Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kulhavka: Unie odřízla Francii

  19:41aktualizováno  19:41
B r u s e l - (Od zpravodaje MF DNES) – Živá zvířata nesmí od nynějška opustit území Francie. Z části severní Francie, kde byla v úterý zjištěna prudce nakažlivá slintavka a kulhavka, se nesmí vyvážet ani sýry a čerstvé maso. Navečer o tom rozhodla Evropská unie. "Je zakázán vývoz živých zvířat, patřících k druhům, citlivým na slintavku, a to z celé Francie," uvádí její veterinární výbor, který se nouzově sešel poté, co francouzské úřady potvrdily výskyt nemoci na svém území.

Celní kontrola, odevzdejte svačiny!
S čím se můžete setkat na českých hranicích, čtěte ZDE.

Železničáři jednají o tom, jak se chránit před slintavkou,
více ZDE

Mezi citlivé druhy výbor zařadil ovce, kozy, prasata a další přežvýkavce. U dobytka se zákaz týká jak živých zvířat, tak jejich zárodků.

Nemoc se vyskytla u dvou krav na farmě v La Baroche-Gondouin ve francouzském departamentu Mayenne. Rozhodnutí musí potvrdit ještě Evropská komise, to je však už jen formalita. Zákaz platí do 27. března.

Činitelé unie zatím doufají, že nebudou nutná krajní opatření jako totální uzavření vývozu všech masných a mléčných výrobků z celé Francie. Nemoc se totiž objevila na farmě, která už byla izolována a navíc se vyskytla u zvířete dovezeného z Británie. Nebezpečí šíření slintavky a kulhavky dále do Evropy však stále trvá.

Očkování? Raději ne
Unie zatím odmítá zavést očkování proti nemoci, které se provádělo v letech 1963 – 1991. "Je příliš brzy vracet se k tomu. Bude to vždy součást našich diskusí, ale z hlediska Evropské komise je to poslední východisko," uvedla mluvčí unie Gminderová.

Na oltáři prevence už padly sta tisíce zvířat
Ani ona ani její kolegové však nedovedli uspokojivě vysvětlit drastická opatření, která se v unii přijímají: zatím jen Británie pobila nebo chystá pobití 155 tisíc kusů dobytka a uvažuje o likvidaci až půl milionu ovcí.

Další desetitisíce zvířat končí na planoucích hranicích po celém západě evropského kontinentu. Účinek slintavky a kulhavky na zvířata se přitom dá srovnat s působením chřipky na lidi: nemoc většinou nezabíjí ani je, ani lidi. Jen zvířata oslabuje a způsobuje pokles jejich váhy a dojivosti.

Francie: je to u nás!
Francie dopoledne potvrdila první případ nákazy na farmě u Maynne na severozápadě země.

V Británii s nákazou bojují od 19. února. Situace se den ze dne horší. Registrováno v úterý večer už 200 ohnisek nákazy. Jejich počet není s největší pravděpodobností konečný. Byla povolána armáda na pobití divoké zvěře.

V Německu byla naopak hrozba nákazy v Dolním Sasku zažehnána. Všechny testy u podezřelých zvířat byly podle Spolkového výzkumného úřadu virových onemocnění zvířat negativní.

Francouzské stádo padne celé
Chov 114 kusů skotu na farmě u Maynne na severozápadě Francie v sousedství podniku, který v únoru dovezl ovce z Británie, byl během několika hodin odsouzen kvůli nakaženému kusu k zániku.

Celé stádo bylo poraženo, krávy hoří na hranicích. Místní úřady vyhlásily mimořádná preventivní opatření v celém departementu. Už dříve byl v okruhu tří kilometrů kolem podezřelé farmy zakaz vstupu.

Už před oficiálním zjištěním slintavky francouzské úřady preventivně nechaly porazit 20 tisíc ovcí dovezených z Británie a dalších 30 tisíc domácích, které však s nimi přišly do styku.

Do Británie jezdí méně turistů
Premiér Tony Blair se sešel v Downing Street s představiteli farmářů, kteří požadovali od vlády pomoc. Chtějí například, aby vláda povolala vojáky k odstraňování zabitých zvířat na farmách.

Slintavka a kulhavka však neohrožuje farmáře, ale i další odvětví ekonomiky - zejména turistiku. Například v hrabství Devon poklesl v těchto dnech počet turistů o 30 procent.

V Itálii izolovali podezřelé ovce
Ve středoitalském kraji Abruzzo bylo zaznamenáno první podezření, že místní ovce mohly přijít do kontaktu s virem slintavky a kulhavky. Proto byly podrobeny virologickým zkouškám. "Kompletní výsledky budou známy ve středu," řekl činitel veterinární služby Raffaele Buccella. Jde o ovce, které dovezla ze zahraničí, především z Francie, firma Pianella v kraji Abruzzy, oznámila státní veterinární služba ve městě Pescara.

Při běžných testech na jatkách vedly jejich pozitivní výsledky k domněnce, že ovce mohly přijít do kontaktu s virem kulhavky a slintavky anebo s vakcinací.

Ovce, které byly dány do karantény, neprojevují klinické příznaky nemoci.

Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)

* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.

* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata mohou velmi trpět: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.

* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni 

Záběr z farmy Heddon On The Wall na severovýchodě Anglie, kde úřady nařídily okamžitou likvidaci ohněm nakažených kusů prasat, ovcí a dobytka. V zemi se objevila nákaza slintavky a kulhavky, která je považována za velmi nebezpečnou. Hranice bude hořet nejméně celé pondělí - musí na ní shořet tisíce kusů zvířat, 26. února 2001.

Zdeněk Šefl z Technické správy budov letiště v Praze-Ruzyni doplňuje v "rukávovém" krycím můstku roztok do dezinfekčních rohoží, které byly istalovány v celním prostoru letiště. (2. března 2001)

Správa letišť umístila v celním prostoru ruzyňského letiště v Praze nádoby na likvidované potraviny, které si turisté dovezou z Británie a Severního Irska, a informační tabule. Je to součást opatření proti možnosti zavlečení kulhavky a slintavky z Velké Británie. (2. března 2001)

Dezinfekční rohože byly instalovány na pražském ruzyňském letišti, aby české veterinární orgány zabránily přenosu slintavky a kulhavky z britských ostrovů. (3. února 2001)

Dezinfekční rohože byly instalovány na pražském ruzyňském letišti, aby české veterinární orgány zabránily přenosu slintavky a kulhavky z britských ostrovů. (3. února 2001)

Asi 600 ovcí pocházejících z Velké Británie a částečně i z Francie bylo 5. března po porážce spáleno na farmě v Bondues nedaleko severofrancouzského města Lille. Francouzský ministr zemědělství Jean Glavany prohlásil, že i když zvířata pozitivně testovaná na slintavku a kulhavku ještě nemusí být nositelem nákazy, francouzské úřady budou postupovat, jako kdyby šlo o potvrzené případy onemocnění.

Asi 600 ovcí pocházejících z Velké Británie a částečně i z Francie bylo 5. března po porážce spáleno na farmě v Bondues nedaleko severofrancouzského města Lille. Francouzský ministr zemědělství Jean Glavany prohlásil, že i když zvířata pozitivně testovaná na slintavku a kulhavku ještě nemusí být nositelem nákazy,francouzské úřady budou postupovat, jako kdyby šlo o potvrzené případy onemocnění.

Maminky se svými dětmi procházejí dezinfekčním přípravkem, který má zabránit případnému zavlečení kulhavky a slintavky do pražské ZOO. (9. 3. 2001)

Členové organizace na ochranu zvířat GAIA demonstrovali 13. března před budovou belgického ministerstva zemědělství proti vybíjení stád zdravého dobytka v rámci boje proti šíření slintavky a kulhavky.

Slintavka a kulhavka dolehla i na provoz historických památek. Hrad Kenilworth je v rámci preventivních opatření uzavřen pro veřejnost, 13. března 2001.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V restauraci na předměstí Toronta vybuchla bomba, zranila patnáct lidí

Exploze nálože v restauraci v kanadském městě Missisauga si vyžádala 15...

Dva muži odpálili podomácku vyrobenou nálož v restauraci ve městě Mississauga ležícím vedle Toronta. Výbuch zranil...

Weinstein se vydal policii, obvinili ho ze znásilnění a sexuálních zločinů

Harvey Weinstein dorazil na manhattanskou služebnu newyorské policie.

Harvey Weinstein, jehož případ vyvolal mezinárodní hnutí proti sexuálnímu obtěžování s názvem MeToo, se v pátek...

Výroční gripen českých tygrů uspěl v soutěži o nejlepší kamufláž

Čeští letci na cvičení NATO Tiger Meet v Polsku

Na 80 bojových letounů a vrtulníků se zapojilo do cvičení tygřích letek NATO v polské Poznani. Tygří letky platí v...

Najdete na iDNES.cz