Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kulhavka a slintavka ochromují Británii

  20:35aktualizováno  20:35
Britská vláda omezila kvůli výskytu slintavky a kulhavky přístup na venkov. Toto opatření může postihnout miliony Britů, kteří na venkově jezdí na koních, táboří, pořádají sportovní akce nebo se věnují procházkám. Místní úřady už zakázaly vstupovat na cesty poblíž ohrožených farem. Asociace pěší turistiky vyzvala svých 180 tisíc členů, aby se vyhnuli stezkám poblíž farem. Klub majitelů karavanů zase apeloval na svých 800 tisíc členů, aby na venkov nejezdili. Nebezpečná infekce ohrožuje i záměr uspořádat v Británii na jaře předčasné parlamentní volby.
Británie pálí tisíce nakažených zvířat, čtěte ZDE.

Výskyt slintavky a kulhavky byl potvrzen už na 17 farmách a jatkách. Nemoc byla zjištěna na severu a jihu Anglie, ale také ve Walesu. Od středy jsou na týden zrušeny všechny dostihy.
Při posledním větším výskytu slintavky a kulhavky v roce 1967 byly dostihy pozastaveny na šest týdnů. Odloženo bylo ragbyové utkání mezi Walesem a Irskem, které se mělo konat v sobotu v Cardiffu.

Aliance venkova odvolala svůj pochod do Londýna na podporu honů, protože se obává, že by se nemoc mohla z venkova rozšířit do měst. Své brány uzavírají z obav před nákazou také některé zoologické zahrady, poblíž Londýna byly uzavřeny tři královské parky. V Devonu a Northumberlandu byly zavřeny některé školy.

Zvířata skončí na jatkách
Téměř 7 tisíc kusů zvířat bylo nebo v dohledné době bude utraceno - 1.800 kusů dobytka, 1.600 prasat a 3.500 ovcí. Existují obavy, že slintavkou a kulhavkou může být nakaženo až 100 tisíc kusů.

Evropská unie prodloužila zákaz dovozu živých zvířat z Británie do 9. března a příští týden se bude jednat o jeho prodloužení. Podle hlavního britského veterináře Jima Scudamorea může zákaz vývozu masa z Británie trvat až půl roku poté, co bude nemoc zcela eliminována.

S likvidací už začaly i další státy
Některé země EU, například Nizozemsko a Německo, už začaly likvidovat zvířata, u nichž bylo podezření, že byla nemocí nakažena. Francie oznámila, že utratí 20 tisíc ovcí dovezených z Británie.

Slintavka a kulhavka je podle britských odborníků nemocí zvířat, člověk se jí nenakazí, ale může ji snadno přenášet - například svým oděvem.

Vakcína proti slintavce a kulhavce existuje, v zemích Evropské unie se však nesmí aplikovat, protože některé členské země odmítají dávat na trh masné produkty z očkovaných zvířat.

Nákaza ohrožuje volby
Epidemie slintavky a kulhavky, která odsoudila část britského venkova k izolaci a některé farmáře ke krachu, přináší na ostrov další problém. Nebezpečná infekce totiž ohrožuje záměr uspořádat v Británii na jaře předčasné parlamentní volby.

Představitelé zemědělců míní, že předvolební kampaň by přinesla riziko rozšíření epidemie do dosud nepostižených míst. Hlasování by podle nich navíc nebylo příliš legitimní, protože by se ze strachu z epidemie nejspíš nekonaly na venkově žádné veřejné schůze.

Vést volební kampaň na venkově je podle zemědělců kvůli postupující epidemii nemožné.

"Popravdě řečeno by to bylo v otázce zvládnutí epidemie kontraproduktivní," prohlásil například vedoucí hlavní zemědělské odborářské centrály Ben Gill.

Podrobnosti o karanténě a také o epidemii kulhavky, která postihla Británii před třiceti lety, najdete ZDE.

Blair chce využít příznivých průzkumů
Britská politická scéna očekává, že premiér Tony Blair svolá předčasné volby na jaře ve snaze využít současných příznivých výsledků průzkumů pro jeho labouristy.

Nejčastěji se hovoří o 3. květnu. Možnost odložení voleb kvůli epidemii ale připouštějí i někteří politici.

Labouristický poslanec Tam Dalyell v pondělí vyzval ministra zemědělství Nicka Browna, aby se snažil situaci rychle vyřešit, protože zemědělci by podle něj považovali uspořádat v této situaci volby za nezodpovědné.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Barevný běh, rozkvetlý park a kočičí soutěž krásy

Týden obrazem

Pod Eiffelovou věží si lidé užívali běžecký závod plný barevného prášku, v japonském národním parku rozkvetly tisíce...

Raft s pětičlennou rodinou se převrátil na slovenské řece, matka nepřežila

Hasiči ve Sráži nad Ohří pátrájí po pohřešovaném vodákovi (10. ledna 2015).

Výlet na raftu pětičlenné rodiny skončil tragédií. Rodina z Bratislavy vyrazila na řeku Belá v Liptovském Hrádku, kde...

Neonacisté v německém Ostritzu oslavují Hitlera, město střeží policie

Město Ostritz se tento víkend kvůli festivalu neonacistů, kteří si připomínají...

Několik policistů na metr čtvereční je možné napočítat v částech východoněmecké obce Ostritz. Jindy poklidné městečko...

Najdete na iDNES.cz