Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kulhavka: Unie odřízla Francii

  19:41aktualizováno  19:41
B r u s e l - (Od zpravodaje MF DNES) – Živá zvířata nesmí od nynějška opustit území Francie. Z části severní Francie, kde byla v úterý zjištěna prudce nakažlivá slintavka a kulhavka, se nesmí vyvážet ani sýry a čerstvé maso. Navečer o tom rozhodla Evropská unie. "Je zakázán vývoz živých zvířat, patřících k druhům, citlivým na slintavku, a to z celé Francie," uvádí její veterinární výbor, který se nouzově sešel poté, co francouzské úřady potvrdily výskyt nemoci na svém území.

Celní kontrola, odevzdejte svačiny!
S čím se můžete setkat na českých hranicích, čtěte ZDE.

Železničáři jednají o tom, jak se chránit před slintavkou,
více ZDE

Mezi citlivé druhy výbor zařadil ovce, kozy, prasata a další přežvýkavce. U dobytka se zákaz týká jak živých zvířat, tak jejich zárodků.

Nemoc se vyskytla u dvou krav na farmě v La Baroche-Gondouin ve francouzském departamentu Mayenne. Rozhodnutí musí potvrdit ještě Evropská komise, to je však už jen formalita. Zákaz platí do 27. března.

Činitelé unie zatím doufají, že nebudou nutná krajní opatření jako totální uzavření vývozu všech masných a mléčných výrobků z celé Francie. Nemoc se totiž objevila na farmě, která už byla izolována a navíc se vyskytla u zvířete dovezeného z Británie. Nebezpečí šíření slintavky a kulhavky dále do Evropy však stále trvá.

Očkování? Raději ne
Unie zatím odmítá zavést očkování proti nemoci, které se provádělo v letech 1963 – 1991. "Je příliš brzy vracet se k tomu. Bude to vždy součást našich diskusí, ale z hlediska Evropské komise je to poslední východisko," uvedla mluvčí unie Gminderová.

Na oltáři prevence už padly sta tisíce zvířat
Ani ona ani její kolegové však nedovedli uspokojivě vysvětlit drastická opatření, která se v unii přijímají: zatím jen Británie pobila nebo chystá pobití 155 tisíc kusů dobytka a uvažuje o likvidaci až půl milionu ovcí.

Další desetitisíce zvířat končí na planoucích hranicích po celém západě evropského kontinentu. Účinek slintavky a kulhavky na zvířata se přitom dá srovnat s působením chřipky na lidi: nemoc většinou nezabíjí ani je, ani lidi. Jen zvířata oslabuje a způsobuje pokles jejich váhy a dojivosti.

Francie: je to u nás!
Francie dopoledne potvrdila první případ nákazy na farmě u Maynne na severozápadě země.

V Británii s nákazou bojují od 19. února. Situace se den ze dne horší. Registrováno v úterý večer už 200 ohnisek nákazy. Jejich počet není s největší pravděpodobností konečný. Byla povolána armáda na pobití divoké zvěře.

V Německu byla naopak hrozba nákazy v Dolním Sasku zažehnána. Všechny testy u podezřelých zvířat byly podle Spolkového výzkumného úřadu virových onemocnění zvířat negativní.

Francouzské stádo padne celé
Chov 114 kusů skotu na farmě u Maynne na severozápadě Francie v sousedství podniku, který v únoru dovezl ovce z Británie, byl během několika hodin odsouzen kvůli nakaženému kusu k zániku.

Celé stádo bylo poraženo, krávy hoří na hranicích. Místní úřady vyhlásily mimořádná preventivní opatření v celém departementu. Už dříve byl v okruhu tří kilometrů kolem podezřelé farmy zakaz vstupu.

Už před oficiálním zjištěním slintavky francouzské úřady preventivně nechaly porazit 20 tisíc ovcí dovezených z Británie a dalších 30 tisíc domácích, které však s nimi přišly do styku.

Do Británie jezdí méně turistů
Premiér Tony Blair se sešel v Downing Street s představiteli farmářů, kteří požadovali od vlády pomoc. Chtějí například, aby vláda povolala vojáky k odstraňování zabitých zvířat na farmách.

Slintavka a kulhavka však neohrožuje farmáře, ale i další odvětví ekonomiky - zejména turistiku. Například v hrabství Devon poklesl v těchto dnech počet turistů o 30 procent.

V Itálii izolovali podezřelé ovce
Ve středoitalském kraji Abruzzo bylo zaznamenáno první podezření, že místní ovce mohly přijít do kontaktu s virem slintavky a kulhavky. Proto byly podrobeny virologickým zkouškám. "Kompletní výsledky budou známy ve středu," řekl činitel veterinární služby Raffaele Buccella. Jde o ovce, které dovezla ze zahraničí, především z Francie, firma Pianella v kraji Abruzzy, oznámila státní veterinární služba ve městě Pescara.

Při běžných testech na jatkách vedly jejich pozitivní výsledky k domněnce, že ovce mohly přijít do kontaktu s virem kulhavky a slintavky anebo s vakcinací.

Ovce, které byly dány do karantény, neprojevují klinické příznaky nemoci.

Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)

* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.

* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata mohou velmi trpět: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.

* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni 

Záběr z farmy Heddon On The Wall na severovýchodě Anglie, kde úřady nařídily okamžitou likvidaci ohněm nakažených kusů prasat, ovcí a dobytka. V zemi se objevila nákaza slintavky a kulhavky, která je považována za velmi nebezpečnou. Hranice bude hořet nejméně celé pondělí - musí na ní shořet tisíce kusů zvířat, 26. února 2001.

Zdeněk Šefl z Technické správy budov letiště v Praze-Ruzyni doplňuje v "rukávovém" krycím můstku roztok do dezinfekčních rohoží, které byly istalovány v celním prostoru letiště. (2. března 2001)

Správa letišť umístila v celním prostoru ruzyňského letiště v Praze nádoby na likvidované potraviny, které si turisté dovezou z Británie a Severního Irska, a informační tabule. Je to součást opatření proti možnosti zavlečení kulhavky a slintavky z Velké Británie. (2. března 2001)

Dezinfekční rohože byly instalovány na pražském ruzyňském letišti, aby české veterinární orgány zabránily přenosu slintavky a kulhavky z britských ostrovů. (3. února 2001)

Dezinfekční rohože byly instalovány na pražském ruzyňském letišti, aby české veterinární orgány zabránily přenosu slintavky a kulhavky z britských ostrovů. (3. února 2001)

Asi 600 ovcí pocházejících z Velké Británie a částečně i z Francie bylo 5. března po porážce spáleno na farmě v Bondues nedaleko severofrancouzského města Lille. Francouzský ministr zemědělství Jean Glavany prohlásil, že i když zvířata pozitivně testovaná na slintavku a kulhavku ještě nemusí být nositelem nákazy, francouzské úřady budou postupovat, jako kdyby šlo o potvrzené případy onemocnění.

Asi 600 ovcí pocházejících z Velké Británie a částečně i z Francie bylo 5. března po porážce spáleno na farmě v Bondues nedaleko severofrancouzského města Lille. Francouzský ministr zemědělství Jean Glavany prohlásil, že i když zvířata pozitivně testovaná na slintavku a kulhavku ještě nemusí být nositelem nákazy,francouzské úřady budou postupovat, jako kdyby šlo o potvrzené případy onemocnění.

Maminky se svými dětmi procházejí dezinfekčním přípravkem, který má zabránit případnému zavlečení kulhavky a slintavky do pražské ZOO. (9. 3. 2001)

Členové organizace na ochranu zvířat GAIA demonstrovali 13. března před budovou belgického ministerstva zemědělství proti vybíjení stád zdravého dobytka v rámci boje proti šíření slintavky a kulhavky.

Slintavka a kulhavka dolehla i na provoz historických památek. Hrad Kenilworth je v rámci preventivních opatření uzavřen pro veřejnost, 13. března 2001.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Ani dort nebyl. Macron popírá, že by na zámku Chambord slavil čtyřicátiny

Francouzský prezident Emmanuel Macron oslavil své čtyřicáté narozeniny v...

Francouzský prezident Emmanuel Macron o víkendu oslavil své čtyřicáté narozeniny v ikonickém renesančním zámku Chambord...

NÁZOR: Trump boxuje proti všem. A po prvním kole může být spokojen

Donald Trump na tiskové konferenci v Trump Tower v centru Manhattanu (15. srpna...

Když v lednu 2017 nastupoval Donald Trump do úřadu, rozdělil názorový svět zhruba na tři velké skupiny. Pojďme se tedy...

Rusko a Čína ohrožují americkou moc, tvrdí Trump v nové doktríně

Donald Trump (13.10.2017)

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer v rámci nové národní bezpečnostní strategie označí Čínu a Rusko za...

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

HNonline.sk Nová vláda bude vymenovaná o dva týždne.

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz