Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jak se zbavit pokuty? Nahlaste mrtvého, zní jeden z triků „pojišťováků“

  • 1335
Dostali jste pokutu, nebo vám hrozí body za dopravní přestupek? Žádný problém, stačí nahlásit jako řidiče člověka, který zemřel krátce po spáchání přestupku, a úřady na vás nemohou. I na takový byznys se v Česku specializuje několik firem, které za pár tisícovek „pojišťují“ proti odpovědnosti. Jejich praktiky zmapovala MF DNES.

„Jdete do krematoria a z parte opíšete jméno a údaje zemřelého. Na parte si přečtete jméno a datum narození, což stačí pro určení totožnosti. Zjistíte, že ten člověk zemřel 25. ledna, a vy jste spáchal přestupek třeba 5. ledna. Řeknete, že řídil on,“ řekl Tomáš Blecha z firmy Obhajoba řidičů.

Nevěděl přitom, že v té chvíli mluvil s reportéry MF DNES, jež se vydávali za majitele dopravní firmy, kteří chtějí pojistit své řidiče.

Že se takové případy v praxi vyskytují, přiznává i mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová: „Setkali jsme se s tím, že lidé označí za pachatele přestupku osobu zemřelou po datu přestupku,“ řekla páteční MF DNES.

Macová vylíčila i zkušenost, kdy to hříšník přehnal se svou obrazotvorností a oznámil úředníkům, že jeho auto řídil známý český výtvarník, který pár dní po přestupku zemřel. V tomto případě ale úředníci neotáleli a zavolali manželce mrtvého umělce, která tuto možnost vyvrátila, informuje deník.

Zpochybníme i měření radaru, chlubí se firma

Firma Obhajoba řidičů je jedna z mnoha, která se na pomáhání řidičům v jednání s úřady tak, aby se vyhnuli pokutě nebo trestným bodům, specializuje. Sám Blecha prý trik s mrtvými řidiči nepoužívá, má však jiné způsoby, jak za 3 799 korun ročně zajistit svým klientům beztrestnost.

Uvádí několik rad: nesouhlasit s trestem, nic nepodepisovat, nikdy nedávat řidičák z ruky. „Naše úspěšnost je kolem sedmdesáti procent,“ chlubí se s tím, že dokáže například zpochybnit i měření radaru, k čemuž doplňuje penzum znalostí, jak policisté rychlost měří a kdy je možné naměřenou hodnotu zpochybnit. Když se to podaří, správní orgán musí řízení zastavit.

Úředníci nápor nezvládají

Hlavním problém v odhalování podobných případů je v náporu na úředníky. V tom se shodují pojišťováci, právníci i úředníci.

Nejméně řidičů se vybodovalo na Vysočině, o průkaz přišlo 1 300 lidí

„Úředníci zpravidla nemají vysokou školu, v přestupkových komisích sedí i lidé bez maturity,“ říká Radek Ondruš, právník a autor komentáře k přestupkovému zákonu, který v právu školí úředníky obcí po celé republice. Úředníci podle něj v některých případech raději záležitost odloží, než by riskovali, že jejich rozhodnutí někdo napadne.

Mimo specializované firmy se policisté musí čas od času zabývat také poněkud improvizovanými výmluvami řidičů. Jako když řidič z Pardubic rozporoval pokutu za rychlou jízdu. Pokutu nejdříve zaplatil, ale později se vrátil s tím, že o omezení povolené rychlosti nemohl vědět a strážníkům ukázal otočené značky. Policisté se pak museli zabývat tím, jestli je otočil sám hříšník (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video