Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kultura v lednu: divadla raději vyhlásila volno

  1:14aktualizováno  1:14
Praha - K pravidelné údržbě, menší rekonstrukci nebo k odpočinku herců slouží zimní prázdniny, které má tento a někdy i příští týden většina pražských divadel. Jejich ředitelé se shodují, že divácký zájem je v tomto období tak malý, že se nevyplatí hrát. "Je to letitá zkušenost. Na začátku ledna je stejná situace jako těsně po prázdninách. Lidé do divadla nechodí. Jsou bez peněz," tvrdí ředitel Hudebního divadla v Karlíně Ladislav Županič.

KDY ZAČÍNAJÍ HRÁT DIVADLA
Divadlo Představení
Hudební divadlo v Karlíně
8. a 9. ledna (Řek) Zorba
Divadlo Na Fidlovačce 12. ledna Ježišmarjajosef aneb Zaplaťpánbůh - mimořádně přidané představení
Divadlo ABC 11. ledna Harold a Maude
Rokoko 9. ledna Romeo a Julie
Divadlo Komedie 10. ledna Sen noci svatojánské
Divadlo Na zábradlí 7. ledna Lidumor aneb Má játra beze smyslu (Pražské komorní divadlo) - host DNZ
8. ledna Ivanov
Studio Ypsilon 15. ledna Praha stověžatá
Semafor 15. ledna Slunce, Řecko, melodie - koncert Marthy a Teny Elefteriadu
Divadlo v Dlouhé 6. ledna Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka
Divadlo pod Palmovkou 8. ledna Výstřely na Broadwayi
Dejvické divadlo 8. ledna Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
Divadlo Kalich 17. ledna Hamlet
Archa
13. a 14. ledna Jób (HaDivadlo Brno)
Branické divadlo 16. ledna Na kus řeči (Miroslav Donutil s hosty)
Divadelní spolek Kašpar (Divadlo v Celetné) 7. ledna 18 h Sedmispáči, 21 h Vánoční vzpomínka
Divadelní sdružení CD 94 (Divadlo v Celetné)
14. ledna Tři mušketýři
Divadlo Skelet Pavla TrávníčkaDivadlo Skelet Pavla Trávníčka 16. a 17. ledna Dostanu tě zubama
Divadlo U hasičů 15. ledna Křehká rovnováha
Divadlo Ungelt 8. ledna Poslední ze žhavých milenců
Divadlo v Řeznické 8. a 9. ledna Kdo se bojí Virginie Woolfové
"Bylo tomu tak vždycky, dokonce i před revolucí - hráli jsme sice ještě na Nový rok, ale potom byly týdenní prázdniny. Ani odborářské zájezdy nejezdily," vzpomíná Županič, který je už dlouhá léta členem karlínského souboru.

Hercům, kteří hráli celé svátky i na Silvestra a během sezony mají šestidenní pracovní týden, přišlo volno vhod, protože si potřebují odpočinout. Hudební divadlo v Karlíně začíná hrát 8. ledna, ale představení (Řeka) Zorby v divadle s jedenácti sty místy není ještě zdaleka vyprodané.

Také ředitel Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer se rozhodl s nezájmem diváků nebojovat a divadlo raději zavřel. "Loni jsme začínali už 5. ledna a problémy s návštěvností jsme měli. O svátcích mají lidé asi kulturního vyžití dost. Proto letos začínáme až 12. a od tohoto data máme vyprodáno," říká Töpfer. Herci z Fidlovačky však na rozdíl od karlínských pracují, denně zkoušejí novou hru.

Divácký nezájem se nevyhýbá ani muzikálovým produkcím. Hamlet proto začíná v Divadle Kalich až 17. ledna. "Pokles diváckého zájmu podle naší zkušenosti pokrývá celý leden a zasahuje až do poloviny února," tvrdí tiskový mluvčí muzikálu Jaroslav Panenka.

"Jsme závislí na zájezdech mimopražských diváků, kterým se v plískanicích nikam nechce, a navíc se někdy do Prahy autobusem ani nedostanou," vysvětlil Panenka. Podobný pokles návštěvnosti v tomto období však zaznamenávají i muzikálové produkce v Londýně a na Broadwayi, které zlevňují vstupné.

Aktivně bojovat s diváckou návštěvností se naopak rozhodlo Národní divadlo, které na všech scénách hraje denně. "Protože diváků chodí méně, vyhlašujeme pravidelné lednové a únorové padesátiprocentní slevy vstupného, aby se k nám dostali i lidé, kteří by jinak nešli.

Vstupenky si mohou zájemci koupit vždy s týdenním předstihem, takže teď prodáváme na představení v týdnu od 8. do 14. ledna, v pondělí na týden od 14. ledna. Zájem o ně je," řekla Dita Šnajdrová z Národního divadla.

Jedinou výjimkou mezi scénami je v současné době Divadlo Bez zábradlí v paláci Adria. "Od 3. ledna hrajeme denně a máme vyprodáno. Zájem o prosincová představení byl totiž tak velký, že jsme museli uvolnit vstupenky na leden do předprodeje ještě dřív, než je obvyklé," uvedl Michal Lukeš z Divadla Bez zábradlí, které nemá problémy s návštěvností v žádném ročním období.

"Konkrétní data k tomuto problému neexistují, ale příčin poklesu diváckého zájmu může být několik," zamýšlí se nad letitými zkušenostmi divadelních ředitelů socioložka Jana Duffková z katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Období konce roku je náročné po stránce pracovní, a navíc je ve znamení častých mezilidských kontaktů a návštěv kulturních akcí. Proto zřejmě lidé v lednu potřebují pauzu. K tomu přistupuje i nepříznivé počasí. Varují-li například v televizi, aby lidé nevycházeli kvůli náledí, část z nich raději výlet za kulturou zruší," řekla socioložka Jana Duffková, která se zabývá sociologií životního stylu a kultury.

Zároveň upozornila, že to, jak lidé tráví volný čas, sociologové sledují často, ale zatím ještě nikdy v závislosti na ročním období či měsíci.

 

 

 

Leden je mrtvý měsíc i v hudbě

V pražských hudebních klubech se počátkem roku hlavně "uklízí" a sbírají se síly. Malé návštěvy už nikoho nepřekvapují.  Světoznámé kapely přerušují koncertní šňůry i alba vycházejí jen výjimečně.

Například v Paláci Akropolis je od Silvestra otevřená pouze Malá scéna a bary. Větší koncerty se prostě nekonají. Produkční Jana Hartošová tvrdí, že je to léty prověřená zkušenost - v první části ledna se prostě na muziku nechodí. "Důvody mohu jen tipovat," uvažuje. "Vysokoškoláci jsou ještě doma a kdekomu chybí peníze po vánočních svátcích."

Ostrý start proto bude mít žižkovský klub až 23. ledna, kdy na jeho pódiu vypukne show tvrdé berlínské skupiny Tanzwut.

"My v Roxy podle prvních dnů v roce odliv návštěvníků nepoznáme, velké akce začnou až teď, o víkendu," říká produkční klubu Dan Walterstein. "Ale předpokládáme, že lidé příliš velký zájem o taneční party na počátku roku nemají. I proto jsme se rozhodli po sedmém lednu na jedenáct dnů zavřít před hosty dveře a pustit se do rekonstrukce."

Lucerna Music Barem zní hudba každý večer. "Ale v prvních dnech nového roku chodí opravdu mimořádně málo lidí," přiznává produkční Barbora Jarolímková. "Prosinec byl naopak velmi úspěšný, ale mladí lidé se asi na Silvestra vyjuchali na dlouho dopředu," myslí si a po chvíli přemýšlení připomíná ještě silnou konkurenci v podobě zasněžených horských sjezdovek.

Agentura Interkoncerts, která vloni připravila nezapomenutelné vystoupení skupiny Pearl Jam, naplánovala prolog do nové sezony až na sobotu 10. února, kdy do Rock Café přiveze hardcoreovou legendu Sick Of It All. Na první skutečně velkolepou událost zve o den později, kdy holešovickou Paegas Arenu znesvětí Marilyn Manson.

Podle produkční agentury Jolany Seiferové začátkem roku drtivá většina populárních kapel odpočívá a na turné nemá pomyšlení. "Ale to, že lidé nemají peníze ani náladu na hudbu, nepociťují jen kluby a koncertní agentury, ale také hudební vydavatelství, která připravují jen minimum nových titulů," upozorňuje.

Jakub Petříček z vydavatelství Warner Music potvrzuje její slova. "První čtvrtletí? To jsou mrtvé měsíce," říká. "Stále se soustřeďujeme na propagaci našich předvánočních trháků, třeba Madonny anebo Enyi." Teprve koncem ledna pustí jeho firma do obchodů první letošní album, novinku zpěvačky Natalie Cole.

Ovšem Petr Čáp z konkurenční společnosti BMG vidí leden optimističtěji: "Zájem o muziku sice není závratný, ale přesto si dost lidí chodí kupovat nové desky za peníze, které dostali pod stromeček," upozorňuje. Příští týden vyšle BMG do světa kupříkladu dvojalbum písničkáře a herce Studia Ypsilon Jiřího Schmitzera.

Nestěžují si ani provozovatelé diskoték v centru Prahy. Jitka Perglová, provozní Zlatého stromu v Karlově ulici sice zná pravidlo, podle kterého sezona končí 10. ledna a začíná až o Velikonocích, ale to podle ní platí hlavně u restaurací a hotelů. "Jenže diskotéky se tomuto zákonu vymykají," myslí si Perglová. "Mladí lidé do pětadvaceti let se chodí bavit pořád. A zvlášť v tak kosmopolitních podnicích, jako je náš," dodává.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Najdete na iDNES.cz