Ještě než se Miguel Díaz-Canel stranickou hierarchií vypracoval na nástupce současného prezidenta Rúla Castra, vysloužil si podle CNN mezi kubánskými úředníky přezdívku „Día y Noche“ - tedy Den a Noc. To proto, že se kdykoliv mohl zjevit, aby zkontroloval, jestli jeho podřízení jsou v práci, nedávají si šlofíka nebo nerozkrádají zásoby.
„Věrnost Fidelovi a Raúlovi“Díaz-Canel byl jediným kandidátem na prezidenta a hlasovalo pro něj 603 z celkem 604 poslanců. Po složení přísahy dal najevo, že Kuba bude nadále pevně vedena odkazem bratří Castrů. „Ujímám se odpovědnosti s přesvědčením, že my všichni revolucionáři, ať jsme na jakékoli frontě, zůstaneme věrni Fidelovi a Raúlovi, současnému vůdci revolučního procesu," prohlásil. Raúl Castro uvedl, že Díaz-Canel se - „až přijde čas" - může stát i prvním tajemníkem strany. zdroj: ČTK |
Díaz-Canel má za sebou dlouhou politickou kariéru, členem ústředního vedení komunistické strany je už více než dvacet let. Vystudoval elektrické inženýrství a ještě během studií se přihlásil do Ligy mladých komunistů, aby ve věku 33 let stanul v jejím čele.
Muž, který v mládí nosil dlouhé vlasy a poslouchal Beatles, si udělal jméno díky efektivní správě provincií Villa Clara a Holguín, kde se narodili bratři Castrovi.
Raúl Castro si ho za svého nástupce vybral v roce 2013, kdy oznámil svých posledních pět let v prezidentské funkci. „Soudruh Díaz-Canel není žádná rychlokvaška, my neimprovizujeme. Má za sebou více než třicetiletou trajektorii,“ prohlásil před pěti lety Fidelův mladší bratr.
Díaz-Canel se pak stal prvním viceprezidentem a začal reprezentovat kubánský režim v zahraničí. Byl například na pohřbu venezuelského prezidenta Huga Cháveze, navštívil také spřátelené komunistické země, jako je KLDR nebo Čína. Mimo Kubu ho však zná jen málokdo.
Loutka gerontokracie?
Od sedmapadesátiletého technokrata, který postrádá revolucionářské charisma i řečnický zápal, se žádné velké změny nečekají. „Bráníme náš proces. Bráníme naši revoluci, která je stále ohrožena, která nadále čelí útokům,“ prohlásil například loni při parlamentních volbách.
The Guardian připomíná, že loni na uzavřeném jednání kubánských komunistů sliboval uzavření nezávislých médií a označení několika evropských ambasád za hnízda podvratné činnosti. Je ovšem možné, že to byl jen tah, jak si naklonit největší konzervativce. Při jiných příležitostech totiž hájil akademické svobody a blogery kritické k režimu.
Jeho největším úkolem bude pozvednout zoufalý stav kubánské ekonomiky. Raúl Castro sice zavedl opatrné reformy, díky nimž téměř 600 000 lidí začalo podnikat, tři čtvrtiny Kubánců ale stále pracuje v neefektivních státních podnicích. Hospodářství je pokřiveno kvůli existenci dvou oficiálních měn a pokud budou sjednoceny, hrozí raketová inflace a krach řady státních firem.
Vláda Castrů po šedesáti letech končí, Kuba se chystá na novou éru![]() |
Díaz-Canel sice představuje generační změnu, absence revoluční glorioly pro něj může představovat hendikep. Šestaosmdesátiletý Raúl Castro navíc zůstává ve funkci generálního tajemníka komunistické strany a v rozhodování o dalším směřování Kuby bude mít nadále hlavní slovo.
„Současná gerontokracie si udrží kontrolu prostřednictvím slabé a dobře ovládané loutky,“ napsala podle ČTK známá kubánská blogerka Yoani Sánchezová. Podle ní v kubánské společnosti převládá fatalismus a přesvědčení, že se nic nezmění. „Tento pocit je přímým důsledkem šesti dekád, kdy Fidel Castro a po něm jeho mladší bratr Raúl zcela ovládli veškeré dění na tomto karibském ostrově,“ uvedla před několika dny Sánchezová.
Fidel Castro byl symbolem Kuby. Záběry jsou z roku 2015: