Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuba po roce: Elián, kluk jako ostatní?

  0:01aktualizováno  0:01
Před rokem tvář malého chlapce zhlížela ze všech titulních stránek. Teď je z malého Eliána normální "absolvent" druhé třídy v kubánském Cárdenasu. Cárdenas je typické provinční město jako každé jiné na Kubě, kde bicykly a koňské potahy drncají po ulicích plných děr. Cárdenas je slavné něčím jiným - svým rodákem, sedmiletým Eliánem. A ve čtvrtek to bylo přesně rok, co po mnohaměsíčním dramatu, odehrávajícím se po obou stranách Floridského průlivu, se tento malý kubánský chlapec vrátil na rodný ostrov.

Před domem Gonzálezových v diskrétní vzdálenosti patrolují hlídky, aby zabránily nevítaným návštěvníkům. Elián žije ve stejném skromném domě, do kterého se loni vrátil. Sdílí i stejný pokoj se svým malým nevlastním bráškou.

Jen od té doby trochu povyrostl. Elián právě skončil druhou třídu. Nijak se od svých spolužáků v bílých košilích a modrými šátky na krku neliší, stejně jako je, i Eliána spíš zajímá, jak si povede v dětských hrách.

Bylo to naše vítězství,
říká Fidel Castro

"Kuba byla loni tak odhodlána dostat Eliána zpět, že dokonce někteří extremisté u nás chtěli vyslat vojenská komanda, aby zaútočila na USA," konstatoval tento týden nejvyšší kubánský představitel Fidel Castro při tříhodinové debatě s americkou novinářkou Andreou Mitchellovou z televize NBC.
Podle Castra bylo však na svobodné vůli Eliánova otce, když pro chlapce přijel do USA, zda tam zůstane, či se vrátí na Kubu. "Jeho rodina v Cárdenasu se netěší žádným privilegiím," doplnil také Castro v interview. Přesto však, když Elián měl v prosinci narozeniny, na oslavu do Cárdenasu přijel sám Castro. A v březnu se s Eliánem setkal i jihoafrický prezident Thabo Mbeki.
Castro nezastírá, že Eliánův návrat vidí jako vítězství Kuby nad Spojenými státy.
V současné době se znovu na Kubě rozbíhá podobná kampaň jako s Eliánem - nyní se jedná o Kubánce zatčené v USA a obviněné ze špionáže. "Elián, symbol kubánského národa, se vrátil do vlasti před rokem, stejně jako se navrátí pět našich vlastenců vězněných nespravedlivě v miamském vězení," uvedla ve čtvrtek kubánská agentura AIN.

"Cítím se v pořádku a moje rodina je velmi šťastná," řekl tento týden Eliánův otec do kamer americké televize NBC. "Všechno se vrátilo k normálu." A co Elián? "S ním je všechno v pořádku," říká otec a dodává, že přes všechna traumata Elián miluje moře.

Právě na moři začal světoznámý chlapcův příběh. V listopadu 1999 jej vylovili u břehů Floridy dva američtí rybáři poté, co tehdy pětiletý Elián na pneumatice přežil převržení člunu s kubánskými uprchlíky. Jedenáct jich zahynulo včetně Eliánovy matky.

Co se rozpoutalo poté, nemělo obdoby. Kubánská komunita v USA včetně tamních Eliánových příbuzných požadovala, aby chlapec zůstal ve svobodné zemi, "vždyť jeho matka za to dala i život". A na ostrově byly pořádány milionové pochody, aby byl chlapec vrácen na Kubu, "vždyť Elián patří svému kubánskému otci".

Elián se stal praporem dvou naprosto protichůdných skupin, jejich zaklínadlem i zajatcem. Po sedmi měsících tvrdé právní i doslovné bitvy na ulicích Miami rozhodly loni v červnu americké soudy a úřady: Chlapec se vrátí k otci, tedy na Kubu.

Je nemálo lidí, kteří říkají, že díky Eliánovi vyhrál George Bush americké volby.  Kubánský exil totiž nezapomněl, na čí stranu se postavila Clintonova vláda i viceprezident Al Gore.

Ještě teď je možné na Kubě vidět lidi v tričku s vybledlým nápisem Zachraňte Eliána. V Miami zase Eliánův strýc Delfín González přestavuje dům, kde chlapec bydlel, na muzeum.

Elián se prý nikdy neptá, co je s jeho miamskými příbuznými, dušuje se jeho otec. A má chlapec z něčeho strach? "Ano, z televizních kamer," dodává otec.

Chronologický přehled kauzy Elián

22. listopadu - Elián a dalších 13 osob vyplulo na malé motorové lodi z kubánského Cárdenasu s úmyslem emigrovat do USA.
23. listopadu - Loď ztroskotala.
25. listopadu - Dva z Kubánců doplavali k břehům floridského ostrova Key Biscayne. Eliána zachránila americká pobřežní hlídka později přibližně pět kilometrů od města Fort Lauderdale. Mezi utonulými byla i Eliánova matka a otčím.
26. listopadu - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) předal Eliána prastrýci z matčiny strany Lázaru Gonzálezovi žijícímu v Miami.
28. listopadu - Otec Eliána požádal americkou vládu o návrat svého syna na Kubu, mimo jiné proto, že matce nedal povolení, aby ho s sebou odvezla.
6. prosince - Elián oslavil šesté narozeniny.
10. prosince - Miamští příbuzní požádali o politický azyl pro Eliána.

rok 2000

5. ledna - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) rozhodl o tom, že se má Elián vrátit ke svému otci na Kubu.
7. ledna - Stovky kubánských exulantů protestovaly v Miami proti rozhodnutí INS. Miamští příbuzní požádali o Eliánovo opatrovnictví.
10. ledna - Floridský rodinný soud v Miami vydal preventivní ochranné opatření, aby zabránil realizaci rozhodnutí INS o Eliánově repatriaci.
12. ledna - Americká ministryně spravedlnosti Janet Renová se vyslovila pro respektování rozhodnutí imigračního úřadu.
19. ledna - Lázaro González podal u federálního soudu v Miami žádost, kterou chtěl zabránit návratu Eliána na Kubu.
21. ledna - Eliánovy babičky přiletěly z Havany do New Yorku.
22. ledna - Babičky se setkaly s ministryní Renovou a požádaly ji o Eliánův návrat na Kubu.
24. ledna - Vůdce republikánské většiny v Senátu Trent Lott a skupina floridských zákonodárců zahájili kroky, které by měly zajistit Eliánovi udělení amerického občanství bez souhlasu jeho otce.
26. ledna - Babičky se setkaly s Eliánem na neutrální půdě v Miami.
30. ledna - Eliánovy babičky se vrátily na Kubu, kde pro ně připravily kubánské státní úřady přivítání hodné národních hrdinů.
18. února - Americký imigrační úřad odmítl žádost Eliánova otce, aby se chlapec přestěhoval k jinému miamskému příbuznému, Manuelu Gonzálezovi, jenž podporuje Eliánův návrat na Kubu.
21. března - Soud zamítl žádost miamských příbuzných, aby chlapec dostal politický azyl ve Spojených státech.
27.-29. března - Elián v třídílném televizním rozhovoru popsal potopení lodi a uvedl, že nevěří ve smrt své matky a že se nechce vrátit na Kubu. Zároveň přiznal, že se mu v Miami nelíbí.
30. března - Viceprezident USA Albert Gore se navzdory stanovisku vlády vyslovil pro to, aby měl Elián, jakož i jeho otec a celá rodina, neomezené právo na setrvání v USA.
3. dubna - Americké ministerstvo zahraničí schválilo vstupní víza do USA pro Eliánova otce a pět dalších Eliánovi blízkých osob - Gonzálezovu druhou manželku, jejich syna, Eliánova bratrance, dětského lékaře a učitele z mateřské školy.
6. dubna - Eliánův otec spolu s manželkou a půlročním synem přiletěl do Washingtonu, aby vyřídil formality ohledně předání syna.

Elián si hraje, 30. března 2000.

Elián na Miami, 6. dubna 2000.

Elián v náručí rybáře Donato Dalrymplea, který chlapce našel na moři, v komoře domu Eliánova prastrýce, právě ve chvíli, kdy ho objevil příslušník bezpečnostních sil (22. dubna 2000)

Kubánský prezident Fidel Castro hovoří s babičkou Eliána na shromáždění (22. dubna 2000), na němž Kubánci oslavovali zásah americké vlády a předání Eliána otci

Dědeček a babička Eliána byli mezi prvními, kteří se s ním v Havaně přítali, 29. června.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...



Další z rubriky

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

Ve Francii se srazil školní autobus s vlakem, čtyři děti zemřely

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Čtyři děti zemřely dnes odpoledne ve školním autobusu, do něhož na jihu Francie narazil vlak. Dalších sedm dětí utrpělo...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...



Najdete na iDNES.cz