Kšeft za cizí peníze

  • 7
Česká televize potřebuje speciální vozítko. Jiná firma je má. Televize vypíše konkurz, dotyčná firma vyhraje, vozítko televizi prodá. Vše je O. K. Jenže televizní šéf Balvín koupil vozítko zrovna od podniku, v němž dříve pracoval (Vávrova ČNTS) a který se vozu evidentně potřeboval zbavit. Navíc v podmínkách výběrového řízení byla tak krátká lhůta, že ji zřejmě nikdo krom ČNTS nemohl splnit.

Má kvůli tomu jít ředitel bručet? Provedl velikou špatnost? Jde o přehmat vážný, či formální? V temných otázkách můžeme pokračovat dále: Řekl si snad Balvín o provizi? Nebo dokonce šéf ČNTS Vávra hraje jakousi hru s policií (já vám Balvína, vy mně Železného)?

Přísná pravidla pro obchody ve veřejném sektoru jsou nezbytná. A jakkoli můžeme hledat za Balvínovým obviněním neloajalitu zaměstnanců, či dokonce špinavou předvolební intriku, je jen dobře, když se na takové obchody občas podívá policie. S odsudky rozhodně počkejme - na ně má demokracie institut, kterému říká soud.

Nechme možné úplatky v tuto chvíli stranou. Závažnější než obchod jednoho ředitele jsou jiné otázky: Jak to, že kvůli délce lhůty v milionovém obchodu hrozí někomu pět let natvrdo, a vládě za svévolné rozhodnutí v řádu desítek miliard ne? Proč může kabinet stavbu dálnice do Ostravy jen tak darovat jedné firmě?

Domyšleno: Jak to, že pro politika platí neskonale benevolentnější kritéria než pro kohokoli jiného? Proč musí ředitel dodržovat přísné podmínky, a ministr ne? České zákonodárství stále zná zvláštní fintu: na zákon o veřejných zakázkách se lze úplně vykašlat, pokud "tak rozhodne vláda".

Pokud tedy vláda rozhodne, že si s dodržováním zákona nebude ztěžovat vládnutí... Kabinet sice nikdo z korupce přímo neobvinil, ale třeba o švédských vazbách ČSSD při nákupu gripenů si povídá celá sněmovna.

Trest by měl být vždy úměrný míře lumpárny: proto půjde-li Balvín za katr, měla by celá vláda dostat rovnou doživotí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video