Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubiceho společník Vlas: Od státu a měst jsme dostali jen tři zakázky

  14:21aktualizováno  14:21
Tři roky podniká někdejší elitní detektiv Hynek Vlas s nově jmenovaným ministrem vnitra Janem Kubicem. Spoluvlastní bezpečnostní agenturu s ročním obratem šest milionů korun. Kubice v ní teď končí. Vlas přiznal, že firma pracovala jednou pro pražský magistrát a nyní pracuje pro zakázku zadanou ministrem dopravy. V rozhovoru pro iDNES.cz rozkryl charakter zakázek.

Bývalý elitní policista Hynek Vlas. S Janem Kubicem tři roky spoluvlastní bezpečnostní agenturu SUB S. A. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když jste se dozvěděl, že bude Kubice ministrem, jaká byla vaše reakce?
Samozřejmě jsem věděl, že se strhne tohle. Že mi budou volat novináři. Že nás budou spojovat s ABL, zkoumat nás. Že za tím politické strany budou vidět různé věci. Jenže s tím nenadělám nic.

Takže nadšení tam z vaší strany asi nebylo.
Já mu to přeju, on si to zaslouží. Když bude chtít, vždycky mu rád pomůžu, poradím. Když někdo bude chtít, vždycky za tím, že se s ním budu stýkat, uvidí nepoctivost. Ale já si nedokážu představit, že bychom se po celou dobu, kdy bude ve funkci, neviděli. Ale vím, že až se s ním setkám, budu pranýřovaný, že spolu něco kujeme.

Pan Kubice se dřív vzepřel politikům, proč teď kývl na takovou nabídku?
Určitě to byla souhra okolností a náhod. A když už to na něj padlo, myslím si, že je typ člověka, který má rád adrenalin, a proto do toho prostě šel. Ale na skutečné důvody se zeptejte jeho.

Pokud by vás pan ministr oslovil, abyste šel pracovat pro něj, vzal byste to?
Nevím, je to jen kdyby. Zatím si to nedokážu představit a on ani nepřišel. Já mu do personálních záležitostí nemůžu povídat, to je jeho věc. Jestli přijde, tak samozřejmě budu přemýšlet.

Neobáváte se, že situace kolem ABL a Víta Bárty a teď funkce ministra pro vašeho společníka podnikání ovlivní a firma přijde o klienty?
Myslím a doufám, že ne. Teď je to třídenní záležitost, zeptejte se mě za dva roky.

Kdo je Hynek Vlas

Bývalý elitní policista pracoval stejně jako Jan Kubice pro Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. K policii nastoupil v roce 1991. Na ÚOOZ nejprve zastával pozici policejního rady - vyšetřovatele, později se stal vedoucím odboru zločineckých struktur. V červenci 2007 se stal Kubiceho náměstkem pro trestní řízení. Vlas odešel z policie na konci roku 2007. Má zkušenosti z humanitární mise OSN v Iráku v oblasti Kurdistánu. Dříve pracoval také v Inspekci ministra vnitra.

Fungujete třetím rokem, kolik máte zákazníků?
Desítky to určitě budou, ale myslím, že stovce se to neblíží. Stává se totiž, že část klientů se nám vrací. Taky se stává to, že jsme spoustu lidí odmítli nebo jim jen v krátkosti vysvětlili, o co jde. Řekli jsme jim náš názor, poradili během dvou tří hodin a ani jsme to neřešili žádnou platbou.

Proč jste některé firmy odmítli?
Mohlo se stát, že jsme utvrdili jejich názor, že jdou správnou cestou. Nebo jsme jim na rovinu řekli, že pro nás v té věci prostor není, že se s tím třeba nic dělat nedá nebo jejich advokát postupuje správně a není potřeba si nás najímat. Nechtěli jsme působit tak, že každý, kdo k nám přijde, hned dostane fakturu do ruky.

Pro koho pracujete a jak vypadají vaše zakázky?
Drtivá většina klientů jsou fyzické osoby, advokátní kanceláře, firmy, které mají různé soudní spory obchodní, trestní, občanské... Potřebují vyhodnotit nebo sehnat důkazy, potřebují poradit, jaký typ práva a jaký postup zvolit. Drtivá většina naší práce je o spolupráci s advokáty, ať už třeba firemními nebo advokátními kancelářemi. Advokáti patří také mezi naše klienty.

Většinou to tak bývá, že lidé chodí za minutu dvanáct nebo pět minut po dvanácté a my se pak z jejich nelehké situace snažíme najít nějaké východisko a řešení. To znamená, že si nastudujeme informace a podklady, které k nám přinesou. Musíme se v tom zorientovat. V drtivé většině je v tom nějaký advokát, ten většinou chodí k soudu a nemá čas, aby chodil do terénu a sháněl důkazy. Typický je proto model advokáta, který má k sobě soukromého detektiva nebo detektivy.

Mohl byste uvést příklad, jak taková spolupráce může vypadat?
Osloví nás třeba vedení společnosti s tím, že má spory s konkurencí nebo je drtí nekalá konkurence. Nebo má ve firmě vnitřního nepřítele, vyzvědače a potřebuje ho odhalit a podobné záležitosti. My pak zajistíme, aby se mohli bránit. Někdy to ani nemá soudní dohru a řeší se to jen preventivním opatřením, která zamezí tomu, co firmu ohrožuje. Stalo se nám, že firma zjistila, kdo je takzvaný insider, tedy zjistila kudy informace z firmy unikají, a propustila ho na minutu.

Kolik máte zaměstnanců?
Fungovali jsme o čtyřech zaměstnancích. Teď je to v podstatě o dvou. S panem Kubicem jsme se o tom ve středu na toto téma bavili a dohodli se, že skončí jako jednatel a vzdá se svého obchodního podílu, od firmy se odstřihne. Po Velikonocích se sejdeme s právníkem a musíme to uskutečnit, pak s tím půjdeme na obchodní rejstřík. Středu jsem strávil také tím, že jsem nechal předělat internetové stránky firmy, to znamená, že pan Kubice už z nich je vymazán. Ve čtvrtek jsem dal pokyn, aby byl ke středě propuštěn, byla mu zastavena mzda. Ve čtvrtek mu seberu auto, telefon, platební kartu.

V čí prospěch se pan Kubice vzdá podílu ve firmě?
Ve firmě zůstáváme jen já a moje žena.

Kdo je tím dalším zaměstnancem, který firmu opouští?
Je to manželka pana Kubiceho. Usoudili jsme, že bude lepší, když u ní bude postup stejný jako u něj, aby nebyli nějaké pochybnosti prostřednictvím jeho manželky. I když ona je právník a hodně dobrý "spisovatel", umí psát a vyhodnotit leckteré dokumenty.

Jak je pro firmu složité, když přijde ze dne na den o polovinu stálých pracovníků?
Je to těžké, taky dost dobře nevím, co mě teď čeká. Budu muset zcela určitě přebrat potenciální klienty pana Kubiceho. Ale nechci sobě ani jemu zkomplikovat život tím, že bych přijal nějakou zakázku, která byla z jakéhokoliv titulu kontroverzní, proti dobrým mravům a dobé pověsti mé i pana Kubiceho.

Zbavíte se proto nějakých klientů?
V současné době si myslím, že tam nic takového není. Ne.

Budete hledat nové zaměstnance?
Moje paní mi vypomáhá, dělá administrativu, takže se nejspíš budu muset po někom porozhlédnout. Samozřejmě jsme měli i několik smluvních zaměstnanců, protože ta práce byla pestrá a bylo to o tom, že na každou práci jsme potřebovali někoho jiného. Tyto lidi budu využívat dál.

Vyhráli jste někdy s firmou nějakou veřejnou soutěž? Pracovali jste někdy pro státní správu nebo samosprávu?
Ano. Jestli si dobře vzpomínám, tak za ty tři roky to bylo asi třikrát. Byla to normální, standardní práce. V současné době taková zakázka existuje, já osobně se podílím na stěhování evropské instituce GSA do Prahy (GSA je evropskou agenturou pro program Galileo, pozn. red.). Je to poradenská činnost, mám na starost oblast bezpečnosti všeho druhu, ať už jde o zaměstnance nebo informace. Není to jednoduché. Mým šéfem je vládní zmocněnec, pan Karel Dobeš, který pracuje napříč resorty financí, vnitra, obrany, zahraničních věcí a podobně. Je to o spolupráci s Bruselem, Národním bezpečnostním úřadem, výhledově asi s obranou a bezpečnostními službami. Je to práce asi ještě na rok dopředu.

Jak velká je to zakázka?
Za dobu své existence naše firma nikdy nevypisovala fakturu vyšší, než je milion korun. Tato zakázka je na X měsíců řádově za X set tisíc korun. Za ty peníze mimo jiné táhnu kancelář, počítač, auto.

Kdy jste vyhráli výběrové řízení na tuto zakázku?
Není to tak dávno, je to 14 dní, tři neděle. Stejnou dobu jsem tam moji činnost vyvíjel ještě před tím.

To už jste věděl, že váš společník bude ministrem vnitra?
Ne, dozvěděl jsem se to v pondělí ráno ze zpráv.

Kdo tu veřejnou zakázku vypisoval?
Zakázka principiálně spadá pod ministerstvo dopravy. A teď v tom určitě budete hledat různé souvislosti, takže rovnou říkám, že s panem Bártou jsem se v životě neviděl, s ABL jsme nikdy nic neměli. Je to naprostá shoda okolností a jsem překvapen, kolik odborníků, poctivých a pracovitých lidí na ministerstvu dopravy pracuje.

Zvažoval jste, že zakázku kvůli jmenování pana Kubiceho ukončíte?
Nevidím důvod. V tomto státě se apriori předpokládá, že každý je neslušný, že je zločinec. Ale já v tom nevidím nic špatného, děláme tam jen svou práci. Pana Dobeše už jsem ve středu upozornil, že souvislosti se jmenování pana Kubiceho mohou nastat a že pokud se mě na to někdo zeptá, tak se k tomu hrdě přihlásím.

Pro které další veřejné instituce vaše firma pracovala?
Pro ministerstva jsme v minulosti nedělali nikdy, ani pro jejich odnože, pokud se nepletu. Dělali jsme pro magistrát hlavního města Prahy, což je teoreticky opět kontroverzní záležitost (mezi příbuzné Jana Kubiceho patří Peter Kuchár, šéf stavební firmy Prominencon Group, dříve Navatyp, která spravuje výraznou část majetku hlavního města a platila i za služby ABL, pozn. red.). Vyhráli jsme soutěž a dělali pro magistrát posouzení bezpečnosti budovy na Mariánském náměstí a Škodova paláce, kde sedí vedení hlavního města. Je to rok, dva zpátky. Byli tam problémy, přespávali tam bezdomovci, kradli se věci z kanceláří a byl tam zastaralý kamerový systém.

Jak velká to byla zakázka?
Trvala čtyři měsíce, dělali na ní dva lidi a byla zhruba za 250 tisíc korun. Nic dramatického, standardní práce, třiceti čtyřicetistránkový elaborát.

A ta třetí zakázka?
Tu si nevybavuji, to znamená, že nebyla nijak velká.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Zlom v kampani, hodnotí experti vstup Topolánka do boje o post prezidenta

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek se účastní pouliční slavnosti Korzo...

Kandidatura bývalého premiéra Mirka Topolánka na funkci prezidenta republiky znamená podle marketingových expertů...

Současného prezidenta Zemana by podle průzkumu volilo 41,5 procenta lidí

Prezident Miloš Zeman v Jeseníku na tiskové konferenci na závěr své třídenní...

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd...

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si v pátek připomnělo památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.