Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kurz přežití: novináře přejel tank

  6:37aktualizováno  6:37
Lidé, kteří vyjíždějí do rizikových válečných oblastí, se v těchto dnech účastní speciálního kurzu. Pořádá ho armáda ve vojenském polygonu Dědice u Vyškova. Autentické zážitky přináší ve svém aktuálním deníku spolupracovnice natoaktual.cz Pavla Jedličková.

Středa, den třetí
Přejel mě tank. Bylo to na rovině a jsem stále naživu. Moc jsem si to neužila. Těšila jsem se, jak budu ležet na zádech a pozorovat, jak nade mnou ten kolos hřmí, duní a funí. Leč povinná poloha byla na břiše s hlavou dolů.

Dvě cvičení předtím byla podstatně zábavnější. Při prvním nás pronásledoval tank (nebo bojové vozidlo pěchoty, podle toho, co na nás zrovna vyšlo). Naším úkolem bylo doplazit se k zákopu, zalehnout a počkat, až tank zákop přejede. K pobavení všech v kurzu v okamžiku, kdy já a můj parťák ve dvojici jsme skočili do zákopu a čekali, jak nad námi tank přejede, mu chcípnul motor.

Velitel zareagoval hbitě: "Nepřítel znervózněl". Vlastně měl pravdu. Tankista asi fakt znervózněl, ale nikoli z našich úžasných bojových schopností. Pravděpodobně jsme se plazili tak pomalu a on musel jet tak pomalu, že motor prostě chcípnul. Moje dedukce je, že tank není konstrukčně uzpůsoben na pronásledování takových hrabošů, jako jsem já. Zní to jako "veselá historka z natáčení", ale mně moc do smíchu nebylo. Stát se mi toto" v reálu", nemám šanci na přežití.

Při druhém cvičení jsme z prvního patra budovy naskakovali na jedoucí tank nebo bojové vozidlo pěchoty. Na naše dvoučlenné družstvo připadlo bojové vozidlo pěchoty. Klouže to na něm víc. Ale zvládli jsme to bravurně. Jak seskok z prvního patra na vozidlo, tak seskok z vozidla do bláta. Ale měli jsme prvního zraněného účastníka kurzu. Naše kamarádka při seskoku nedopadla na chodidla, ale na kolena. Naštěstí to nebylo nic vážného a po ošetření mohla pokračovat dál.

Zápas s buzolou

Po laškování s bojovými vozidly jsme přešli k orientaci v terénu s pomocí mapy a buzoly. Je to velmi podstatná součást výuky, protože během takzvaného třídenního vyvedení ve finále kurzu budeme hozeni doprostřed neznámého a hlavně nepřátelského terénu, kde nás budou pronásledovat asi teroristé, to zatím nevíme. Ale každopádně se budeme muset sami, ve čtyřčlenných družstvech, dostat z nepřátelského terénu a dorazit na stanoviště, dejme tomu, mírových sil. Jediným naším pomocníkem bude právě mapa a buzola a taky souřadnice dvou checkpointů, kterými musíme projít.

Co se týče toho, čemu se říká orientační smysl, nejsem na tom právě nejlépe. Ve skautu jsem nebyla, na túry nechodím, a tak mám ve Vyškově značný handicap. Orientaci v mapě a práci s buzolou jsem ale teoreticky zvládla, už se těším, jak své nabyté znalosti uplatním v praxi. Jaké štěstí, že máme v družstvu kolegu z Červeného kříže, který toto vše umí perfektně a ještě k tomu je schopen poskytnout první pomoc a základní zdravotní ošetření.

V kombinaci s tím, že v mém družstvu je i vůbec nejvyšší účastník kurzu (meří přibližně dva metry), to ve mně vyvolává jiskřičku naděje, že vše přežiji. Pro naše družstvo jsou vůbec typické značné výškové rozdíly. Já jsem totiž pro změnu zase nejmenší účastník. I to je výhoda. Pokud se mi na "vyvedení" něco stane a družstvo mě bude muset nosit, nedá jim to takovou dřinu.

Malá maska a únava

Odpolední program patřil chemickému polygonu a Kamenné Chaloupce. Teorie byla velmi poučná. Už vím, jaká je klasifikace toxických látek, jaká je jejich smrtelná dávka a následky, pokud útok těmito látkami přežiji. Ale především vím, jak se během takového útoku chovat a jak poskytnout první pomoc člověku, který byl zasažen.

V terénu jsme se naučili nasadit si ochrannou masku a oblek, rozuměno pláštěnku, boty a rukavice pro pohyb v zamořeném území. Zlatým hřebem bylo vsunutí hlavy v masce do zamořeného trenažeru. Tiše jsem záviděla svým kolegům. Já jsem si tuto bohulibou činnost musela odpustit, protože mi nebyla ani nejmenší ochranná maska, která v armádě existuje.

Zatím nejhorší pro mě, kromě toho zatraceného potápění v pondělí, je spánkový deficit a následná únava přes den. Ale i to je krizová situace, kterou je potřeba zvládnout. V rizikové zóně těžko mohu počítat s tím, že se vyspím dorůžova a ráno budu v klídku a pohodě usrkávat kávičku a číst si noviny.

Zítra nás čeká ostrá střelba a běh po bojové dráze se vším všudy. Těším se hlavně na střelbu z kulometu, pistoli mám, to pro mě nebude nic nového.

Večer jsme se přesunuli z Kamenné Chaloupky nazpátek do kasáren. Zatímco já jsem poctivě psala tyhle zápisky, ostatní se oddali alkoholu. Ve velmi mírném množství. Takže zpáteční cesta na korbě byla veselá. Moc se nám chtělo zpívat, ale vždy jsme si vzpomněli jen na první sloku. Jediné, co jsme opravdu dozpívali do konce, bylo "Na Okoř je cesta".

Při přednočním nástupu nám velitel prozradil sladké tajemství, že patro pod klubovnou je hospoda, která funguje do 22 hod. "A ne abyste se seprali jako indiánské stařeny", zněl poslední rozkaz dnešního dne. Doufám, že bude dodržen. Ono s kocovinou je přece jen menší pravděpodobnost, že dobře zacílíte...

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz