Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuřák vysoudil tři miliardy dolarů

  13:53aktualizováno  13:53
Los Angeles - Od středy je možné za kouření vysoudit tři miliardy dolarů. Rozhodl o tom soud v Los Angeles, když tabákovému koncernu Philip Morris uložil vyplatit tyto peníze dlouholetému kuřákovi Richardu Boekenovi. Koncern se sice odvolal, takže rozsudek zatím není pravomocný, i tak ale zástupci výrobce cigaret po líčení lapali po dechu.

Kromě toho, že je to s přehledem nejvyšší pokuta, jakou kdy musela firma zaplatit občanovi, je to pro tábákový průmysl nebezpečný precedens. Pokud by tak měly rozhodovat i ostatní soudy, vyhynou výrobci cigaret jako druh.

Soud dospěl k závěru, že Philip Morris v tomto případě upozorňoval své zákazníky na škodlivost kouření nedostatečně.

Měl by mít kuřák, který onemocní rakovinou, nárok na odškodnění? Hlasujte v anketě
Richardu Boekenovi je 56 let a trpí rakovinou plic a nádorovým onemocněním mozku. Firmu Philips Morris vinil z podvodu, spiknutí a zanedbání povinností.

Právník Boekena před soudem argumentoval tím, že ve třinácti letech, kdy jeho klient začal kouřit cigarety Marlboro, nebyl dostatečně upozorněn, že tím vážně ohrožuje své zdraví. Výrobce také vytvářel po desetiletí svými reklamami falešný dojem, že kouření je neškodné a patří k modernímu životnímu stylu.

Viceprezident koncernu Philip Morris, Bill Ohlemeyer, se nechal slyšet, že rozsudek překračuje všechny myslitelné meze.

"Ten rozsudek je neuvěřitelný a zesměšňuje celý náš právní systém. Je výsledkem několika pochybení v právním uvažování. My věříme, že se nám to podaří v odvolacím řízení prokázat," řekl Ohlemeyer.

Akcie Philipa Morrise klesly o více než tři procenta
Pro výrobce cigaret nemilý verdikt okamžitě ovlivnil obchodování akcíí na burze. Cenné papíry Philipa Morrise klesly o více než tři procenta. Padaly ale i akcie ostatních světových tabákových firem. Ty se obávají, že podobné rozsudky povzbudí ostatní kuřáky v podávání podobných žalob.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz