Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kundera se veřejně postavil za Íránku, které hrozí trest smrti za nevěru

  7:26aktualizováno  7:26
Íránka Sakíneh Aštianiová sice unikla ukamenování za údajné cizoložství, smrt jí však hrozí dál. Zřejmě mučením byla donucena k přiznání podílu na vraždě manžela. Nyní se jí v otevřeném dopise zastala řada světových osobností, včetně Milana Kundery.

Íránka Sakíneh Mohammadi Aštianiová. | foto: AP

Její "případ" se táhne už déle než pět let. Za tu dobu se třiačtyřicetiletá Sakíneh Mohammadi Aštianiová stala pro svět symbolem zvůle a zvrhlosti íránského soudnictví.

Žena se minulý týden v přímém přenosu íránské státní televize přiznala k podílu na vraždě manžela. Podle jejího bývalého právníka, který mezitím požádal o azyl v Norsku, zástupců organizací sledujících dodržování lidských práv a dalších znalců íránských poměrů k tomu však byla režimem donucena.

Podle vyjádření organizací jí údajně zmanipulovali, prý i mučením. "Hrozně ji zbili a mučili, než souhlasila s vystoupením před kamerou," řekl pro list The Guardian jeden z jejích právníků Houtan Kian.

Spisovatel Milan Kundera převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových

Spisovatel Milan Kundera převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových

Podle BBC chce Teherán televizní manipulací odvrátit světovou pozornost od záměru Aštianiovou ukamenovat za cizoložství. Chtějí z ní proto uměle vyrobit vražedkyni, za kterou by se západní státy už tak vehementně nestavěly.

Nenadálé přiznání k podílu na vraždě vypadá každopádně velmi podezřele. Sakíneh Aštianiová totiž dlouho tvrdošíjně odmítala byť jen obvinění z cizoložství. "Všechno to jsou lži," tvrdila ještě zhruba před deseti dny v rozhovoru pro Guardian, který zprostředkoval nejmenovaný zdroj z věznice v Tabrízu na západě Íránu.

"Teď je sleduje celý svět, tak se jen zoufale snaží odvést pozornost a zmást sdělovací prostředky, aby mě mohli potajmu popravit," citoval ji britský list.

Mocní přímluvci

Že by zničehonic provedla takový veletoč a přiznávala se k vraždě? Pochybnosti jsou velmi silné. K témuž závěru nejspíš dospěli i její noví mocní "přímluvci" z řad světových osobností, kteří se v otevřeném dopise jasně postavili na stranu Aštianiové.

"Okamžitá intervence (v její prospěch) se jeví jako nezbytná, aby se předešlo popravě, která podle pozorovatelů bezprostředně hrozí," stojí mimo jiné v dopise, který včera zveřejnil francouzský list Liberation. Seznam osobností, které ho podepsaly, je impozantní.

Bob Geldof

Bob Geldof

Juliette Binocheová v Cannes

Juliette Binocheová v Cannes

Nositelé Nobelovy ceny Wole Soyinka a Jody Williamsová, popová hvězda a politický aktivista Bob Geldof, herečky Juliette Binocheová a Mia Farrowová. V neposlední řadě také spisovatel Milan Kundera a mnozí další. Požadují jediné: "Okamžité zrušení popravy, neprodlené osvobození Íránky a uznání její neviny."

Režim opět přitvrdil

Zda bude jejich přímluva co platná, to se teprve uvidí. Ostatně v kauze Sakíneh Aštianiové už podobný tlak jednou zafungoval. Právě hrozba ukamenování vzbudila nejen na Západě obrovskou vlnu nevole. A toto pobouření nejspíš režim donutilo, aby od vykonání barbarského trestu ustoupil.

"Tvář" však ztratit nechce. Proto přitvrdil s obviněním z vraždy manžela, jíž se žena měla dopustit společně se svým údajným milencem, manželovým bratrancem. Podle prokurátora spočívá vina Aštianiové v tom, že manželovi podala před vraždou uspávací injekci.

Její nejbližší této verzi nevěří. Dvaadvacetiletý syn Sadžád si stěžoval nejvyššímu íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu i prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Nepochodil. Režim ale může vyburcovat právě dopis světových celebrit.

Trest? Ukamenování

Trest smrti ukamenováním. Ilustrační foto

Hrůzná smrt ukamenováním se v Íránu uděluje od islámské revoluce v roce 1979 hlavně za cizoložství. Íránský trestní zákoník dokonce stanovuje velikost kamenů, aby poprava nebyla okamžitá, ale dlouhá a bolestivá. Teherán sice oficiálně tento způsob popravy pozastavil v roce 2002, nicméně od té doby britská BBC napočítala nejméně tři takové popravy. Naposledy v roce 2007. Nyní jsou tyto kruté rozsudky měněny na jiné tresty, u Aštianiové na trest smrti oběšením. Většina odsouzených k ukamenování jsou ženy, které nemají rovnoprávné postavení před soudy. A jak probíhá tato barbarská exekuce? Odsouzeného odvedou na veřejné prostranství, je donucen vlézt do jámy a pak ho až po hruď zasypou zeminou. Rozvášněný dav potom "viníka" ukamenuje k smrti. Může to trvat kolem půl hodiny.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz