Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kursk zůstává i po roce na mořském dně

  12:09aktualizováno  12:09
U příležitosti prvního výročí potopení ruské jaderné ponorky Kursk proběhla v severoruské námořní základně Vidjajevo nedaleko Murmansku smuteční vzpomínková tryzna. Zúčastnilo se jí asi 300 pozůstalých po 118 námořnících, kteří zůstali i s ponorkou na dně Barentsova moře. Kursk se potopil loni 12. srpna, a přestože již byly zahájeny vyprošťovací práce, o příčinách výbuchu na palubě panují dosud stále jen dohady.

Pozůstalí v doprovodu nejvyšších důstojníků flotily v čele s velitelem ruského vojenského námořnictva Vladimirem Kurojedovem položili květiny a uctili památku obětí minutou ticha na přístavním molu v místě bývalého stálého kotviště Kursku, odkud ponorka vyplula na svou poslední plavbu. Právě zde má být vybudován pomník se jmény všech zahynulých námořníků posádky Kursku.

Ruské úřady letos nepovolily převoz pozůstalých na místo katastrofy na moři, jako tomu bylo loni nedlouho po katastrofě. Chtěly se tak vyhnout případným novým výbuchům emocí poté, co loni se tři pozůstalí pokusili skočit z lodi do vody a ukončit tak život vedle svých blízkých.

Celodenní tryzna pokračovala bohoslužbou ve vojenské základně.

Vzpomínkové bohoslužby za posádku Kurska se konaly i v mnoha kostelích po celém Rusku, zejména v přístavních městech a v rodných obcích zahynulých námořníků.

Kursk zůstává na mořském dně
Vrak s dvěma jadernými reaktory a nevybuchlými torpédy nyní leží v hloubce 108 metrů asi 150 kilometrů severovýchodně od přístavu Murmansk.

Již loni v listopadu bylo z potopeného plavidla při náročné operaci rusko-norského týmu vyzvednuto dvanáct mrtvých těl, většina obětí je však stále na palubě.

Rusové se bojí vyzdvihnout příď Kursku.

Kursk možná pomohou vyzvednout tuleni.

Kursk vyzvednou drapáky z Česka.

Snahy vyzvednout ponorku narážejí na odpor části rodin posádky, která tvrdí, že v souladu s námořnickými pravidly by mrtví měli být ponecháni na dně moře.

Vyzdvižení ponorky by však mohlo objasnit příčinu katastrofy. Panují také obavy z možného jaderného zamoření.

Ruské velení nakonec rozhodlo vyzdvihnout jen trup ponorky, kde jsou reaktory, ale bez poškozené přídě se zbylými torpédy. Oficiálně je to zdůvodňováno tím, že by při manipulování s přídí by mohlo dojít k dalším výbuchům a tedy i novým tragédiím.

Někteří pozorovatelé však za takovým postupem vidí snahu vojáků nepustit k utajovaným zbrojním technologiím na přídi zahraniční odborníky, kteří se na vyprošťování podílejí. Na palubě Kursku byly totiž nejen velmi výkonné protiponorkové rakety Granit (SS-N-19), ale možná i nejnovější typ vysokorychlostních ruských torpéd Škval, odborníky považovaných za jednu z nejničivějších podmořských zbraní.

Archivní snímek ponorky Kursk.

Archivní snímek ponorky Kursk. Po havárii byly oba hnací reaktory zastaveny. Posádka pravděpodobně trpí nedostatkem kyslíku.

Snímek části posádky ponorky Kursk pořízený v květnu 2000 při slavnostním nástupu.

Takto má vypadat spojení Kursku s britskou záchrannou ponorkou LR5 (převzato z ruské státní televite RTR), 20. srpna 2000.

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání na základně sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo tiskne pravici jednomu z pozůstalých po námořnících, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk. Ruský prezident vyhlásil 23.srpen dnem státního smutku za 118 členů posádky Kursku. (23.srpna 2000)

Archivní fotografie Kursku z přístavu Vidajevo z května minulého roku (15. května 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Egyptský soud nařídil zablokovat YouTube, nelíbí se mu video o Mohamedovi

Protesty proti filmu Nevinnost muslimů v Jakartě (17. září 2012)

Egyptský soud v sobotu nařídil zablokovat na měsíc přístup k internetovému serveru YouTube kvůli protiislámskému videu,...

Venezuela propustila dva roky zadržovaného Američana, uvítá ho Trump

Laurie Holtová ukazuje fotografii svého syna, který byl v roce 2016 uvězněn ve...

Američan vězněný ve Venezuele byl propuštěn a ještě v sobotu přiletí do vlasti. Oznámil to americký prezident Donald...

Kim se v pohraničním pásmu překvapivě opět sešel s jihokorejským protějškem

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun Če-in se opět sešli v...

Vůdce KLDR Kim Čong-un se v sobotu v pohraničním pásmu překvapivě znovu sešel s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem....

Najdete na iDNES.cz