Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matematiku přitvrdit, radí po fiasku maturantů bývalý ředitel gymnázia

  8:08aktualizováno  8:08
Poté, co pětina studentů nezvládla maturitu z matematiky, se objevily hlasy, že byla příliš těžká. Bývalý ředitel pardubického gymnázia Josef Kubát má jiný recept než snížit nároky. Zvýšit je.

Bývalý ředitel gymnázia Josef Kubát chce změnit výuku matematiky. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bývalý ředitel pardubického gymnázia Josef Kubát a předseda Jednoty českých matematiků a fyziků je přesvědčen, že kvůli zaostávání studentů nejen v matematice nastal čas pro změnu současného školství.

Některé děti by odmaturovaly už v deváté třídě

Děti ze Základní školy Josefa Ressla v Pardubicích si minulý týden vyzkoušely maturitu z matematiky. Řešily 15 z 26 otázek z letošní jednotné maturity. Z patnácti žáků jeden získal 25 bodů, další 17. Právě tolik bodů (třetina z možných 50 bodů) stačilo letos k absolvování zkoušky. Pokud by se jako úspěch pokládal zisk třetiny bodů z příkladů, který děti řešily, uspělo by deset z patnácti žáků. Podle učitelky matematiky Jany Plíškové to dokazuje, že maturita byla letos nepřiměřeně lehká. „Pro žáky osmého a devátého ročníku byl test překvapením, můj úmysl vyzkoušet obtížnost příkladů nebyl prozrazen. Jsem přesvědčena, že pokud by měli možnost se připravit, minimálních 17 bodů z testu by získalo žáků více,“ uvedla.

Zrušil by rámcové vzdělávací programy, vrátil se k povinným osnovám a zahájil boj proti lenosti žáků a nudě ve třídě. "Úroveň znalostí jde stále dolů, růst tohoto poklesu je funkce rostoucí. Je to stále horší," říká Josef Kubát.

Ani současná jednotná maturita z matematiky nepomáhá, protože stejnou náročnost podle Kubáta řeší maturanti gymnázií, středních odborných škol i učilišť, třebaže rozsah probírané látky a počty hodin se nedají srovnat.

"Maturita musí být dnes takto snadná, protože kdyby byla náročnější, tak by to z těch odborných učilišť udělalo deset procent studentů, zbytek by propadl. A to vám na ministerstvu školství řeknou, že si to politicky nemůžeme dovolit. Tuto maturitu žádná vysoká škola nemůže využít, vždyť z větší části jde jen o látku ze základní školy," říká Kubát.

A jak byste to změnil?
Jsem pro jednu úroveň maturitní zkoušky, jinou maturitu, náročnější ať mají gymnázia, jinou odborné školy. A zvažme, zda má význam, aby maturovali na učňovských školách. Já myslím, že ne. Maturita z matematiky by měla být do dvou čtyř let povinná, aby se jí začali studenti víc věnovat, je to i úkol pro nás kantory, je třeba přitvrdit muziku, žáky motivovat, přesvědčit.

Ale je dost učitelů, kteří matematiku učit neumí...
Jsou dobří, průměrní a špatní učitelé, to je v každé profesi. Ale je potřeba s nimi pracovat. Metodicky vysvětlit na gymnáziu Moivreovu větu v komplexních číslech, to je otázka pěti sedmi minut. Ale vysvětlit žákovi ve třetí čtvrté třídě 1/3 - 1/5, a pak tam dát písmeno 1/a + 2/z, udělat tu abstrakci, to je náročné. Čím je látka nižší úrovně, tím je metodicky náročnější ji vysvětlovat.

Měl jsem pocit, že první stupeň základních škol je na tom docela slušně.
Mám obavy, že dnes všechno ovlivňuje byznys. Sleduju to u své vnučky, kterou jsem připravoval na zkoušky na víceleté gymnázium. Matematika jí docela jde. Oni mají ve škole učebnici a pracovní sešit a pořád něco doplňují a vyplňují, připadá mi to jako křížovka. Já říkám, zavři knihu, budeme počítat a musel jsem ji učit zapisovat. A ona se bránila, že to paní učitelka chce jinak...

Proč s tím něco neuděláte? S dětmi se učím matematiku, ale místo příkladů taky řeším nějaké vyplňovačky a krokování. Jako dítě mě trápili zase s množinami. Nejde učit nějak normálně?
To je právě v tom, že si pořád někde někdo něco vymýšlí. A bohužel si nejvíc vymýšlí na prvním a druhém stupni. Ale když budete mluvit s matematiky z vysokých škol a vědeckých ústavů, tak vám řeknou, že nejdůležitější je příprava na základní a střední škole. Když někdo přijde s resty ze střední školy, tak skoro nemá šanci to dohnat. Dám vám jinou otázku, kteří z absolventů chodí studovat pedagogické fakulty?

Ti nejhorší, řekl bych. Jestli to takto mohu...
No tak vidíte. Budoucí učitel jde studovat matematiku, ale při maturitě se jí vyhne, má z ní strach. A dnes, aby vůbec fakulty naplnily nějakou kvótu, aby se nerozpadly, aby tam lidé nepřišli o práci, tak ho vezmou. Dříve byly na fakultách obory matematika - fyzika, matematika - deskriptiva, matematika - chemie a stop. Dnes studujete matematika - společenské vědy, matematika - dějepis, příště bude matematika - náboženství. To mi nedává smysl.

Co s tím?
Řeknu vám příklad - spočítejte 49 x 8. Ti, kteří se chtějí zamyslet, začnou počítat: 8 x 40, 8 x 9 a sečtou to. Jiný si řekne 8 x 50 bez osmi. Ale tohle někdo musí dětem ve škole říct, a to se neděje. Nemáme kvalitní pedagogy, musíme zlepšit jejich přípravu, získat lepší uchazeče, pedagogické fakulty musejí být náročnější.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Expremiér Jiří Paroubek hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz