Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuchtová dala vydělat zelenému kolegovi 200 tisíc

  1:35aktualizováno  1:35
Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová ze Strany zelených pověřila v létě šéfa olomoucké organizace strany Martina Tichého, aby v srpnu a v září dohlédl na přípravy mistrovství světa v lyžování v Liberci. Podle smlouvy měl Tichý "zabezpečovat organizační záležitosti" 160 hodin měsíčně.

Velmi mi vypomohl v době, kdy jsem s mistrovstvím měla problémy, říká o Tichém Kuchtová. | foto: Dan MaternaMF DNES

Ve fotbale se tomu říká "malá domů". Na ministerstvu školství roli takové přihrávky sehrála smlouva na dvě stě tisíc korun pro nynějšího ministerského náměstka Martina Tichého.

Za každý měsíc dostal Tichý odměnu 100 tisíc korun. Výši odměny zdůvodňuje Kuchtová tím, že si Tichý musel platit cesty a ubytování v Liberci. Jenže u sjezdovek Tichého v srpnu ani v září moc často neviděli.

"Pan Tichý sem jako zmocněnec ministerstva přijel na několik výběrových řízení. A dojížděl do výkonného výboru, ten je jednou měsíčně," říká primátor Liberce a člen výkonného výboru mistrovství Jiří Kittner.

Další zelený už nebude
Podmínkou pro výplatu peněz je podle smlouvy měsíční zpráva o tom, co Tichý vykonal. Na ministerstvu však nic takového nemají.

"Písemně jsem nic nechtěla, byli jsme v telefonickém kontaktu. Velmi mi vypomohl v době, kdy jsem s mistrovstvím měla problémy. Potřebovala jsem někoho, kdo mi takovou mediálně žhavou věc pohlídá," říká Kuchtová.

Na ministryni se totiž v červenci snesla kritika za to, že vyměnila šéfa mistrovství Romana Kumpošta za lyžařku Kateřinu Neumannovou. - více zde

Tichý, který těsně před říjnovou demisí Kuchtové povýšil na náměstka, své dvouměsíční angažmá hodnotí jako "vytváření náhledu ministerstva na mistrovství". A připomíná, že si platil i cesty z Olomouce do Prahy.

"Cesty do Liberce by tolik nevydaly, ale musel jsem se ubytovávat i v Praze," říká. Dana Kuchtová po skončení Tichého liberecké mise dalšího zmocněnce nenavrhla.

"Organizace mistrovství už funguje," zdůvodňuje to. Přesto si po jejím odchodu Tichý našel následovníka, manažera jihočeských zelených Martina Kolíka.

"V té práci se musí pokračovat, dělám to, i když mi ty lidičky z ministerstva zatím neposlali smlouvu," líčí Kolík. Tichý navrhl Kolíkovi do smlouvy mnohem nižší odměnu, než měl sám.

Náměstkyně Eva Bartoňová, pověřená po Kuchtové řízením ministerstva, ji však odmítá podepsat. "Za mého působení se podobně nestandardní smlouvy, jakou měl pan Tichý, uzavírat nebudou," vysvětlila.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Najdete na iDNES.cz