Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubiceho zprávu mohl podle policie vynést Severa

  19:37aktualizováno  20:39
Protikorupční policie podezírá lidoveckého poslance Pavla Severu, že loni před parlamentními volbami předal novinářům tzv. Kubiceho zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Právě o Severu se policie v souvislosti s únikem zprávy zajímá, informuje server lidovky.cz.

poslanec KDU-ČSL Pavel Severa | foto: RADEK KALHOUS

Zprávu předal členům sněmovního branného a bezpečnostního šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice.

Lidovky.cz píší, že podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním dospěli kriminalisté k závěru, že zprávu loni předal novinářům jeden ze členů sněmovního branného a bezpečnostního výboru. Má jít o současného poslance vládní koalice.

Televize Nova uvedla, že vyšetřovatel František Zahálka si nechal vypracovat posudek, který naznačuje, že Kubiceho zpráva mohla uniknout od Severy. Naopak dokazuje, že zpráva neunikla ani od Kubiceho, ani od poslanců ODS Ivana Langera a Jana Vidíma.

Po Sněmovně hodlá vyšetřovatel požadovat, aby ho vydala k trestnímu stíhání.

Pavel Severa regoval překvapeně. "Nevím, k čemu se mám vyjádřit, zatím oficiálně nic nevím," řekl pro iDNES.cz. Dodal, že jako jeden ze svědků v kauze Kubiceho zprávy má zákaz se vyjadřovat. "Naprosto to dmítám, přijde mi to absurdní," dodal.

Televize Nova dnes uvedla, že vyšetřovatel František Zahálka si nechal vypracovat posudek, který naznačuje, že Kubiceho zpráva mohla uniknout od Severy. Posudek naopak dokazuje, že zpráva neunikla ani od Kubiceho, ani od poslanců ODS Ivana Langera a Jana Vidíma.

Kubice ve zprávě pro výbor uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. - více zde

Zvláště se zmínil o korupční kauze biolíh a vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Část informací ze zprávy tehdy unikla do médií. ČSSD tvrdí, že zveřejnění Kubiceho zprávy poškodilo stranu v loňských volbách. - více zde

Elitní důstojník Kubice totiž poslancům referoval o tom, jak se členové ČSSD zapletli do kauzy biolíh nebo vraždy podnikatele Františka Mrázka a údajně se snažili zabránit vyšetřování.

"Domníváme se, že organizovaný zločin prorostl do státní správy," řekl tehdy Kubice. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz