Kurz pro neposlušné řidiče by mohly poskytnout i další firmy. Za polovic

  1:02aktualizováno  1:02
Firmy, které v Česku nabízejí kurzy bezpečné jízdy, upozorňují, že by také uměly pro řidiče pořádat školení na odmazání trestných bodů za přestupky. Mají však smůlu. Ministerstvo dopravy sepsalo vyhlášku tak, že řidiči to mohou udělat pouze na polygonu v Mostě.
Speciální plošina simulující smyk není údajně při kurzu obzvlášť důležitá. Ilustrační foto.

Speciální plošina simulující smyk není údajně při kurzu obzvlášť důležitá. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Je to kvůli nařízení, že součástí školení musí být výcvik na speciální plošině, která simuluje jízdu smykem. Zařízení za pět milionů v Česku vlastní pouze firma HCT provozující mostecký polygon.

Sama HCT přitom v tiskovém prohlášení uvedla, že plošina není pro školení až tak důležitá. A podle konkurenčních firem, které přišly o výnosný obchod, je dokonce úplně zbytečná. "Plošina je k ničemu. Nesimuluje totiž situace, které se řidiči stanou na silnici," říká Pavel Dušánek, ředitel autodromu v Sosnové.

Na plošině se do smyku dostane zadní náprava. Podle Dušánka však většina aut na českých silnicích dostává smyk na přední nápravě. Moderní vozy vybavené elektronikou se navíc umějí se smykem vypořádat bez zásahu řidiče.

A Dušánek upozorňuje, že výrobci těchto aut dokonce varují, že jejich auta nesmí být na takových plošinách testována. Můžou se poškodit.

Proč se tedy plošina, kterou vlastní jediná firma v Česku, dostala do vyhlášky ministerstva? "Chtěli jsme mít pro školení to nejmodernější vybavení," vysvětluje mluvčí ministerstvo dopravy Karel Hanzelka.

Firma HCT si tak nyní jako monopolní společnost může za sedmihodinový kurz účtovat přes osm tisíc korun. To je téměř dvojnásobek ceny, kterou podobné kurzy stojí u jiných firem. Za přibližně stejnou sumu si lze dokonce koupit i kurz trvající tři dny.

Kšeft pro spřátelenou firmu?
"Jako jediní v republice vlastníme vystřelovací plošinu a cenu za kurz jsme si určili sami. Je to naše vnitřní záležitost," řekl Pavel Hanka, generální ředitel HCT.

Zákon, který řidičům umožňuje umazat si několik trestných bodů po absolvování kurzu, loni prosadil poslanec ODS Oldřich Vojíř. Pochází z Mostu, ale popírá, že by přihrál obchod spřátelené firmě.

Mostecký polygon přitom už jednou proslul svými nadstandardními vazbami na politiky. A ze severu Čech pochází také ministr dopravy Aleš Řebíček.

 Vojíř tvrdí, že podrobnosti stanovující, jak má cvičiště pro řidiče vypadat, již vznikly na ministerstvu dopravy.

"Ano, u plošiny mě napadlo, zda vyhláška není příliš přísná, ale nevidím v tom problém. Most je prostě jen první," uvedl Vojíř. Podle něj se alespoň nyní ukážou případné chyby, které se později dají odstranit.

Změny nevylučuje ani ministerstvo dopravy. Podle Hanzelky se prý navíc již objevily dvě další firmy, které chtějí školení pořádat.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Bartošek chce převzít žezlo od Bělobrádka, bude kandidovat na šéfa lidovců

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek byl hostem Jaroslava Plesla v diskusním...

Kandidaturu na post předsedy v pondělí na svém twitterovém účtu oznámil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Nynější...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Jel tam kvůli našim pacientům, hájí Babiš Vondráčkovu cestu do Ruska

Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po společném jednání s Angelou...

Jel tam kvůli našim lidem, kterým se nedostává adekvátní zdravotní péče. Tak obhajoval v nedělních Otázkách Václava...Najdete na iDNES.cz