Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubinyi chce žalovat Součkovou

  11:58aktualizováno  11:58
V kauze stát versus Diag Human možná přibude trestní oznámení. Ministr zdravotnictví Josef Kubinyi na tiskové konferenci nevyloučil, že ho podá na svou předchůdkyni. Prý překročila pravomoc, když nevypsala výběrové řízení na právníka ministerstva v této kauze.

Marie Součková údajně překročila pravomoci veřejného činitele při uzavření smlouvy s advokátem Zdeňkem Nováčkem. Ten zastupoval ministerstvo proti Diag Human. Jeho odměna byla sjednána na 10 milionů korun.

Kdyby spor vyhrál, dostal by 170 milionů. Smlouva navíc není na ministerstvu zdravotnictví evidována.

"Lze to kvalifikovat tak, že porušila svoji pravomoc k podpisu," řekl advokát Pavel Čapčuch z právního odbor ministerstva zdravotnictví. Pokud se podezření potvrdí, bude podle něj podáno trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Kubinyi řekl, že rozhodne po prostudování textu smlouvy.

Diag Human požaduje miliardy
Společnosti Diag Human obviňuje stát, že mu kritickým dopisem ministra Martina Bojara z roku 1992 překazil spolupráci právě s NovoNordiskem, a připravil ho tak o zisk z obchodu s krevní plazmou.

Žádá několik miliard korun, 327 milionů už v dlouho utajované arbitráži získal. Ministr před časem upozornil, že už vyplacená částka se do státní pokladny pravděpodobně nevrátí. Další náhrada by podle něj mohla být daleko nižší, než se uvádělo.

Spor s advokátem
Advokáta Zdeňka Nováčka se týká i další spor, a to o honorář. Advokát má totiž podle uzavřené smlouvy nárok nejen na už vyplacených 10 milionů, ale i na dalších deset za to, že s ním Kubinyi ukončil spolupráci.

Smlouva, která sankci zakotvuje, se na ministerstvu ztratila a ministr o ní podle svých slov nevěděl.

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi na tiskové konferenci oznamuje, že uvažuje o podání žaloby na svou předchůdkyni Marii Součkovou. Vadí mu, že nevypsala konkurz na místo advokáta, který zastupoval stát v kauze Diag Human (8. června 2004).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz