Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KSČM mluví o dvaceti letech lhaní, v pěti krajích se ale podílí na moci

  15:10aktualizováno  15:10
Rok dvacátého výročí pádu komunistického režimu prožila KSČM jako strana, která má opět o něco blíže k moci. Ve dvou krajích vládnou komunisté s ČSSD, ve třech jsou tichým společníkem. A roste jim sebevědomí. "Dvacet let slibů a lhaní všech polistopadových vlád vrcholí v současné hospodářské krizi," napsali do prohlášení k výročí 17. listopadu.

I komunisté se letos namočili do velké aféry. MF DNES zdokumentovala, že jsou ochotni přijmout skrytý sponzorský dar za to, že ovlivní loterijní zákon. Jiřího Dolejše to stálo pozici místopředsedy. | foto: iDNES.cz

V eurovolbách zaznamenali komunisté jen průměrný výsledek. Se čtrnácti procenty hlasů získali čtyři křesla, takže si o dvě pohoršili.

Přesto nemohou být úplně nespokojeni. To, jak je postupně někteří čeští politici legitimizují, vyvrcholilo prohlášením středočeského hejtmana Davida Ratha z ČSSD.

seriál Strany v roce 2009

Ten na jejich adresu prohlásil: "Pokud by komunisti byli schopni stejně seriózní přístup, jako na úrovni krajů, aplikovat i na celostátní úrovni, pak já osobně si dovedu představit týž model i pro vládnutí v České republice." – čtěte Rath obhajuje spolupráci s komunisty, špičky ČSSD s ním nesouhlasí

Právě Rathovy střední Čechy jsou jedním ze tří krajů, kde komunisté jako tichý společník spolupracují s ČSSD. V Moravskoslezském a Karlovarském jsou přímo v koalici.

Menšinovou vládu i ve Sněmovně považuje za čistší řešení než velkou koalici  s ODS i šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. Dá se ale čekat, že kdyby mělo k této variantě po volbách v příštím roce dojít, budou mít  někteří Rathovi a Paroubkovi straničtí kolegové výhrady.

K 17. listopadu "perlili": Všechno bylo rozkradeno

Pozoruhodné je, že nijak zvlášť velký skandál nevzbudilo prohlášení komunistů k 17. listopadu. "Političtí vůdci listopadových událostí 1989, zejména Václav Havel a kolem něj soustředěná část takzvaného disentu, od samého počátku lidem v České republice lhali," tvrdí dnešní KSČM.

Hodnoty vytvořené za čtyři desetiletí minulého režimu byly podle komunistů různou formou zprivatizovány a rozkradeny. – čtěte Kocáb: Měli jsme komunisty zakázat. Posoudíme podnět senátorů, slibuje

Senátoři kolem Jaromíra Štětiny letos marně usilovali o to, aby vláda podala Nejvyššímu správnímu soudu podnět k ukončení činnosti KSČM. Ministr vnitra Martin Pecina měl pochybnosti o možné úspěšnosti návrhu.

Senátoři, jimž jde o to, aby strana škrtla ze svého názvu slovo komunistická a zřekla se jasně násilí jako možného prostředku k dosažení svých cílů, přesto pro vládu svůj návrh přepracují a znovu předloží.

Mají také skandál, vzali by milion za změnu zákona

I komunisté, kteří kritizují všechny kolem sebe, se ale letos namočili do pořádného skandálu. To když se nachytali místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš při testu MF DNES udělaném skrytou kamerou.

S členem redakce, který se vydával za majitele herny, byli ochotni vyjednávat o tom, že zařídí změnu loterijního zákona výměnou za milionový příspěvek straně, přes inzerci v Haló novinách. Díky níž by pak KSČM snížila dotaci stranickému listu a dar straně by tak zůstal skryt. – čtěte Test úplatnosti politiků "milion za zákon"

Kvůli této kauze museli oba místopředsedové rezignovat. Do vedení se tak mimo jiné místo Dolejše dostal představitel konzervativnějšího křídla Stanislav Grospič. Dolejš nyní ani nemá jistotu, že si udrží místo v čele komunistické kandidátky pro volby v Praze.

V opačném případě by ho nejspíš nahradila šéfka pražských komunistů, učitelka Marta Semelová, která se netají obdivem ke Stalinovi a Klementu Gottwaldovi.

V parlamentu jinak komunisté ničím moc nepřekvapili. Pomohli šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi v hlasování o nedůvěře bývalé vládě Mirka Topolánka, hlasovali proti úspornému balíčku ministra financí Eduarda Janoty a naopak většinou pro návrhy sociální demokracie.

Pozoruhodné bylo snad jen to, jak nejprve při jednání o státním rozpočtu pomáhali Paroubkovi rozcupovat návrh vlády Jana Fischera hlasováním pro pozměňovací návrhy přidávají peníze zemědělcům či státním zaměstnancům na platy, ale při konečném hlasování pak pro rozpočet jako celek nebyli a dohodu museli najít ostatní strany.

V průzkumech většiny agentur si komunisté udržují třetí pozici za ČSSD a ODS a jejich preference se pohybují od 11 do 14 procent hlasů. Centrum pro výzkum veřejného mínění v posledním průzkumu uvedlo, že je na bronzové příčce již předstihla nová strana TOP 09.

Je v pořádku, že se komunisté čím dál víc podílejí na vládnutí v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 10585
Ano 2469


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz