Filip obhájil post předsedy KSČM, na sjezdu věštil revoluční změny

  10:00aktualizováno  23:18
Vojtěch Filip zůstává předsedou českých komunistů. Delegáti sjezdu mu v nočním hlasování dali přednost před poslancem Stanislavem Grospičem. Rozhodlo až druhé kolo volby. Filip v projevu na sjezdu prohlásil, že svět čekají zásadní změny a také česká společnost je v bodu zlomu.

Vojtěch Filip bude šéfovat komunistům další čtyři roky | foto: ČTK

Volba předsedy se protáhla až do pozdní noci. První kolo totiž nerozhodlo, i když Filipovi chybělo k potřebné většině jen pět hlasů. Do druhého kola postoupil spolu s ním poslanec Grospič. Třetí kandidát, ostravský komunální politik a vysokoškolský pedagog Martin Juroška, z dalšího boje vypadl.

Ve druhém kole obdržel Filip hlasy 275 delegátů, Grospič 168. Dosavadnímu šéfovi strany tak neuškodil ani leták šířený na libereckém sjezdu, který o něm tvrdil, že vede stranu od prohry k prohře, rozhoduje direktivně a "plíživě vytváří režim osobní moci". K letáku se přihlásily marxisticko-leninské skupiny.

"Myslím si, že těch 60 procent odevzdaných hlasů je mandát poměrně silný," řekl staronový předseda novinářům po svém zvolení.

Filip sní o radikální změně systému

Vojtěch Filip ve svém úvodním projevu na sjezdu obvinil vládu, že vysává peníze z kapes středních a chudých vrstev, deformuje penzijní a pojistný systému. "Česká republika se pod vedením koaličních politiků propadá do bezvýznamnosti," zdůraznil. Dívají se na nás jako na korupční zemi, dodal.

Polistopadoví předsedové

Jiří Machalík (březen 1990 – říjen 1990)
Jiří Svoboda (říjen 1990 – červen 1993)
Miroslav Grebeníček (červen 1993 – říjen 2005)
Vojtěch Filip (od října 2005)

Pochvaloval si, že dříve přehlížená KSČM začala být uznávána občanskými iniciativami. Postěžoval si ovšem na malý zájem médií.

Velkou část projevu Filip věnoval situaci ve světě. Minulá léta znamenala podle něj rozvrácení stability a bezpečnosti. Mírový rozvoj civilizace ohrozila radikalizace globálního kapitalismu. Současná hospodářská krize daleko překonává krizi 30. let, protože jde o krizi morální, míní. Nápravu vidí v radikální změně systému, nebo alespoň ve výrazné regulaci globálního kapitálu.

"Lidstvo čekají v nejbližší době nejhlubší revoluční změny," zavěštil si Filip.

Grospič delegátům sliboval, že bude usilovat o to, aby KSČM opustila cestu každodenního pragmatismu, při kterém se vytrácí její dlouhodobý program a vize, aby pouze nekritizovala vládní politiku, ale více poukazovala na podstatu dlouhodobých problémů a předkládala alternativu.

Podporu mu podle ČTK vyjadřovali kolegové, kteří považují čtyřicetiletou vládu komunistů na rozdíl od polistopadového vývoje za stabilní a vzkvétající období.

Kapitalismus degeneruje, má ho nahradit lepší svět

KSČM svolává sjezd každé čtyři roky. Kromě volby nového vedení se jednalo o programu, který stanovuje úkoly do příštího sjezdu. Materiál z ústředního výboru strany dostal vizionářský název Socialismus pro 21. století s podtitulem Jiný svět je možný. Vychází z toho, že kapitalismus se vyčerpal a degeneruje.

"Posvátná neoliberální představa, že globální svobodný trh bez přívlastků zajistí svobodu a demokracii ve společnosti, se zřetelně rozchází s realitou. (...) Úpadek společnosti doprovází rozklad morálních a kulturních hodnot," píše se v něm.

Stárnoucí strana

KSČM ubývají členové. Loni jich měla 56 763, věkový průměr dosahuje téměř 75 let. Do KSČM vstupují i mladší lidé, ale také ti, kteří už členy v minulosti byli. Na vyrovnávání přirozeného úbytku to nestačí. Největší odliv členů strana zaznamenala v roce 1990, kdy počet straníků klesl z 1,7 miliónů na 500 tisíc.

Dokument naráží na vlnu nespokojenosti, která se vzedmula nejen ve státech přinucených ekonomickou krizí k radikálnímu šetření, ale projevující se třeba i v aktivitách hnutí Okupujte Wall Street. "Ve světě se stále hlasitěji ozývá heslo 'Jiný svět je možný'," píšou komunisté. "Nestačí však, aby byl jiný. Je třeba, aby byl lepší." A to podle nich v podmínkách kapitalismu nejde.

Předestírají vizi sociálně spravedlivé společnosti a chtějí navázat na zkušenosti z budování socialismu ve druhé polovině minulého století, tehdy v režii totalitní Komunistické strany Československa.

Slibují společnost svobodných a rovnoprávných občanů, sociálně spravedlivou a ekonomicky prosperující. A ujišťují, že na rozdíl od prvního pokusu by byla opravdu demokratická. "Socialismus uspěje tehdy, až se lidé s jeho zásadami ztotožní. Změny v myšlení lidí nenastanou ihned a nelze je vynucovat násilím," uznávají.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz