Kužvart neví, proč přišel o křeslo

  • 4
Výměnu vlády provází zklamání Miloše Kužvarta, dosavadního ministra životního prostředí. Byť s ním ČSSD do poslední chvíle počítala i nadále, nakonec v koaličním jednání získal ekologické křeslo lidovec Libor Ambrozek. Ekologové změnu ministra vítají, ale upozorňují, že ne se vším budou s Ambrozkem, který chce víc spolupracovat s hospodářskými resorty, souhlasit.

Až ze sdělovacích prostředků se Miloš Kužvart dozvěděl, že nebude pokračovat ve své práci ministra životního prostředí. "Považuji to za neuvěřitelné," řekl Kužvart, podle něhož ho šéf ČSSD Vladimír Špidla ještě týden před volbami jmenoval mezi ministry, se kterými počítá. Proč z budoucího kabinetu vypadl, neví.

Špidla vyjádřil pochopení proto, že Kužvart nenese svoji neúčast v nové vládě lehce. "Ovšem ministr musí být připraven poskytnout své místo k dispozici v zájmu celku," řekl předseda sociálních demokratů s odkazem na sestavení koaliční vlády a potřebu vytvořit koncepční rovnováhu.

Kužvart považuje za chybu, že sociální demokraté přenechali Koalici všechny tři resorty zabývající se infrastrukturou. "Ministerstva dopravy, pro místní rozvoj a životního prostředí totiž rozdělují finance regionům, týká se to i peněz z evropských fondů," zdůraznil.

Svého nástupce Libora Ambrozka zná Kužvart ze sněmovny. "Jako oblíbenec nevládních organizací bude chtít naplnit jejich vize dopravy či energetiky, což kvůli jiným tlakům může v krátké době vést k frustraci. Je také více pravicový, což se nemusí vždy slučovat s ochranou přírody jako veřejným zájmem," míní Kužvart.

KUŽVART vs. AMBROZEK

* Dosavadního ministra Miloše Kužvarta mrzí, že se do vládního návrhu nakonec nedostal termín ratifikace tzv. Aarhuské úmluvy o přístupu veřejnosti k řízením týkajícím se životního prostředí. Podle původního návrhu se tak mělo stát do roka.
* Z programu vypadl i plán znovu usilovat ve sněmovně o tzv. zelený haléř, který by odváděly elektrárny na alternativní zdroje energie. Ambrozek chce, aby podpora obnovitelných zdrojů fungovala jinak. Po německém vzoru by měly být státem regulované výkupní ceny u alternativních zdrojů vyšší.

Libor Amborzek, mimo jiné předseda Českého svazu ochránců přírody, chce více spolupracovat s hospodářskými resorty.

"Jsem rád, že se do koaliční smlouvy dostala formulace orientace na sociálně tržní hospodářství. Slibuji si od toho, že se otázka životního prostředí bude pojímat týmověji než dosud, to znamená více spolupráce s ostatními resorty," řekl nový ministr.

Právě ve spolupráci s ministry dopravy, průmyslu a zemědělství vidí Ambrozek největší nedostatky svého předchůdce.

"Osobní spory zbytečně převládly nejen v Kužvartově přístupu k agendě, ale ovlivnily i práci některých náměstků," míní Ambrozek.

Jedním z úkolů nového ministr bude prosazení ekologické daňové reformy. Bude se muset vypořádat i s požadavkem nekácet kůrovcem napadené stromy na Šumavě. Ambrozek navíc chce jednat s Rakušany o jaderné elektrárně Temelín. "Není možné kontroverzní elektrárnu zastavit, ale je důležité Rakousko přesvědčit, že je bezpečná," podotkl.

Z MINISTRA POSLANCEM

Miloš Kužvart přišel o ministerstvo, ale poprvé získal poslanecký post. Proto jako nováček prošel různými formálními procedurami. Na práci ve sněmovně se těší. Líbí se mu návrh na rozdělení výboru pro regionální rozvoj a životní prostředí na dva tak, aby ekologie měla výbor vlastní. "Je však otázkou, zda záměr podpoří celá sněmovna," podotkl.

Nevládní organizace Ambrozkovu nominaci uvítaly. Podle představitelů Hnutí Duha má nová vláda mimořádnou šanci prosazovat dobrou ekologickou politiku, jež nejen vyčistí vzduch a ochrání krajinu, ale rovněž podpoří moderní a efektivní technologie, sníží nezaměstnanost a podpoří rozvoj regionů.

"Ambrozek byl v uplynulém volebním období poslancem, který udělal nejvíce pro životní prostředí. Snad mu to vydrží i na postu ministra," doufá Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Také podle sdružení Arnika by Ambrozek mohl být dobrým ministrem. Arnika však dříve nesouhlasila s některými návrhy, které nový ministr prosazoval ve sněmovně. Kritizovala například záměr, aby cementárny mohly spalovat odpady.

Člen Arniky Jindřich Petrlík pro nového ministra právě připravuje řadu otázek: například, zda se bude zasazovat o používání recyklovaného papíru na úřadech a zda podpoří co nejrychlejší vznik veřejného registru znečišťujících látek, do něhož budou zapisovat své emise jednotlivé továrny.

EKOLOGOVÉ MAJÍ RADOST
Z AMBROZKA I MLYNÁŘE

Nevládním ekologickým organizacím se líbí, že v kabinetu Vladimíra Špidly zasedne unionista Vladimír Mlynář, jenž se podle nich profiluje výrazně ekologicky. Například Hnutí Duha s Mlynářem a Liborem Ambrozkem spolupracovala při lobbování proti návrhu nového zákona o myslivosti.

Samotný Ambrozek by rád s neziskovým sektorem spolupracoval. Současně si je vědom, že nevládní organizace po něm budou chtít moc a že jim ve všem nebude moct vyhovět. "Samozřejmě, že ministerstvo nebude mít tak radikální postoje jako 'nevládky', ale beru je jako důležitého partnery zastupující stále větší část angažované veřejnosti," uvedl Ambrozek.

Nový ministr připustil, že během svého působení ve vládě může ztratit sympatie řady ekologických aktivistů. Nevládní organizace totiž podle něj musejí z principu zastávat co nejkrajnější názory, aby se nakonec povedlo prosadit kompromisní řešení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video