Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kužvart? Neznáme, říkají v Bruselu

  12:00aktualizováno  12:00
Slyší-li jméno Miloš Kužvart, krčí obvykle evropští úředníci a diplomaté v Bruselu rameny. Neznám, nevím, nehodnotím. Nominace kandidáta ČSSD na úřad prvního českého člena Evropské komise vyvolává očividně rozpaky, ne však apriorní nesouhlas.

Evropská komise začala horečně zjišťovat, co je Kužvart vlastně zač, jaký byl jeho výkon v minulé Zemanově vládě, nakolik vážně je jeho nominace míněna, jak silné je jeho politické postavení.

Myslíte to vážně? ptá se Brusel
Lidé nahlas uvažují, zda jeho jméno není jen jedním tahem na vnitřní české šachovnici, po kterém mohou následovat další.

I to bylo údajně také předmětem pondělního telefonického rozhovoru komisaře Güntera Verheugena s premiérem Vladimírem Špidlou, který se prý omezil na "obecnosti".

Podle unijního zdroje ČTK šlo o to zjistit, zda jde o definitivní Špidlovo rozhodnutí, nikoli o nějaký zásah do českého hledání.

Verheugen údajně nabyl dojmu, že nominace je míněna zcela vážně. Tak Špidla vystupuje i na české politické scéně, za svým kandidátem stojí i přes odpor koaličních partnerů.

Projde Kužvart? Špidla na to má sílu

S unionisty a lidovci, kteří by ve funkci eurokomisařky viděli rádi soudkyni Ivanu Janů, se Špidla zatím nedohodl a dal najevo odhodlání Kužvarta prosadit při hlasování ve vládě silou sociálnědemokratické většiny.

Oběma menším vládním stranám by sice vadilo, kdyby je sociální demokraté přehlasovali, koaliční krizi kvůli komisaři ale vyvolávat nemíní. - více zde

Ostatní země nominovaly známe diplomaty
Většina ostatních vstupujících zemí oznamuje v těchto dnech jména budoucích komisařů, která jsou v Bruselu vesměs dobře známa - jsou to bývalí či stávající ministři zahraničí nebo financí, premiéři, ministři pro evropské záležitosti, vyjednávači, účastníci Konventu a podobně.

Z této šablony se Kužvart částečně vymyká - i když zdaleka ne tolik jako případný slovenský uchazeč Ivan Štefanec.

"Měl by to být někdo, kdo má politické myšlení, je proevropský, ovládá několik jazyků, je charakterově silný a nenapadnutelný," opakuje základní předpoklady pro člena exekutivy EU Verheugenův mluvčí Jean-Christophe Filori.

Umí hrát Kužvart první housle?
Může hrát Podle jednoho ze zdrojů v EK by se mohlo stát, že by Česko nemělo v komisi "těžkou", ale jen "muší" váhu, tedy komisaře, který by nehrál první housle.

Lépe by prý bylo vyslat zaručenou osobnost, nikoli někoho, kdo se zřejmě bude teprve za chodu učit.

Další zdroj namítá, že právě od Česka by se čekal výraznější příspěvek do budoucího týmu.

Na druhé straně jsou lidé, kteří si pamatují, nebo si zjistili, že Miloš Kužvart patřil k proevropské a progresivní části minulé české vlády. Celkem dobře se zapsal při několika jednáních s ministry životního prostředí EU. Kolují dohady o jeho jazykové zdatnosti, má se však za to, že anglicky mluví.

Rozhodne Prodi
Konečný souhlas se šestiměsíčními komisaři z nových členských zemí musí dát předseda EK Romano Prodi. Zatím přijal všechna jména, která mu byla předložena. Jen málokdo předpokládá, že by odmítl českého kandidáta, i když kolem něj panují zmíněné rozpaky.

Zatím je předčasné spekulovat, co by Kužvart mohl v příští Evropské komisi dělat. Rozdělení resortů přísluší příštímu předsedovi, který bude pravděpodobně jmenován až na červnovém summitu EU. Ten požádá všech 25 členů, aby mu předložili kandidatury; i Česko se bude tedy muset vyslovit ještě jednou, byť by to byla formalita.

V půlroce od 1. května budou nováčkové přiřazeni k deseti stávajícím komisařům; zatím není jasné, ke kterým. Byl sice sestaven jakýsi orientační seznam, v němž údajně nefiguroval resort životního prostředí, k němuž má Kužvart nejblíže.

Konečné rozřazení se však bude dělat i s ohledem na odbornost nových komisařů a na jejich přání. Což v žádném případě nezaručuje, že právě tento resort jim spadne do klína od 1. listopadu.

Autoři: ,


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz