Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuvajt se Saddáma bojí i nebojí

  16:08aktualizováno  16:08
Sirény civilní obrany kvílejí. Oprašují se stany pro chemickou očistu a evakuační plány pro školy. Kuvajt se připravuje na případnou iráckou odvetu za americký útok. Ale narozdíl od srpna 1990, kdy začala válka v Zálivu, teď nikdo neprchá do Saúdské Arábie. V malé, na ropu bohaté zemi se ani neprodává moc plynových masek a jen málokdo dbá vládních instrukcí a připravuje si domácí útočiště, píše agentura AP.
Kuvajt má obavy z Iráku

Kuvajt má obavy z Iráku - Člen speciálních kuvajtských jednotek hlídá čtvrť Salwa v hlavním městě Kuvajt City, často navštěvovanou cizinci. Kuvajt zpřísnil bezpčnostní opatření kvůli možné irácké odvetě za chystaný americký útok. (15. října 2002) | foto: ČTK

"Nebojíme se Saddámových biologických a chemických zbraní, protože jsme v bezpečných rukou," vysvětluje dobrovolník civilní obrany 39letý Navál Maradží.

Po válce v Perském zálivu v roce 1991, která zemi osvobodila od sedmiměsíční irácké okupace, Kuvajt podepsal s USA obranný pakt. Dohoda počítá s preventivním rozmístěním zbraní a celoročními vojenskými cvičeními s nepočetnou kuvajtskou armádou.

Politicky se Kuvajt snaží distancovat od měření sil mezi Irákem a USA. Faktem však je, že metropole Kuvajt je asi devět hodin jízdy od Bagdádu, a proto panují obavy, že irácký prezident je s to zaútočit rychle.

Americký prezident George Bush obviňuje Saddáma z podpory terorismu a z hromadění zakázaných zbraní hromadného ničení. Ačkoliv jasné rozhodnutí ohledně války dosud nepadlo, americký Kongres Bushovu vojenskou akci s cílem svrhnout iráckého prezidenta posvětil a Pentagon nenápadně posiluje svou vojenskou přítomnost v oblasti.

Klíčové jednotky americké armády a vojenského námořnictva jsou vysílány do Kuvajtu, na jehož území už působí 1000 amerických vojáků. Válečné letouny USA využívají kuvajtských základen k hlídkování v bezletové zóně nad jižním Irákem, jež byla vytvořena na ochranu iráckých šíitů, kteří povstali proti Saddámovi.

"Jsme přesvědčeni, že Saddám má chemické a biologické zbraně, ale nemyslím si, že s nimi zmůže cokoliv," míní Sámir Avadí, usrkávající v nákupním středisku ovocný koktejl. Za války v Perském zálivu si doma nachystal uzavřenou místnost a podomácku vyrobené obličejové masky. Dojde-li na nejhorší, udělá prý totéž.

Podle psychologa Džasíma Hadždžíi lze laxní postoj z větší části připsat popírání skutečnosti. Navíc podle něj "nultá hodina" ještě nenastala, Bush a OSN se stále ještě dohadují. "Dojde-li na nejhorší, úzkost a obavy vzrostou," říká.

Podle předního činitele civilní obrany podplukovníka Fahda Butího Kuvajt aktivuje nouzové plány pro nemocnice, silnice a zásobárny vody. "Vláda se chystá distribuovat zhruba dva miliony plynových masek za subvencované ceny," vysvětluje. Není si jist kdy, ale nákup tolika masek si podle něj vyžádá nějaký čas.

Masky jsou k mání také na soukromých tržištích, inzerují je místní listy, ale zájem o ně není příliš velký, říká jeden prodejce. Staré masky z doby krize v letech 1990 až 1991 si lze nechat otestovat za 15 kuvajtských dínárů (50 dolarů). Mnohé už totiž neposkytují příliš velkou ochranu.

Kuvajt má asi 2,3 milionu obyvatel, z toho 860 tisíc Kuvajťanů. Zbytek tvoří gastarbeiteři z více než stovky zemí, většinou asijských.

"Přál bych si, aby Saddám prostě odstoupil a zmizel z Iráku," říká 38letý účetní Nadžíb Šuaíb, který se dobrovolně přihlásil do civilní obrany. "To by bylo mnohem lepší než válka. Válka je zlá věc."

Podle Džamála Suvajlíma, pracovníka protipožární ochrany společnosti Kuwait National Petroleum Co., se od vyhrocení situace kolem Iráku zintenzivnil nácvik zásahů.

"Spoléháme na rakety Patriot. Pokud bychom přišli byť o jedinou, je s námi amen," tvrdí. Kuvajt má deset baterií protivzdušných raket Patriot a USA rozmístily na ochranu své armády a zájmů své vlastní.

Kuvajtská armáda a civilní obrana také provádí s německými a českými týmy společný nácvik zásahů po jakémkoliv útoku zbraněmi hromadného ničení.

Abdulláh Sahar promýšlí potenciální dopad války s Irákem už déle než pět měsíců. Podle profesora politických věd na Kuvajtské univerzitě nemají Kuvajťané ponětí o rozsahu katastrofy, která by je postihla, rozhodne-li se Saddám pro odvetu zbraněmi hromadného ničení.

Snaží se prý přesvědčit své krajany, aby brali hrozbu vážněji. "Měla by být zvážena evakuace veškerého kuvajtského obyvatelstva," míní. "Přinejmenším bychom tu nepotřebovali děti, ženy a starce," dodává.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Najdete na iDNES.cz