Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kužvart: Nestavte jezy na Labi

  19:41aktualizováno  19:41
Ústí nad Labem, Praha - Ministerstvo životního prostředí zásadně odmítlo stavbu jednoho z ekologicky nejkontroverznějších děl v Česku - jezů na Labi, které měly zajistit celoroční splavnost řeky. Úřad v pondělí vydal zcela jasný nesouhlas k záměru resortu dopravy postavit jezy, které měly zajistit celoroční splavnost řeky v Prostředním Žlebu a Malém Březně.

„Pro Labe je toto území jedno z posledních zachovalých. Stavby by měly negativní vliv na faunu a flóru žijící v řece,“ zdůvodnila na tiskové konferenci rozhodnutí náměstkyně ministra Eva Tylová.

Stanovisko ministerstva tak doplnilo stejný názor Nejvyššího kontrolního úřadu, který tvrdí, že investice přes 6,3 miliardy korun, za které má být na několika místech dolního Labe prohloubeno dno a upraveny břehy, se nevyplatí.

Posudek ministerstva životního prostředí sice není závazný, ale podle ekologů jde o zásadní výrok. „Ministerstvo takto posuzovalo v minulosti zhruba tisíc chystaných staveb v Česku. Přes jeho nesouhlas začalo územní řízení a staví se jen jediná, která je oproti jezům z ekologického hlediska téměř nevýznamná,“ tvrdí Marián Páleník, předseda organizace Přátelé přírody, která v minulosti chystaná vodní díla na Labi, již měla zajistit splavnost řeky po celý rok, kritizovala. „Zdaleka ovšem není vyhráno. Sílí tlak na to, aby přes nesouhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí bylo zahájeno územní řízení o stavbě.“

Ještě během pondělí - přesně podle Páleníkova předpokladu - nezvykle tvrdě reagoval zastánce stavby, ministr dopravy Jaromír Schling. „Dříve či později jezy postaveny budou. Ta stavba je potřeba, a tudíž se postaví," prohlásil Schling při návštěvě Děčína.

Podle něj je celý projekt děl v Prostředním Žlebu na Děčínsku a Malém Březně na Ústecku upraven tak, aby byl vstřícný k životnímu prostředí. „Nikdo již nemůže najít žádný významný záporný vliv na životní prostředí,“ uvedl.

Přesto úřad jeho stranického kolegy záporné vlivy našel. Sám Kužvart uvedl, že jeho úřad vzal při rozhodování v potaz hlavně to, že stavba by zasáhla území budoucích rezervací evropské sítě Natura 2000. „Jsem přesvědčen, že je vyloučeno na stavbu, která je v rozporu s ochranou přírody, využít jedno jediné euro,“ řekl ministr Kužvart.

Plavební stupně by podle ministerstva dopravy měly zvýšit přepravu zboží po Labi na tři až čtyři miliony tun ročně. Nyní to je 1,3 milionu tun. Stavba měla být hotova v roce 2007.

Ekologové se radují i varují
Nesouhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí k záměru výstavby jezů na dolním Labi pokládají Přátelé přírody za společný úspěch veřejnosti. Organizace již několik let proti záměru ministerstva dopravy protestuje. „Jde o další úspěch přátel přírody a tím myslím všechny občany, kteří se v této kauze jakkoli angažovali," řekl předseda Přátel přírody Marian Páleník. „Obávám se, že bez tisíců dopisů a lístků ministrovi životního prostředí, bez tisíců podpisů a bez práce stovek dobrovolníků by nakonec ministerstvo životního prostředí tlaku „betonové“ lobby podlehlo.

Na slova ministra dopravy Jaromíra Schlinga, který v Děčíně oznámil, že jezy jsou potřeba a stejně postaveny budou, Páleník reagoval stejně jednoznačně. „Jde o arogantní postoj. Je sice pravda, že tlak na to, aby přes nesouhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí bylo zahájeno územní řízení, sílí. Pokládal bych to ale za nesmírně nebezpečný precedens a krok směrem k totalitě, kdy se o uskutečnění či neuskutečnění investičních záměrů rovněž rozhodovalo v politických kuloárech podle ekonomických zájmů a veřejnost byla z rozhodování vyloučena. Máme-li být právním státem, nesouhlasné stanovisko orgánu státní ochrany přírody znamená automaticky konec dalším řízením," dodal Páleník.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz