Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubice neplní sliby a návrhy Drábka jsou k ničemu, zlobí se Šluknovsko

  13:02aktualizováno  16:05
Starostové Šluknovského výběžku kritizují ministerstva vnitra a práce a sociálních věcí. Vnitro prý nedodržuje sliby, které jim dal ministr na konci srpna, a opatření ministerstva práce jsou prý neúčinná.

Veškeré akce osobně sledoval i ministr vnitra Jan Kubice. Zásah policie hodnotil jako správný, s doutníkem (viržínkem) v ústech pochválil i obyvatele Varnsdorfu, že se do potyček nezapojili. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Právě připravujeme dopis pro ministra vnitra Jana Kubiceho, který v srpnu slíbil, že do měsíce přijede. Nepřijel. Ale problémy se musí řešit," zlobí se starosta Starých Křečan František Moravec.

Napětí na severu Čech

Sociální napětí mezi starousedlíky a Romy vypuklo na severu Čech v srpnu po napadeních místních lidí v Novém Boru a Rumburku. Obyvatelé Rumburku a především Varnsdorfu kvůli situaci v regionu osm týdnů po sobě pravidelně demonstrují, na akcích se podle policie snaží zviditelnit i extremistická hnutí.

Kubice a jeho podřízení navštívili oblast 25. srpna, krátce po útoku dvacítky Romů na menší skupinu místních v Rumburku.

Podle informací MF DNES by Kubice měl dojet na sever příští týden. "Na místě jsou naši pracovníci, chystají projekty a detailně pana ministra informují," uvádí Kubiceho mluvčí Petra Schneiderová.

Kritika Sdružení pro rozvoj Šluknovska míří i na policejního prezidenta Petra Lessyho, který slíbil, že počty policistů na obvodních odděleních nebudou klesat. Starostové tvrdí, že navzdory těmto slibům počty policistů v menších městech klesají.

"Starostové jsou zneklidněni tím, že policie byla posílena ve Varnsdorfu, Rumburku a Šluknově na úkor menších měst a obcí, do nichž se nyní údajně stěhují nepřizpůsobiví obyvatelé," uvedla mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová.

"Až odejdou policejní posily, budeme na tom hůře, než na začátku," podotkla mluvčí.

Z osmi policistů zbyli čtyři, zlobí se starosta Velkého Šenova

Například v dvoutisícovém Velkém Šenově podle starosty Vladimíra Vykoukala zbyli z osmi policistů pouze čtyři. "Tři byli převeleni do Šluknova, další odešel do důchodu a jeho tabulkové místo bylo zrušeno," uvedla Doušová. Další konkrétní případy snižování počtu policistů prý ale starosta nezná.

Podle ministerstva vnitra ale k žádným tabulkovým přesunům nedochází, jen policisté slouží v jiném obvodě.

"Stále platí, že od příštího roku bude v Ústeckém kraji zřízena Speciální pořádková jednotka, jejímž zřízením bude samozřejmě posílen stav policistů v regionu," uklidňuje mluvčí resortu Schneiderová.

Ze vzniku jednotky ale mají starostové obavy. Protože policie už dva roky nepřijímá nové lidi, obávají se, že do ní budou převeleni lidé z místních oddělení, což bude znamenat jejich další oslabení. Navíc jednotka bude mít sídlo v Ústí nad Labem nebo Teplicích, což je od Šluknovska daleko.

Opuštěné budovy hoří, místní se bojí přílivu dalších Romů

Oslabování policejních sil na úkor větších měst přináší malým obcím problémy, kriminalita zde roste. Velkým Šenovem alespoň v noci několikrát projížděla hlídka, po odvelení poloviny policistů zde neprojede ani jedno auto.

Krom šestnáctitisícového Varnsdorfu a jedenáctitisícového Rumburku je v oblasti dalších pět městeček, která mají od dvou do šesti tisíc obyvatel, a řada velkých vesnic. Právě tam se podle starostů přelévá sociální napětí.

"Trestná činnost z větších měst se přesunuje sem. Přibývá krádeží, přesunuli se sem dealeři a konzumenti drog. Lidé mají strach to hlásit, bojí se msty," tvrdí starosta Starých Křečan František Moravec.

Moravec na setkání starostů prohlásil, že v jeho obci došlo hned ke dvěma požárům opuštěných obytných budov poté, co se veřejnost doslechla o záměru majitele domů nastěhovat do nich lidi z jiných měst. Místní prý mají strach z nově příchozích a raději domy zapálí, než aby čelili problémům.

Nárůst požárů je v poslední době nepřehlédnutelný. Za poslední necelý měsíc takto shořelo ve Šluknovském výběžku pět domů.

Starostové kritizují i peníze na veřejně prospěšné práce

Starostové kritizovali i opatření ministra práce Jaromíra Drábka, jenž uvolnil peníze na vznik 100 míst na veřejně prospěšné práce.

Podle starostů je ale toto rozhodnutí krátkozraké. Ti, kteří se na veřejně prospěšné práce nechají zaměstnat, o místo stejně za tři měsíce přijdou a s ním ztratí i nárok na podporu, protože neodpracují předepsaných šest měsíců v celku, uvedli.

Úřad práce prý navíc obcím nepřiděluje tolik míst, kolik by potřebovaly. "V tuto chvíli vnímají starostové tento dar od ministra Drábka jako velmi neefektivní a demotivující jak pro nezaměstnané, tak i pro samotné starosty," uvedla Doušová.

Místo toho by prý starostové uvítali, aby bylo Šluknovsko označeno za strukturálně postižený region a dostalo investiční pobídky. Kritiku za svůj postup sklidil i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Starostům vadí, že chce počet lidí v bytech regulovat jen vyhláškou, což podle nich koliduje s jinými zákony.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz