Íránské jaderné zařízení v Natanzu

Íránské jaderné zařízení v Natanzu | foto: Profimedia.cz

Kuba se postavila za íránský jaderný program

  • 554
Komunistická Kuba obhajuje íránský jaderný energetický program. Odmítla snahu USA a evropských zemí zabránit Teheránu v obohacování uranu. Podporu vyjádřil předsedovi íránského parlamentu Gholámalí Hadad Ádilovi na návštěvě Kuby jeho protějšek Ricardo Alarcón.

Ádil se na "ostrově svobody" pokouší dále upevnit vztahy mezi oběma zeměmi, které spojuje společná nevraživost vůči Spojeným státům.

"Nikdo nemá právo upírat jakékoli zemi volbu jaderné energie pro mírové využití," ujistil Ádila  Ricardo Alarcón. "Svět by měl bojovat proti monopolu, který někteří mají ve zbraních hromadného ničení, a zvláště v jaderných zbraních," prohlásil Alarcón.

"Obzvlášť to platí o jediné zemi v dějinách, která tyto zbraně nasadila proti civilnímu obyvatelstvu," řekl Alarcón v narážce na americké bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki na konci 2. světové války.

Írán v úterý oznámil, že zahájil přípravnou fázi obohacování uranu, avšak výlučně pro mírové účely. Teherán tak učinil poté, co se Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) rozhodla záležitost íránského jaderného programu předat Radě bezpečnosti OSN, která rozhodne o případných sankcích.

Ádil na Kubě rovněž navštívil středisko pro genetické inženýrství a biotechnologii. Americká vláda přitom v roce 2002 Kubu obvinila z vývoje biologických zbraní a vývozu technologie "dvojího užití" do Íránu.

Šéf íránského parlamentu ve středu navštívil také Venezuelu, která v MAAE jako jedna ze tří zemí - kromě Kuby a Sýrie - hlasovala proti předání íránské záležitosti Radě bezpečnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video