Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuba zpochybnil „předsednické“ plány Němcové. Ambice prý musí ustoupit

  19:38aktualizováno  19:38
První místopředseda ODS Martin Kuba, který po rezignaci Petra Nečase stranu řídí, zpochybnil ambice své kolegyně Miroslavy Němcové stanout v čele občanských demokratů. Vnitrostranickou názorovou krizi pak přiživují i někteří krajští lídři, kteří protestují proti tomu, aby o prvních pozicích na kandidátkách v možných předčasných volbách rozhodovalo ústředí strany.

Martin Kuba a Miroslava Němcová na jednání výkonného výboru ODS (9. srpna 2013) | foto:  František Vlček, MAFRA

"S paní Němcovou jsme se tam ucházeli o pozici 1. místopředsedy a delegáti se vyjádřili, myslím, poměrně jednoznačně," uvedl úřadující předseda občanských demokratů Kuba a dodal, že ODS musí nyní hrát jako tým. "A snažit se o co nejlepší výsledek ODS. Osobní ambice by v tuto chvíli měly u každého ustoupit stranou ve prospěch dobrého výsledku. Za ten jsme odpovědní," sdělil Kuba.

Ten přitom ještě v pátečním rozhovoru pro iDNES.cz tvrdil, že v současné době se může o případném volebním lídrovi ODS pouze spekulovat. "Debatu o jednotlivých lídrech jednotlivých kandidátek teprve začínáme stejně jako další strany. Takže si na to chvíli počkejte, ať se taky máte na co těšit," uvedl Kuba (celý rozhovor si můžete přečíst zde).

Do souboje Němcové a Kuby se o víkendu přidal také bývalý prezident Václav Klaus. Toho zpět do ODS lákal právě Kuba, Němcová však posléze uvedla: "Nevím, jestli se na to někdo Václava Klause vůbec ptal. Já si nemyslím, že Václav Klaus se má vrátit do vedení ODS."

Klause od návratu do ODS odradily i kroky Němcové

Klaus následně zareagoval a uvedl, že o návratu do ODS již neuvažuje. "V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu," řekl v sobotu Václav Klaus (více zde).

Fotogalerie

Němcová, která měla ambice být předsedkyní koaliční vlády, by se chtěla stát volebním lídrem. Po odchodu Nečase z čela strany ji vede právě tandem Kuba - Němcová. "Ve dvojkolejnosti ODS v této přechodné době problém je, ale nebylo možné to udělat jinak," uvedla Němcová v rozhovoru pro MF DNES. "Samozřejmě jsem přesvědčena, že má být jedna hlava. Jakmile jsou dvě, je to vždycky složitější," dodala (více čtěte zde).

Zpochybňování Němcové jako možné předsedkyně ODS je podle mnohých politologů vyvrcholením současné krize ve straně. Ta před několika dny eskalovala při hlasování o důvěře kabinetu Jiřího Rusnoka. Při něm dva poslanci ODS zavinili rozpad koaliční většiny 101 hlasů (více o "zradě" členů ODS čtěte zde). V reakci na to se v dolní komoře zformovala ústavní většina pro rozpuštění Sněmovny. Zdá se tedy, že na podzim budou předčasné volby. Průzkumy volebních preferencí z posledních měsíců ODS zpravidla přisuzují výsledek pod 15 procenty hlasů.

Centralizaci nefandíme, zní z krajských buněk ODS

Stranickou krizi přiživují i krajské buňky ODS. Někteří jejich lídři totiž protestují proti tomu, aby o prvních pozicích na kandidátkách rozhodovalo ústředí strany. Vedení občanských demokratů o centralizaci při sestavování kandidátek v současné době vážně uvažuje. Chce tím ušetřit čas a také dohlédnout na to, aby v čele kandidátních listin nestáli lidé, kteří by mohli straně uškodit.

Většina krajských organizací souhlasí s tím, aby vedení strany do podoby kandidátek nějak zasahovalo. Proti je ale šéf královéhradecké ODS Martin Puš.

"Krajské kandidátky by měly být sestavené na úrovni regionů a zodpovědnost za ty kandidátky by měli nést představitelé regionů. Možná jen ve výjimečných případech by bylo možné nějak zasáhnout, ale nějaké plošné opatření by bylo nešťastné," myslí si Puš.

Také šéf ústecké krajské ODS Petr Fiala by uvítal, kdyby byla jména na kandidátku vybírána stejně jako dosud. "Jsem příznivcem modelu, že regiony jména navrhnou, výkonná rada nebo grémium projedná a v případě neshody se vyvolá dohadovací řízení," řekl s tím, že jde pouze o jeho osobní názor.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz