Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kužvart povolil provoz dvou vleků

  12:30aktualizováno  12:30
Ovčárna - Na Ovčárně v Jeseníkách budou letos v provozu minimálně dva lyžařské vleky. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart totiž udělil pětiletou výjimku na provozování vleku označovaného jako S+S. Výjimku dostal také provozovatel vleku, který lyžaři znají jako Malý Václavák. "O zbývajících čtyřech vlecích rozhodnu během několika dnů," řekl Kužvart. Rozhovor s Martinem Míčkem ze sdružení Sojka - ZDE.

Na Ovčárně fungovalo šest vleků. V květnu jim ale vypršela pětiletá výjimka na provozování vleku v chráněné krajinné oblasti. Provozovatelům čtyř z nich, Malého Václaváku, Velkého Václaváku, B a S+S, doporučil znovu udělit výjimku odbor ochrany přírody ministerstva životního prostředí.

Dva vleky, označované jako A a C, ale výjimku nedostaly. Pracovníci odboru ministerstva to zdůvodnili tím, že se jejich provozovatelé údajně nestarali o ochranu přírody, a tak ji prý lyžaři zdevastovali.

Tři kladná rozhodnutí pracovníků odboru ochrany přírody o udělení výjimky napadlo občanské sdružení Přátelé Jeseníků - Sojka a také zástupci Lesů České republiky. Proti negativnímu rozhodnutí se zase odvolali provozovatelé dvou vleků. Jedině proti rozhodnutí ohledně Malého Václaváku se nikdo neodvolal, a proto prodloužení výjimky už nabylo právní moci.

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart navštívil o víkendu středisko Ovčárna pod vrcholem Pradědu, aby se na vlastní oči přesvědčil, zda sjezdové lyžování ničí národní přírodní rezervaci. Potvrdil to vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar. Šéf resortu má rozhodnout, zda se omezí v dalších letech lyžování v okolí nejvyšší moravskoslezské hory.

Ministr si prošel s pracovníky CHKO místa, o která se vedou spory. "Chtěl situaci vidět na vlastní oči a také jej o to požádal premiér Miloš Zeman," podotkl Jan Halfar. Mluvčí ministerstva Rita Gabrielová řekla, že rozhodnutí o provozu vleků na Ovčárně padne během několika příštích dnů.

Jeden z provozovatelů vleků Josef Figura lituje, že Kužvart se nechtěl setkat také s podnikateli a představiteli obcí. Také Marek Mohyla, který mluví za zastánce sjezdového lyžování, kritizoval ministra, že se vyhýbá jednání s lidmi, kterým jeho rozhodnutí poznamená život. Halfar však tvrdí, že se Kužvart setkal s některými starosty a hovořil o problému s lidmi, které na Ovčárně potkal.

Ze šesti vleků povolilo ministerstvo v září provoz pouze čtyřem. Proti tomu se majitelé vleků i ekologové, každý z jiných důvodů, odvolali. Hrozba omezení lyžování na nejlepších sjezdovkách vyvolala bouři nevole jak u místních podnikatelů a chatařů, tak u radnic z okolí, lyžařského svazu a krajských i parlamentních politiků. Ti tvrdí, že příroda lyžováním netrpí a zavření vleků by zvýšilo nezaměstnanost v regionu zaměřeném na turistiku a blokovalo ekonomický rozvoj.

Zákaz provozu některých vleků vydali ochranáři kvůli devastaci přírody způsobené většinou sněžnými rolbami. Kužvart řekl, že o tom svědčí stanoviska odborníků. Odpůrci omezení provozu vleků odevzdali tento týden Kužvartovu resortu a petičnímu výboru sněmovny petici s více než 22 tisíci podpisy a minulý týden se setkali s poslanci, kteří mají na starost životní prostředí. Ministr musel postoj resortu hájit mimo jiné také před místopředsedou sněmovny a ODS Ivanem Langrem.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz