Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kterak nejlépe dostat padáka

  14:39aktualizováno  14:39
Televizní soutěžní show v Česku známá jako "Nejslabší! Máte padáka!" je navzdory svým poněkud drsným pravidlům velmi oblíbená v řadě zemí. O soutěžící nemá nouzi, přestože v ní nevyhrávají žádné závratné sumy. I když by možná mohli.

Vždycky mě překvapuje, jak málo peněz si vítěz nakonec odnáší, když mohl mít mnohem víc, říká Paul Coe, matematik z univerzity v River Forest v americkém státě Illinois.

Své kolegy na setkání amerických matematiků informoval o nejlepší herní strategii, kterou propočítal. 0 co při soutěži, která se v anglosaských zemích, kde vznikla, nazývá The Weakest Link, tedy Nejslabší článek, vlastně jde?

Princip hry
Osm hráčů rychle odpovídá na otázky a v pravidelných intervalech pak hlasují, koho vyloučí jako nejslabšího. Tomu pak ještě moderátorka pořadu před kamerou pořádně vynadá. Nakonec zbude jen jeden hráč, který dostane všechny peníze získané za správné odpovědi - své i ostatních.

Podle pravidel hry získá tým za každou novou správně zodpovězenou otázku vyšší finanční odměnu (například v USA je za první správnou odpověď odměna tisíc dolarů, avšak za tři správné odpovědi už pět tisíc dolarů a za šest správných odpovědí 50 tisíc dolarů).

Ale po špatné odpovědi vyhrané peníze propadají. Tomu se dá zabránit tak, že hráč, který je na řadě, ještě před vyslechnutím své otázky uloží předtím získané peníze do banku. Oceňování správných odpovědí poté opět začíná od nejnižší sumy.

Matematik: Neztrácejte nervy
Paul Coe vypozoroval, že hráči ukládají vyhrané peníze obvykle po třech čtyřech správných odpovědích. "Ztrácejí nervy, ale tím používají nejhorší možnou strategii," komentuje toto počínání Coe.

Nejvyšší výhru by vítěz samozřejmě získal tehdy, kdyby hráči zodpověděli úplně všechny otázky a neukládali by dosaženou výhru do banku. Reagovat na všechny otázky správně se však ve vyhrocené atmosféře soutěže prakticky nedá. A tak Paul Coe vypočítal nejlepší matematickou strategii pro americkou verzi soutěže. Jak zní?

Pokud tým odpovídá správně na více než 67 procent otázek, je nejlepší uložit vyhrané peníze po každé šesté správné odpovědi. I když šesti souvislých správných odpovědí tým nedosáhne pokaždé, výhra nakonec bohatě nahradí předchozí ztráty.

Pro tým, který je úspěšný na méně než 67 procent (čili v průběhu neodpoví ze tří otázek aspoň dvakrát správně), je pak nejlepší strategií ukládat peníze do banku po každé správné odpovědi, tedy v USA po tisíci dolarech. Tak zabrání ztrátám a celkově vyhraje nejvíc peněz.

Matematikové tedy nyní vědí, jak v soutěži uspět, a mohou se do ní hromadně hlásit. Není však jisté, zda jim to k něčemu bude. Psychický tlak v soutěži je velký a znervózňující moderátorka nepříjemná, takže spočítat průměrné množství správných odpovědí, a pak čekat na dosažení šesti správných v řadě za sebou, je psychicky téměř nemožné. A navíc - vydržel by tým mezi sebou člověka, který dává najevo, že ví nejlíp, jak na to jít - a ještě ke všemu má pravdu?

Zuzana Slavíková, bývalá moderátorka pořadu "Nejslabší! máte padáka!".

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz