Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kurz přežití je malým armádním cvičením

  9:12aktualizováno  9:12
Devítidenní kurz speciální přípravy pro krizové situace, který pořádá ministerstvo obrany ve vyškovské vojenské posádce, dává do "pohybu" desítky profesionálních vojáků z řady útvarů české armády.

Kurz přežití pro novináře | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Jejich úkolem není pouze "zabezpečit" hladký průběh kurzu, ale především plnění jednotlivých úkolů využít pro svůj výcvik.

Nepřístupný terén vojenského výcvikového prostoru Dědice na Vyškovsku se tak stává svědkem malého armádního cvičení. Vojáci zde cvičí spolu s frekventanty kurzu, jak zvládat jednotlivé krizové situace. Novináři z pohledu civilisty ve válečném konfliktu, vojáci z pohledu účastníka mise, kterému se "do cesty připlete civilista".

Obě strany ve svých závěrečných hodnoceních přiznávají, že toto společné cvičení pro ně má přínos. "Lépe pochopíte jednání civilisty. Mnohdy se totiž novinář v dané situaci zachová úplně jinak než voják. A je důležité, aby si naši vojáci to - pro ně zkratkovité - jednání uvědomili a využili je při své komunikaci s civilisty třeba v misích," upozorňuje ve svém hodnocení jeden z profesionálů, který se již řadu let aktivně podílí na přípravě.

Za pravdu mu dává tiskový mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil. "Pro naše osádky je přínosem sledovat, jak se účastníci kurzu chovají v různých mezních situacích. Je to využitelné v jejich další práci," konstatuje Kouřil.

"A proč to neříci, piloty našich vrtulníků těší obdiv účastníků nad jejich leteckými schopnostmi," přiznává Kroutil, podle kterého jsou na tento výcvik vybírání především piloti připravující se na účast v zahraničních misích.

Akadamie připravuje kurz už deset let
Nejvíce se na organizaci kurzu podílí Vojenská akademie ve Vyškově. "Naše akademie jej připravuje od svého založení, tedy již deset let. Pro akademii a její příslušníky je to více než prestižní záležitost," podotýká její velitel plukovník Milan Solík.

Není tak náhodou, že velitelem kurzu je náčelník štábu školního praporu major František Heideker. "Před desíti lety byl kurz záležitostí akademie. Dnes jde jeho příprava napříč armádou. Psovodi z Grabštejna, vrtulníkáři z Přerova, škola vojenské policie z Vyškova, Bechyně a jejich EOD tým, tedy pyrotechnici, ale i řidiči tanků a BVP, výsadkáři, taktikáři, tělocvikáři," vyjmenovává některé specializace Heideker.

Podle něj je však kurz společným dílem i těch, kteří do kontaktu s jeho frekventanty nepřijdou. "Tedy těch, kteří zabezpečují jejich ubytování, stravování a veškerou související logistiku," připomíná.

"Jsem přesvědčen, že pro ty útvary je to prestižní záležitost a ne z důvodu, že pak o nich třeba novináři někde něco napíší, ale protože ten kurz jako takový si již za těch dvanáct let své existence vybudoval nějaké jméno nejen v armádě, ale především v civilu," dodává Heideker.

"Určitě. Vítáme, že se naši studenti na tom kurzu mohou podílet. Má to pro nás velký přínos zejména co se týče poznatků při kontaktu s lidmi," přitakává podplukovník Marcel Orlich, velitel odborné školy vojenské policie. Osobně se spolu se svými studenty na výcviku podílí již několik let.

Kühnl: Kurz udržuje kontakt s veřejností
Obdobně se o účasti svých vojáků vyjadřuje major Marcel Rybář z veterinární základny české armády v Grabštejně. "Do Vyškova jezdíme s našimi psy a psovody, kteří se aktivně účastní zahraničních misí v Kosovu a Afghánistánu, již šest let. Takový výcvik běžně neprovádíme, a tak je pro ně bezesporu neocenitelným a cenným zdrojem poznatků," konstatuje zástupce velitele základny.

"Ten kurz je profesionálně naplánován a prováděn za použití skutečného vybavení a v souladu s reálnými scénáři. Jeho absolventi se vždy vyjadřují výjimečně pozitivně o užitečnosti kurzu v tom, že jim pomáhá, aby byli lépe připraveni na jejich možné vyslání do krizové oblasti," konstatuje Bill Neal, obranný analytik americké korporace Cubic DAG zabývající se bezpečnostní problematikou, který je v současné době konzultantem českého resortu obrany.

Ministr obrany Karel Kühnl podotýká, že vyškovský kurz je zároveň "jedním ze způsobů, jak udržet kontakt mezi armádou a civilní veřejností poté, co se armáda stala profesionální." Podle něj tak účastníci kurzu poznávají schopnosti profesionálních vojáků a úroveň jejich vybavení.

"Věřte tomu, že když se absolventi se mnou loučí, tak mi řada z nich řekne, že si na ten náš 'zelený svět' trošku pozměnila názor," uzavírá s úsměvem Heideker.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...Najdete na iDNES.cz