Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvodněné Labe dosáhlo v Ústí a Děčíně vrcholu, klesá jen pomalu

  8:46aktualizováno  12:37
Hladina rozvodněného Labe v Ústí nad Labem se zastavila na úrovni 10,7 metru. Nepotvrdily se tak obavy vodohospodářů, kteří předpovídali, že bude ještě o metr vyšší. Hladina klesá jen pomalu.

"Během nočních hodin vystoupala hladina vody v Labi na 10,72 metru. Tento stav je posledních několik hodin přetrvávající. Očekává se, že výška vody v Labi začne pozvolna klesat, a to i vzhledem ke klesajícímu průtoku vody v řece," informovala ráno mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Labe však klesá jen velmi pomalu. Od půlnoční kulminace do čtvrtečního poledne hladina poklesla jen o zhruba deset centimetrů.

V roce 2002 byla při povodni hladina Labe ještě o 1,25 metru vyšší. I tak se voda již ve středu přelila přes mobilní protipovodňovou hráz, která chránila ústeckou čtvrť Střekov.

Podle Ladislava Merty z kanceláře generálního ředitele Povodí Labe vyšší hráz nešlo postavit kvůli podloží. "Kdybyste tam dal vyšší mobilní stěnu, tak by se to neudrželo a mohlo by se to zbortit. Stavba by musela být jinak založená," řekl Merta.

Část Ústí je nyní pod vodou včetně hlavního vlakového nádraží a přilehlých ulic. Spojení mezi oběma břehy zajišťuje jen vlak ze západního nádraží přes železniční most na Střekov. Domovy muselo v Ústí opustit 3 700 lidí.

O víkendu snad otevřou mosty, lidé se vrátí až příští týden

"Podle předpovědi by o víkendu mohlo být Labe na úrovni osmi metrů. To by zřejmě umožnilo obnovit silniční spojení se Střekovem. Mosty však před zprovozněním bude muset prohlédnout statik," poznamenala Macová.

Také návrat obyvatel do zaplavených domů bude možný až poté, co je po opadnutí vody prohlédne statik.

"Je pravděpodobné, že se lidé budou moci vracet do domů až počátkem příštího týdne. I potom budou postižené oblasti stále uzavřené, budou je střežit policisté a strážníci, aby tam nemohli povodňoví turisté a další nepovolaní lidé," dodala Macová.

Trolejbusovou dopravu v centru Ústí nad Labem obnoví Dopravní podnik nejdříve po víkendu. Náhradní autobusy nyní jezdí podle letního jízdního řádu, který bude platit až do neděle.

Záběry ze zaplaveného Střekova

Labe již kulminovalo i v Děčíně

Labe v ranních hodinách kulminovalo na stejné výšce také v Děčíně. "Předpokládáme, že hladina bude pozvolna klesat. Úklidové práce budou moci začít odhadem za pět až šest dní," uvedla mluvčí Děčína Markéta Lakomá.

Povodně 2013 ve fotografiích

Děčín odvolal stupeň extrémního nebezpečí. Také tam Labe kleslo do poledne zhruba na 10,6 metru.

Svého vrcholu Labe ve čtvrtek dosáhlo i v Hřensku, které je nejníže položenou obcí v Česku. Nyní je zcela pod vodou.

"Doma mám víc než metr vody, odstěhovat jsem se musel k dceři na Mezní Louku," řekl Jan Černý, který bydlí téměř u hranic s Německem.

Ve vnitřním Hřensku jsou domy zatopené do prvních pater i výš, většina lidí odešla, přesto jich pár zůstalo. Po obci se dá plout pouze ve člunech. To ovšem jen ve vnitřním Hřensku, kde proud není tak silný.

Letecké záběry ze zaplaveného Labe

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Najdete na iDNES.cz