Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Noční klid kuřáci neruší. Chmurná předpověď odpůrců zákona se nesplnila

  21:11aktualizováno  21:11
Z ulic budou popelníky a obyvatelé v okolí hospod už nezamhouří oči - to odpůrci věštili novele protikuřáckého zákona, která platí od loňského června. O devět měsíců později se však ukazuje, že situace tak chmurná není. Strážníci sice vyslechnou od lidí o něco více stížností na kuřáky, ale k rušení nočního klidu podle nich častěji nedochází.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Od loňského léta, kdy kuřáci chodí ven, mě snad poprvé nevzbudili - až teď v zimě. Já to nemám v povaze, ale sousedi už na ně několikrát zavolali policii. K ničemu to však není. Před hospodou stojí každou chvíli někdo jiný a strážníci jim stejně maximálně vynadají,“ uvedla pro iDNES.cz Petra Svobodová, která má byt přímo naproti baru v širším centru Prahy.

A jistě není sama, kdo má podobné zkušenosti. Katastrofické scénáře, které předpovídali odpůrci protikuřácké novely, se však, jak se zdá, nekonají. Server iDNES.cz oslovil zástupce městských policií všech krajských měst a ti se vesměs shodují, že sice po zavedení protikuřáckého zákona mírně přibylo stížností na kuřáky, kteří postávají před hospodami, ale nejde o nic dramatického.

„Běžný rozhovor mezi kuřáky není rušení nočního klidu“

Ukazuje se navíc, že velká část těchto udání není, alespoň z pohledu zákona, oprávněná. „Je pravda, že od platnosti nového zákona narostl počet oznámení na rušení nočního klidu, ale hodnocení, zda se již jedná o rušení nočního klidu či nikoli, je subjektivní záležitost,“ vysvětluje Jan Trojáček, zástupce velitele strážníků v Karlových varech.

Senát chce vrátit kuřáky do hospod, za zmírnění brojí i někteří poslanci

Lidé, kteří se snaží v okolních bytech usnout, totiž za rušení nočního klidu často považují něco jiného, než zákon.

„Je pochopitelné, že běžný hovor skupinky návštěvníků bude v noci vnímat jinak obyvatel domu, než osoby mezi sebou komunikující. Těžko pak tyto situace řešit. Stejně je tomu tak v případě kouření. Tyto osoby ale neporušují žádnou právní normu,“ dodává Trojáček. Stejné zkušenosti mají i strážníci v Hradci Králové.

„V drtivé většině jde pouze o subjektivní dojem stěžovatelů, neboť po příjezdu hlídek na místo převažuje situace, kdy není možné vinu nikomu prokázat z důvodu chybějícího důkazního břemene. Například kvůli neochotě oznamovatelů dále svědčit, či se dokonce o rušení nočního klidu z hlediska zákona vůbec nejedná,“ říká asistentka ředitele královéhradeckých strážníků Edita Kašková. I ona zdůrazňuje, že běžný hovor kuřáků české právo za rušení nočního klidu nepovažuje.

„Samozřejmě, že vzhledem k nižší hladině zvukového pozadí v noční době může okolí takové projevy vnímat jako obtěžující. Ale ne vždy jsou nutně protiprávní. V takových případech strážníci kuřáky upozorní na nastalou situaci, což většinou dotyční akceptují,“ dodává k tomu Pavel Janík, zástupce ředitele zlínské městské policie.

Více kuřáků v ulicích automaticky neznamená více pokut

O něco větší množství udání se tak ve výsledku vůbec nepromítlo do počtu pokut, které strážníci za rušení nočního klidu loni rozdali. Ten se totiž za druhou polovinu roku 2017 ve srovnání s rokem předchozím takřka nezměnil, dokonce se ve většině měst snížil.

Protikuřácký zákon snížil počet infarktů, tvrdí lékaři a píší poslancům

Například v Praze si pokutu za rušení nočního klidu od počátku června 2017 do konce února 2018 vysloužilo 455 lidí. O rok dříve jich přitom za stejné období bylo 688. Jinde ale drobný nárůst zaznamenali. Třeba v Pardubicích, kde strážníci v druhé polovině loňského roku rozdali 71 pokut a o rok dříve jen 60. Je potřeba také uvést, že ve statistice pokut je zahrnuto veškeré rušení nočního klidu, jako například hlasitá reprodukce hudby, nejen nadměrně hlučící kuřáci.

„Situaci nám pomáhají řešit hospodští,“ tvrdí strážníci

Zásluhu na tom, že novela zákona nepůsobí v ulicích po setmění takové problémy, jak někteří očekávali, strážníci přiznávají také hospodským.

„Provozovatelé restaurací často sami vynakládají velké úsilí, aby se jejich zákazníci chovali ohleduplně ke svému okolí. Klienty na noční klid upozorňují i v nápojových lístcích, cedulkami před provozovnami a obsluha případně rychle hosty před podnikem ukázní, pokud je to nutné,“ říká Jakub Ghanem, mluvčí brněnských strážníků. 

Samozřejmě se podle něj najdou výjimky a jsou místa, kde si lidé z okolních domů soustavně stěžují na obtěžování hlukem. „Z dlouhodobého hlediska je takový stav samozřejmě mimořádně nepříjemný. Na těchto místech jsme posílili kontroly a prohřešky postihujeme,“ dodává Ghanem. 

Čím větší zima, tím méně udání

Během zimních měsíců se navíc situace v ulicích o poznání zklidnila. Ani otužilí kuřáci se totiž před hospodami nezdržovali déle než je nezbytně nutné.

Pokuty za porušení zákazu kouření dostalo přes sto hospod. Hlavně na udání

„Ze zkušeností strážníků v terénu vyplývá, že k postávání kuřáků před restauracemi dochází i nyní v zimě. Neevidujeme však nijak velký počet oznámení, protože se kuřáci venku zdržují co možná nejkratší dobu. Jedná se o maximálně pětiminutové rušení u restaurací ve stále se opakujících vlnách, ale ne nijak extrémní,“ dodává mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Narozdíl od teplejších měsíců si podle ní navíc v zimě jen tak někdo nenechá na noc otevřené okno. 

Strážníci z celé republiky proto očekávají, že se situace v létě opět zhorší. Neočekávají však, že by mělo jít o nějak velký a neřešitelný problém. 

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...

Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...Další z rubriky

Babiš nepočítá s plošným zvyšováním platů, chce přiškrtit zneužívání dávek

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová po jednání na...

S plošným zvyšováním platů nemohou státní zaměstnanci počítat. „Nechceme plošně navyšovat,“ řekl po jednání s...

Spory o šlechtický majetek se vlečou dlouhá léta. A památky chátrají

Jarní úklid před začátkem sezony na zámku v Opočně.

Po listopadu 1989 podali potomci bývalé šlechty kolem dvou set žádostí o navrácení hradů, zámků, lesů a dalšího...

Podezřelý z tygřích jatek miloval zabíjení zvířat, lovil je po celém světě

Miloš Hrozínek (vlevo) s uloveným sobem na pobřeží Grónska v roce 2016

MF DNES zjistila podrobnosti o jednom ze zadržených v případů nelegálních obchodů s exotickými zvířaty. Pětatřicetiletý...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz