrhu zákona pasáž, podle které by část správy parku měla vykonávat nová obecně prospěšná společnost.

Na straně ministra je i správa parku, Ambrozka podporují ekologičtí aktivisté. Spor se týká klíčové otázky: Kdo, za jakých podmínek a pod čí kontrolou bude v parku hospodařit.

Ambrozek a jeho spojenci ministrovo nařčení rezolutně odmítli. Tvrdí, že vznik obecně prospěšné společnosti má především zajistit, aby byla v parku kontrola oddělena od hospodaření. "Jde například o to, aby o množství pokácených stromů rozhodoval někdo jiný než ten, kdo je kácí," zdůvodňuje návrh Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

"Prošel pozměnovací návrh, aby se správa parku rozdělila na dva subjekty, z nichž jeden by byl obecně prospěšnou společností. Ta by byla nestátní společností a hmotný majetek, který by jí byl svěn jako nepeněžitý vklad, by musel být odstátněn. Odstátnění v podstatě znamená  privatizaci. Tady se konečně ukazuje - nejen podle hesel - jak je kdo 'zelený'. Tady je vidět, kdo a jak uvažuje o budoucnosti parku," tvrdí ministr, podle něhož vznik zmíněné společnsti otevírá cestu k tunelování Šumavy.

Kužvart upozorňuje, že park skrývá obrovské bohatství v podobě dřeva na pokácení v hodnotě minimálně pěti miliard korun. "Toto je bonbónek, pro který se vyplatí pomocí polopravd něco prosazovat," konstatoval ministr.

Ambrozek ministrova tvrzení považuje za legrační i za důkaz nepochopení smyslu obecně prospěšné společnosti. Zdůrazňuje, že správa parku by do ní vůbec nemusela vkládat pozemky a nemovistosti. "Rozpočet správy parku činí zhruba čtvrt miliardy ročně a schvaluje ho sněmovna. Součástí rozpočtu na příští rok by tedy mohl být peněžitý vklad do společnosti," poznamenal poslanec.

Mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík se ale domnívá, že představitelé a zaměstnanci společnosti by byli přímo zainteresováni na ziscích z hospodaření v parku. "Dnes jsou finančně absolutně nezávislí na tom, zda vytěží jeden nebo tísíc stromů. V obecně prospěšné společnosti bude každý změstnanec závislý na tom, kolik dříví se vytěží. Nedovedu si přestavit, že lesník v parku bude každý měsíc počítat výplatu podle toho, kolil z parku vyveze dříví. To je proti smyslu národního parku," soudí Kantořík.

Ambrozek i zástupci ekologického Hnutí Duha, které jeho návrh podporuje, to však považují za zcela absurdní. "Obecně prospěšná společnost by nemohla privatizovat, zcizit ani jinak nakládat s pozemky či budovami v parku, protože by je nikdy nevlastnila. Zůstaly by majetkem státu," argumentuje mluvčí hnutí Karolína Šůlová.

Upozorňuje navíc, že podle návrhu by obecně prospěšnou společnost řídila správní rada, do níž by třetinu členů jemnovla správa parku a dvě třetiny rada parku, v níž jsou zastoupeny kraje, obce i nezávislí odborníci.

"Návrh na zřízení obecně prospěšné organizace vychází z praxe v mnoha zemích západní Evropy, kde se o veřejné statky stará veřejnoprávní organizace. Úvahy o tunelování jsou směšné. Můj návrh jasně říká, že společnost by založila správa parku a ta by jí svěřila pouze majetek potřebný k plnění jejích funkcí - napříkald lesnické mechanismy. Společnost by v podstatě byla servisní organizací parku, pro který by vokonávala činnosti, které by si správa objednala," řekl Ambrozek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz