Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Školka musí ohřát jídlo, které si alergické dítě donese, míní ombudsmanka

  • 107
Děti s potravinovými alergiemi si často nosí do školek vlastní jídlo. Někteří z kuchařů jim ho ale odmítají ohřát. Podle ombudsmanky Anny Šabatové tím mohou porušovat nejen školský, ale i antidiskriminační zákon.

Z výzkumu ombudsmanky vyplývá, že za poslední tři roky se s požadavky na poskytování speciální stravy dětem setkala zhruba polovina kuchařů v 800 mateřinkách v Česku. Většina z nich nemá s úpravou stravy problém a snaží se vycházet dětem vstříc. Pouze pět procent z nich žádostem nevyhovělo, nebo jim vyhovělo jen částečně.

Pokud školka odmítne připravovat speciální jídlo pro děti s dietou, musí k tomu mít objektivní důvody jako nedostatek prostoru, technického vybavení či personálu, doplnila Šabatová.

„Školka v takovém případě nesmí začít na rodiče vyvíjet nátlak, aby dítě docházku do školky ukončilo. Naopak, je povinností školky hledat a přijmout jiné opatření, zejména umožnit, aby si dítě nosilo z domu vlastní dietní jídlo, které mu školka v době oběda ohřeje. Pokud by školka odmítla i donášku vlastního jídla, fakticky by úplně znemožnila stravování, což by znamenalo porušení zákona,“ uvedla Šabatová.

Nejčastěji rodiče pro děti vyžadují bezlepková nebo bezlaktózová jídla. Úpravu stravy je často potřeba přizpůsobit i dalším potravinovým alergiím, jako jsou alergie na kakao, ořechy či rajčata.

„Zjistili jsme, že pokud to jde, snaží se školky s rodiči domluvit například tak, že některá jídla podává školka, některá si dítě nosí z domu. Důvodem úplného odmítnutí byla nejčastěji skutečnost, že se v mateřské škole nevaří a strava se pouze dováží z jiného zařízení,“ doplnila veřejná ochránkyně práv.

Z 213 požadavků na bezlepkovou dietu vyhověly školky ve 201 případech. Obdobně ze 155 žádostí o bezlaktózovou stravu školky umožnily tuto dietu 152 dětem. Školky vycházejí vstříc i vegetariánům, kdy ze 47 požadavků jich uspělo 41.

Právě připomínky lidí ke školnímu stravování daly podnět k výzkumu ombudsmanky. Nejčastěji se na ni obrací rodiče dětí - celiaků, kteří mohou jíst pouze bezlepkovou stravu, a proto školky odmítají dítě přijmout. Jedna ze stěžovatelek například vnímala jako ponižující a diskriminující, když ředitelka školky odmítla přijmout jejího syna do školky, protože potřeboval bezlepkovou a bezlaktózovou dietu. Nechtěla ženě ani dovolit, aby synovi nosila speciální stravu sama.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue