Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kunovický LET získá sousední Moravan

  9:58aktualizováno  9:58
Známý výrobce letadel Let Kunovice má nového majitele. Vítězem výběrového řízení na Let, jež je od 24. října 2000 v konkursu, se stala společnost Moravan-Aeroplanes Otrokovice. Jako jediná totiž dodržela pravidla výběrového řízení. Její nabídka dokonce převyšovala cenu, za jakou koupila Let před třemi roky americká firma.
Šéf Moravanu Otrokovice Libor Soska

Šéf Moravanu Otrokovice Libor Soska ukazuje na modelu Airbusu, které díly pro toto letadlo jeho firma vyrábí. (20.6.2001) | foto: Dušan TománekMF DNES

"Do výběrového řízení byly podány dvě nabídky, ale nabídku společnosti Graddo Zlín jsme museli nakonec vyřadit, protože nesplnila podmínky. Firma se nezúčastnila 1. kola tendru, i když k tomu byla přímo vyzvána, a nesplatila kauci v souladu s podmínkami řízení," doplnila správkyně konkursní podstaty Zlatava Davidová. (Společnost Graddo nabízela 200 milionů - článek ZDE.)

Co Moravan nabídl?
Dvanáct projektů pro dvanáct set lidí. Tak by se dal zjednodušeně plán výrobce menších sportovních a dopravních letounů Moravanu Otrokovice nazvat.

Spojením Moravanu a Letu vznikne na tuzemské poměry velká letecká firma s téměř dvěma tisíci zaměstnanci.

"Splnili jsme všechno, co po zájemcích o Let bylo požadováno. Cena, kterou za Let nabízíme, je vyšší než před třemi roky zaplatila americká společnost Ayres Corporations," řekl obchodní ředitel Moravanu Tomáš Štefánek.

Ayres zaplatil českému státu za Let sto čtyřicet milionů korun.

"To však bylo včetně projektu L 610, do kterého v té době už bylo investována deset miliard korun. Po skončení hloubkové auditu jsme zjistili, že stav společnosti je horší než jsme čekali. Není to jako třeba ZPS, které přesto, že skončilo v konkursu, bylo fungující firmou. Bude potřebovat investovat například do zastaralých technologií," řekl Štefánek.

MORAVAN zahájil leteckou výrobu v roce 1934. Jeho stroje byly prodány do více než 40 zemí světa. Firma patří mezi nejznámější v kategorii sportovních a akrobatických letounů. Od roku 1934 opustilo výrobní linky podniku téměř 5500 letounů. Z letadel nesoucích značku ZLIN, byl před 2. světovou válkou letoun Z-XII nejrozšířenějším sportovním letadlem v Evropě. Nyní firma vyrábí celokovové letouny řady Z 40 s pístovými motory a univerzální užitkový turbovrtulový letoun Z 137 T, vhodný pro zemědělství a k hašení. Z řady Z 40, vyvíjené pro potřeby různých stupňů výcviku pilotů, to jsou Z 242 L, Z 143 L, Z 142 C. Letové vlastnosti je předurčují ke službám ve vojenských a civilních leteckých školách, sportovních leteckých klubech.

"Dohodli jsme se s věřitelským výborem, že prodej Moravanu bude nejlepším řešením, které může ukončit dlouhodobou agónii Letu," řekla správkyně konkursní podstaty Letu Zlatava Davidová.

Někteří odborníci se vrátí
Ve vedení Letu budou kromě lidí z Moravanu také lidé ze stávající managementu Letu, Moravan chce získat zpět také schopné odborníky, kteří z Letu odešli v minulých měsících a letech.

Zatím není jasné, pod jakým názvem bude nová firma podnikat. Značka Let totiž zůstává součástí konkursní podstaty. Správkyně Davidová bude také pokračovat v prodeji dalšího majetku Letu jako jsou podnikové byty či rekreační zařízení. Na prodej je také projekt nedokončeného letounu L610, na který však zatím není žádný kupec.

Odboráři jsou spokojení
Prodej Letu otrokovickému Moravanu uvítali také odboráři, chtějí však velmi pozorně sledovat kroky nového majitele.

"Jsme rádi, že bude zachována letecká výroba v Kunovicích a také přísun moderní technologií, které s touto výrobou souvisí. Pokud se podaří uskutečnit všechny slibované projekty, bude to jenom dobře pro celý region a i pro český letecký průmysl. Budeme velmi pozorně sledovat všechny kroky vedení Moravanu a chceme s nimi co nejdříve jednat," řekl místoředseda odborvého svazu Kovo Josef Středula.

Nabízí se spolupráce na dvanácti projektech
Moravan má pro Let dvanáct projektů - dva počítají s výrobou nových letadel, osm přepokládá spolupráci na již vznikajících projektech.

Otrokovičtí chtějí znovu v Letu rozjet výrobu bývalých tradičních a nejzajímavějších letadel L410 a L420, Blaníku a případné pokračování na projektu Plamen. "Letouny L410 a L420 jsou totiž po úpravách prodejné," tvrdí Štefánek.

Do Kunovic by se také měly přesunout nové projekty Moravanu jako je vývoj a výroba letounu Z 400 nebo nového proudové stroje, který Moravan nyní připravuje.

"Jednáme také s významným evropským výrobcem civilní a vojenské techniky. Pokud se nám podaří uzavřít tento kontrakt, tak to přinese práci řádově několik stovkám lidí. Je to však vázáno na získání Letu, pokud kunovický podnik nezískáme, tak se projekt přesune do Polska," řekl generální ředitel Moravanu Libor Soska.

Na letišti, které je součástí Letu, by Moravan chtěl provozovat školu pro piloty.

Spolupráce už existuje nyní
Moravan už začal s Letem spolupracovat na části zakázek. "Zatím si zadáváme práci v nástrojárně a předložili jsme smlouvy na konstrukční práce," popsal Štefánek. V Kunovicích tak najde práci sto osmdesát až dvě stě lidí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz