Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubek obhájil post v čele lékařské komory. Povede ji dalších pět let

  8:06aktualizováno  16:34
Česká lékařská komora na druhém dni sjezdu zvolila za svého prezidenta dosavadního šéfa organizace Milana Kubka. Z 369 delegátů sjezdu pro něj hlasovalo 245. Povede stavovskou organizaci dalších pět let. Proti němu kandidovala pražská kožní lékařka Jana Hercogová. Pokud by byla zvolena, stala by se první ženou v čele organizace.

Milan Kubek byl na kongresu České lékařské komory znovu zvolen prezidentem. Organizaci povede dalších pět let | foto: ČTK

Kubek musel dnes nejprve abdikovat, aby mohli lékaři zahájit volbu nového prezidenta. Pětiletý mandát mu totiž končil až v lednu.

Post prezidenta České lékařské komory je důležitá funkce, šéf organizace má nejen moc, ale také vliv nad velkými penězi. Spolu s ministrem zdravotnictví a šéfem Všeobecné zdravotní pojišťovny prezident ČLK patří mezi nejvlivnější hráče ve zdravotnictví. Členem komory je totiž povinně každý z 48 tisíc lékařů, kteří by jinak nemohli svou praxi vykonávat.

Mluví se o tom, že Kubek v budoucnu může počítat se vstupem do velké politiky. Šel by tak v šlépějích svých předchůdců Davida Ratha, který se stal ministrem zdravotnictví a poté hejtmanem, nebo Bohuslava Svobody, který bude pražským primátorem. Na sjezdu uvedl, že je nestraníkem.

Podpora od doktorů z nemocnic

"Můj program je vyšší cena práce a slušné profesní podmínky pro všechny lékaře, dostupné vzdělávání, zachování profesní autonomie lékařského stavu. Neslibuji zázrak, neumím, slibuji pouze práci," řekl ve svém projevu na sjezdu Kubek. Delegátům dopoledne připomněl, že rozhodují o tom, jakou chtějí komoru - zda takovou, která bude servilně sloužit politikům, nebo bude hájit zájmy a práva lékařů. K tomu druhému je prý připraven.

Kubek byl už před zvolení favoritem. Za dobu jeho prezidentování se mu podařilo mnohé prosadit. Podporu má zejména u nemocničních lékařů, protože se zasazuje o lepší platové podmínky i úhrady z pojišťoven. Naposledy podpořil akci Děkujeme, odcházíme, která upozorňuje na připravenost čtyř tisíců českých lékařů podat kvůli nízkým platům výpověď.

Jeho protikandidátkou byla přednostka dermatovenerologické kliniky a profesorka Univerzity Karlovy Jana Hercogová, která Kubka kritizuje za to, že lékaře v komoře místo sjednocení spíše rozděluje. Vadí jí také, že z České lékařské komory dělá Kubek svým nynějším projevem a výroky odborářskou organizaci, které jde jen o platy lékařů a úhrady z pojišťoven.

Hercogovou přišel na sjezd osobně podpořit přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk, Kubka zase přední český chirurg profesor Pavel Pafko.

Ministr Heger požádal o podporu, sklidil potlesk

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)Delegáti se sešli už v pátek, kdy si vyslechli zprávu o činnosti komory, V ní Kubek připomněl své úspěchy, kterých se mu povedlo dosáhnout od roku 2006. Řešilo se také hospodaření ČLK a zpráva od auditora, který k účetnictví organizace neměl žádné výhrady.

Odpoledne před lékaře předstoupil ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Delegáty sjezdu seznámil se svými plány na reformy, lékaři ho po projevu ocenili potleskem.

Heger delegáty ujistil, že je pro něj komora důležitá. "Toto je i moje komora, jsem řádně platícím členem," zdůraznil. Ministr chce s novým vedením zklidnit situaci zdravotnictví, aby se zdravotníkům pracovalo dobře a všichni měli pocit, že systém s nimi zachází férově, chtějí v zemi zůstat a nejsou nuceni nikam odcházet.

Jeho přijetí se velmi lišilo od starší návštěvy bývalého ministra Tomáše Julínka. Ten se dostal s delegáty do konfliktu, když odmítl na své zdravotnické reformě cokoliv měnit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz