Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Unikátní záběry: Kryt, odkud generál Kutlvašr velel Pražskému povstání

  20:00
Adolf Hitler byl týden mrtev, Německo podepsalo kapitulaci, ovšem Praha byla ještě 8. května 1945 dějištěm bojů o každou barikádu. V pražské Bartolomějské ulici se toho dne odehrálo klíčové jednání mezi nacisty a českými povstalci. Podívejte se do dnes nepřístupných míst, kde Němci podepsali svou kapitulaci a Češi získali zpět své hlavní město.
Záběr z velitelství Velké Prahy Bartoš - sedící vlevo je generál Karel...

Záběr z velitelství Velké Prahy Bartoš - sedící vlevo je generál Karel Kutlvašr, uprostřed v košili kapitán Jaromír Nechanský a vedle něho podplukovník František Bürger. Všichni tři se za ČNR zúčastnili 8. května 1945 jednání s generálem Rudolfem Toussaintem o kapitulaci německých branných sil. | foto: ČTK

Ačkoliv den předtím Němci podepsali v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci, v Praze se 8. května 1945 odehrávaly těžké boje. Vojsko polního maršála Schörnera si za každou cenu chtělo prorazit cestu do amerického zajetí, k čemuž mimo jiné potřebovalo ovládat i strategické mosty přes Vltavu. Nakolik budou poslední hodiny války v hlavním českém městě krvavé, o tom rozhodovalo několikahodinové jednání mezi Němci a představiteli povstalců.

Klíčová schůzka o osudu Prahy začala 8. května po 11. hodině dopolední v budově policejního prezídia v Bartolomějské ulici. Zde sídlila Česká národní rada a v podzemním krytu ve sklepích také Vojenské velitelství Velké Prahy s krycím označením Velitelství Bartoš. 

Dnes je kryt běžně veřejnosti nepřístupný, v roce 2002 navíc byly tyto pro českou historii tak důležité prostory zcela zatopeny při povodních. Původně šlo o kryt pražské protiletecké ochranné policie, ovšem během květnového povstání si jej české velení vybralo za svoje sídlo kvůli tomu, že zde byla funkční rozsáhlá spojovací ústředna. A jak známo, bez spojení není velení.

S K. H. Frankem jednat nebudeme

Za německou stranu vedl jednání velitel pražských jednotek Wehrmacht Rudolf Toussaint a nikoliv tehdy nejvýše postavený nacista v českých zemích, státní ministr Karel Hermann Frank. „Ten byl pro Čechy naprosto nepřijatelný, jelikož šlo o hlavního představitele brutální německé okupace v protektorátu,“ vysvětluje historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu Praha. 

Revoluční dny nejen v Praze

Hlavní město sice bylo od 5. do 9. května hlavním těžištěm českého povstání, ovšem proti nacistům Češi hromadně pozvedli zbraně už v předchozích dnech v jiných místech protektorátu. 

Nejprve povstal Přerov, a to již 1. května. Dalšího dne Nymburk, 3. května Semily, Jilemnice či Železný Brod, 4. května pak Vsetín a Kladno.  

Za českou stranu měli hlavní slovo Albert Pražák, Josef Smrkovský a Josef Kotrlý coby političtí představitelé České národní rady (ČNR), vojenskou složku reprezentoval brigádní generál Karel Kutlvašr (vojenský velitel Velké Prahy) a kapitán Jaromír Nechanský (předseda vojenské komise ČNR). Pod konečným znění kapitulačního protokolu jsou kromě nich podepsáni ještě podplukovníci František Bürger a Jaroslav Kadaňka.

Jednání o podmínkách kapitulace se vedla za situace, kdy v Praze pokračoval útok německých sil, které se snažily prorazit průchod Prahou. Povstalecká fronta nadále držela pozice, ale mrtvých přibývalo a civilního obyvatelstva se začala zmocňovat panika. Právě když jednání v 11 hodin začínalo, na žižkovské nákladové nádraží se valily proudy uprchlíků.

Jak probíhalo jednání, jaké podmínky si Němci kladli, co se odehrávalo v bezprostředních minutách po podepsání kapitulace, o tom vypráví v autentických prostorách tehdejšího krytu Velitelství Bartoš historik Tomáš Jakl:

To vše navzdory tomu, že Třetí říše už den předtím – 7. května 1945 – podepsala bezpodmínečnou kapitulaci. Stalo se tak v hlavním stanu vrchního velitele vojsk západních spojenců generála Dwighta Eisenhowera v Remeši. Němci se v dokumentu zavázali, že do půlnoci 8. května všechny jejich jednotky složí zbraně. „O této skutečnosti jeli američtí parlamentáři v noci ze 7. na 8. května informovat do Velichovek na Náchodsku německého polního maršála Ferdinanda Schörnera, velitele zhruba milionové skupiny armád Střed,“ přibližuje Tomáš Jakl situaci v Čechách.

Na západ přes pražské mosty

Jenže Schörner podmínky kapitulace odmítl akceptovat. „Své vojáky chtěl stáhnout před postupující Rudou armádou na západ do amerického zajetí. A to i přes výslovnou výhrůžku amerického generála Eisenhowera, že pokud se o to pokusí, tak Američané německé vojáky do zajetí nepřijmou. Polní maršál však tuto výhrůžku ignoroval a dopoledne 8. května nařídil ústup k americkým liniím,“ popisuje historik Jakl.

A právě tento ústup pražské povstání komplikovalo. Němci potřebovali mimo jiné využívat vltavské mosty, které ale měla v rukou vzbouřená Praha. Početné jednotky skupiny armád Střed se proto musely přesouvat mimo hlavní české město. „V této situaci další boje a krveprolití v Praze i pro Němce ztratilo smysl, prorazit cestu Prahou se jim nepodařilo,“ zdůrazňuje. Také české povstalecké velení se snažilo zabránit dalším masakrům a chtělo Prahu německých jednotek co nejrychleji zbavit.

Kapitán Jaromír Nechanský podle svých pozdějších vzpomínek však s tehdejší formulací německé kapitulace nesouhlasil. Podle něj nešlo o formu bezpodmínečné kapitulace, jaká byla Němcům předložena západními a východními spojenci. „Většina členů však souhlasila s touto formulací, vedena patrně snahou ukončit, eventuálně zabránit dalšímu krveprolévání a ničení,“ napsal Nechanský.

Dokument stanovil jako čas zahájení odchodu německých jednotek 18:00. Ovšem ani poté zbraně neutichly. Průběžně docházelo k dílčím střetům mezi povstalci a hlavně skupinami fanatických esesáků, kteří ustupoval jako poslední.

Depeše pro Londýn-Košice

Krátce po podepsání německé kapitulace 8. května 1945 okolo 17:30 připravil a odeslal kapitán Jaromír Nechanský tuto informační depeši do Londýna:

Dohoda s gen. Toussaintem: Němci vyklidí Prahu, zanechají na místě těžký materiál, a ostatní zbraně budou složeny – po vyklizení Prahy – do našich rukou. Vezmou s sebou německé ženy a děti, nebo předají je Mezinárodnímu Červenému kříži. Syn gen. Toussainta zajat. Včera večer dostalo se do Prahy několik Američanů jako parlamentáři. Generál Vlasov pomohl v nejtěžší chvíli několika prapory, větší své síly nezasadil. Dnes bylo připraveno k útoku na Prahu pět německých divizí ze západu. Včera se též stahovali ku Praze partyzáni a ozbrojenci z celých Čech ba i z Plzně. Telefonicky jsme byli též ve spojení s Američany v Plzni a žádali jejich rychlý postup. Nestalo se však. Němci, hlavně svazy SS, dopouštěli se nejhorších porušení mezinárodní konvence.“

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...