Noční klid kuřáci neruší. Chmurná předpověď odpůrců zákona se nesplnila

  21:11aktualizováno  21:11
Z ulic budou popelníky a obyvatelé v okolí hospod už nezamhouří oči - to odpůrci věštili novele protikuřáckého zákona, která platí od loňského června. O devět měsíců později se však ukazuje, že situace tak chmurná není. Strážníci sice vyslechnou od lidí o něco více stížností na kuřáky, ale k rušení nočního klidu podle nich častěji nedochází.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Od loňského léta, kdy kuřáci chodí ven, mě snad poprvé nevzbudili - až teď v zimě. Já to nemám v povaze, ale sousedi už na ně několikrát zavolali policii. K ničemu to však není. Před hospodou stojí každou chvíli někdo jiný a strážníci jim stejně maximálně vynadají,“ uvedla pro iDNES.cz Petra Svobodová, která má byt přímo naproti baru v širším centru Prahy.

A jistě není sama, kdo má podobné zkušenosti. Katastrofické scénáře, které předpovídali odpůrci protikuřácké novely, se však, jak se zdá, nekonají. Server iDNES.cz oslovil zástupce městských policií všech krajských měst a ti se vesměs shodují, že sice po zavedení protikuřáckého zákona mírně přibylo stížností na kuřáky, kteří postávají před hospodami, ale nejde o nic dramatického.

„Běžný rozhovor mezi kuřáky není rušení nočního klidu“

Ukazuje se navíc, že velká část těchto udání není, alespoň z pohledu zákona, oprávněná. „Je pravda, že od platnosti nového zákona narostl počet oznámení na rušení nočního klidu, ale hodnocení, zda se již jedná o rušení nočního klidu či nikoli, je subjektivní záležitost,“ vysvětluje Jan Trojáček, zástupce velitele strážníků v Karlových varech.

Senát chce vrátit kuřáky do hospod, za zmírnění brojí i někteří poslanci

Lidé, kteří se snaží v okolních bytech usnout, totiž za rušení nočního klidu často považují něco jiného, než zákon.

„Je pochopitelné, že běžný hovor skupinky návštěvníků bude v noci vnímat jinak obyvatel domu, než osoby mezi sebou komunikující. Těžko pak tyto situace řešit. Stejně je tomu tak v případě kouření. Tyto osoby ale neporušují žádnou právní normu,“ dodává Trojáček. Stejné zkušenosti mají i strážníci v Hradci Králové.

„V drtivé většině jde pouze o subjektivní dojem stěžovatelů, neboť po příjezdu hlídek na místo převažuje situace, kdy není možné vinu nikomu prokázat z důvodu chybějícího důkazního břemene. Například kvůli neochotě oznamovatelů dále svědčit, či se dokonce o rušení nočního klidu z hlediska zákona vůbec nejedná,“ říká asistentka ředitele královéhradeckých strážníků Edita Kašková. I ona zdůrazňuje, že běžný hovor kuřáků české právo za rušení nočního klidu nepovažuje.

„Samozřejmě, že vzhledem k nižší hladině zvukového pozadí v noční době může okolí takové projevy vnímat jako obtěžující. Ale ne vždy jsou nutně protiprávní. V takových případech strážníci kuřáky upozorní na nastalou situaci, což většinou dotyční akceptují,“ dodává k tomu Pavel Janík, zástupce ředitele zlínské městské policie.

Více kuřáků v ulicích automaticky neznamená více pokut

O něco větší množství udání se tak ve výsledku vůbec nepromítlo do počtu pokut, které strážníci za rušení nočního klidu loni rozdali. Ten se totiž za druhou polovinu roku 2017 ve srovnání s rokem předchozím takřka nezměnil, dokonce se ve většině měst snížil.

Protikuřácký zákon snížil počet infarktů, tvrdí lékaři a píší poslancům

Například v Praze si pokutu za rušení nočního klidu od počátku června 2017 do konce února 2018 vysloužilo 455 lidí. O rok dříve jich přitom za stejné období bylo 688. Jinde ale drobný nárůst zaznamenali. Třeba v Pardubicích, kde strážníci v druhé polovině loňského roku rozdali 71 pokut a o rok dříve jen 60. Je potřeba také uvést, že ve statistice pokut je zahrnuto veškeré rušení nočního klidu, jako například hlasitá reprodukce hudby, nejen nadměrně hlučící kuřáci.

„Situaci nám pomáhají řešit hospodští,“ tvrdí strážníci

Zásluhu na tom, že novela zákona nepůsobí v ulicích po setmění takové problémy, jak někteří očekávali, strážníci přiznávají také hospodským.

„Provozovatelé restaurací často sami vynakládají velké úsilí, aby se jejich zákazníci chovali ohleduplně ke svému okolí. Klienty na noční klid upozorňují i v nápojových lístcích, cedulkami před provozovnami a obsluha případně rychle hosty před podnikem ukázní, pokud je to nutné,“ říká Jakub Ghanem, mluvčí brněnských strážníků. 

Samozřejmě se podle něj najdou výjimky a jsou místa, kde si lidé z okolních domů soustavně stěžují na obtěžování hlukem. „Z dlouhodobého hlediska je takový stav samozřejmě mimořádně nepříjemný. Na těchto místech jsme posílili kontroly a prohřešky postihujeme,“ dodává Ghanem. 

Čím větší zima, tím méně udání

Během zimních měsíců se navíc situace v ulicích o poznání zklidnila. Ani otužilí kuřáci se totiž před hospodami nezdržovali déle než je nezbytně nutné.

Pokuty za porušení zákazu kouření dostalo přes sto hospod. Hlavně na udání

„Ze zkušeností strážníků v terénu vyplývá, že k postávání kuřáků před restauracemi dochází i nyní v zimě. Neevidujeme však nijak velký počet oznámení, protože se kuřáci venku zdržují co možná nejkratší dobu. Jedná se o maximálně pětiminutové rušení u restaurací ve stále se opakujících vlnách, ale ne nijak extrémní,“ dodává mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Narozdíl od teplejších měsíců si podle ní navíc v zimě jen tak někdo nenechá na noc otevřené okno. 

Strážníci z celé republiky proto očekávají, že se situace v létě opět zhorší. Neočekávají však, že by mělo jít o nějak velký a neřešitelný problém. 

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Byl to první vulgarismus po čtyřech letech, hájil Zeman slova o „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Už jsem dlouho nic takového neřekl, tak prezident Miloš Zeman hájí svou vulgaritu v živém vysílání Českého rozhlasu. V...

Chovanec a spol. by měli odejít, říká Hamáček v otevřeném rozhovoru

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Po volbách je terčem kritiky uvnitř vlastní strany, kterou vede. Předseda ČSSD Jan Hamáček však v nezvykle otevřeném...

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

Starostka Prahy 2 a členka ODS Jana Černochová na programové konferenci v Praze...

Poslanecký výbor pro obranu se chce zabývat únikem tajných informací o odvetném útoku českých vojáků v Afghánistánu....Najdete na iDNES.cz